Sytuacja jest dla nas wszystkich nowa i bardzo trudna, jednak jeżeli tylko możecie, zostańcie w domu. Sami doskonale wiemy, że bez teatru ciężko żyć, a nawet pokusilibyśmy się o stwierdzenie, że się nie da. Dlatego jeżeli ktoś z Was nie ma jeszcze pomysłu na spędzanie wieczorów, dzielimy się naszymi ♥️. W tym miejscu będziemy zamieszczać materiały, które mamy nadzieję, umilą Wam ten trudny czas.  Pandemia koronawirusa pojawiła się chwilę przed rozpoczęciem tegorocznej Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej i niestety pokrzyżowała nam wszystkim plany. Zostaliśmy zmuszeni do odwołania Festiwalu w tym roku. Jednak postanowiliśmy, że w tej sytuacji, wspólnie możemy powspominać poprzednie edycje.

20.03.2020

Grudziądzka Wiosna Teatralna „Wojna płci” – 2015 rok

Old Love” to był pełen humoru spektakl podejmujący zagadnienie tego, czy ludzie w „pewnym wieku” powinni myśleć o miłości, zwłaszcza miłości fizycznej. Opowieść o związku, który rodzi się, gdy dwie osoby niemal przez całe życie przelotnie się spotykają; o determinacji mężczyzny, który stara się zdobyć serce dość opornej ukochanej; o rozbudzeniu, zdawałoby się, dawno zapomnianych emocji. Naszymi gośćmi byli Małgorzata Królikowska-Ostrowska i Artur Barciś z Teatru Gudejko. Autor: Norm Foster Reżyseria: Andrzej Chichłowski A rozmawialiśmy właśnie o „wojnie płci” …. :)

23.03.2020

Grudziądzka Wiosna Teatralna „Wojna płci” – 2015 rok

Wielu z pewnością zna francuski film „Skaza” (reż. Louis Malle) z Jeremym Ironsem i Juliette Binoche w rolach głównych. To thriller erotyczny o namiętnym związku starszego mężczyzny i młodej kobiety. Swoją wersję tej historii wystawił w Grudziądzu warszawski Teatr Syrena. Sceniczną adaptację „Skazy” przygotował Adam Sajnuk, który sprawił, że to przedstawienie stało się jednym z najgłośniejszych wydarzeń sezonu 2014/2015.

Gościem Magazynu Qltura była Anna Terpiłowska na scenie w roli młodej, uwodzicielskiej femme fatale….

Autor: Josephine Hart

Reżyseria: Adam Sajnuk

23.03.2020

„Karczma diabła” – spektakl dla dzieci

CK Teatr w Grudziądzu zaprasza wszystkie dzieci na premierę najnowszej bajki „Karczma diabła”. Tym razem reżyser Zbigniew Kulwicki zaprosi nas do pewnej zapomnianej karczmy, gdzie dziać się będą niecodzienne historie. A wszystko przez chciwych karczmarzy.

„Pewnego dnia do położonej na odludziu karczmy, przybywa wielce tajemniczy gość. Jego pełne złota kufry przyciągają uwagę złych i chciwych właścicieli karczmy. Pazerni na pieniądze oberżyści postanawiają okraść swojego klienta. Podczas kradzieży, na plecach niecnych karczmarzy lądują „samobijące kije”, które niemiłosiernie otrzepują im skórę. Ich krzyk i lament budzą tajemniczego gościa, który okazuje się diabłem. Władca piekieł daruje im życie w zamian za współpracę. Od tej chwili w karczmie zaczynają dziać się przedziwne historie…”

Zbigniew Kulwicki reżyser

24.03.2020

Grudziądzka Wiosna Teatralna „Korowód postaci” 2016 rok

Tym razem zapraszamy na spotkanie z twórcami „Hamleta”, spektaklu który głosami naszej publiczności został najlepszym przedstawieniem całego festiwalu. Naszymi gośćmi byli reżyser Andre Hubner-Ochodlo oraz Maciej Półtorak odtwórca roli Hamleta.

Autor: William Szekspir (tłumaczenie Jerzy Sito)

25.03.2020

Grudziądzka Wiosna Teatralna „Korowód postaci” 2016 rok  W ramach hasła przewodniego „Korowód postaci” na grudziądzkiej scenie zobaczyć można było także przedstawienie „Mimo wszystko”, w genialnym wykonaniu duetu aktorskiego: * Maja Komorowska * i Wiesław Komasa. Teatr Współczesny Warszawa Autor: John Murrell Przekład: Mira Michałowska, Irena Szymańska Reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz

26.03.2020

Grudziądzka Wiosna Teatralna  „… w duszy gra” 2017 „Stacyjka Zdrój” to był spektakl :)… sentymentalna podróż po twórczości Kabaretu Starszych Panów. Tytułowa stacyjka jest miejscem, które leży na granicy dwóch światów. Przybywają na nią podróżni – osobliwe indywidua – by wspominać dawne miłości i tęsknoty oraz by podjąć decyzję, co do celu dalszej podróży. Pomaga im w tym postać medium – w tej roli Andrzej Poniedzielski. Zapraszamy na spotkanie z Adamem Opatowiczem dyrektorem Teatru Polskiego w Szczecinie oraz Andrzejem Poniedzielskim.

Teatr Polski w Szczecinie

scenariusz i reżyseria: Andrzej Poniedzielski i Adam Opatowicz

27.03.2020

Dziś świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru – nikt z nas nie przypuszczał, że świętować będziemy bez naszych widzów, z pustą sceną … a my, każdy w swoim domu…. to jednak nie czas na smutki, tu trzeba dobrych aktorsko-filozoficznych przemyśleń. Zapraszam zatem na spotkanie z Janem Nowickim – niezwykłym człowiekiem i genialnym aktorem – ale tego ostatniego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć.

30.03.2020

Grudziądzka Wiosna Teatralna „… w duszy gra” 2017 Spektakl „Tuwim dla dorosłych” to pełen dowcipu i swady portret Juliana Tuwima, poety o bardzo wyrazistej postawie wobec życia, ludzkich przywar, obyczajowości, polityki. Owo sarkastyczne, nonszalanckie podejście było charakterystyczne dla znacznej części jego twórczości, zwłaszcza z okresu 20-lecia międzywojennego. O spektaklu, o Tuwimie, a także o tym co „…w duszy gra” rozmawialiśmy z reżyserem przedstawienia Jerzym Satanowskim.

30.03.2020

„Nie kochać w taką noc to grzech” „Nie kochać w taką noc to grzech” – to spektakl muzyczny, który powstał z okazji jubileuszu 25-lecia działalności chóru Alla camera. Z okazji swojego święta grudziądzcy chórzyści prezentują się w repertuarze nieco innym niż zazwyczaj. Śpiewają, tańczą a także popisują się aktorsko na scenie. Scenie, która na czas spektaklu staje się miejscem miłosnych intryg. Oto trzech dżentelmenów (dwóch młodych i trzeci starszy zamożny) starających się o względy pewnej młodej niewiasty rozpoczyna niezbyt uczciwą grę, mającą na celu zwrócenia na siebie uwagi.

Do czego doprowadzą ich przebiegłe sztuczki? Co na to sama zainteresowana? O tym wszystkim przekonać się będzie można podczas spektaklu, który Państwu polecamy. Występują: Agnieszka Olszewska, Dariusz Pietrzykowski, Beniamin Koralewski Zbigniew Kulwicki, oraz Adrian Wiśniewski. chór Alla camera pod dyrekcją Anny Janosz oraz Zespół Kameralny im. Johanna Straussa pod dyrekcją Marka Czekały. Reżyseria: Zbigniew Kulwicki Choreografia: Artur Majrowski

 

31.03.2020

Grudziądzka Wiosna Teatralna „Sex w małym mieście” 2018 „Lilka, cud miłości” to portret zakochanej kobiety, scenariusz do tego spektaklu powstał na podstawie wspomnień „poetki miłości” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, nazywanej zdrobniale Lilką. W postać poetki wcieliła się m.in. Magdalena Zawadzka, z którą rozmawialiśmy o poezji i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Scenariusz i reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz

01.04.2020

Dziś rozmowa z Żanettą Gruszczyńską-Ogonowską, aktorką, naszego zaprzyjaźnionego, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Zapraszamy bez żartów 

02.04.2020

Grudziądzka Wiosna Teatralna „Sex w małym mieście” 2018 „Mistrzowie Seksu”, komediowe show w wykonaniu Marka Bukowskiego zarówno damską jak i męską część publiczności wprawiło w zdecydowanie dobry nastrój. Trochę dystansu do „stosunków” damsko-męskich jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a wielu z pewnością pomogło.

03.04.2020

Wspólnie z Marianną Gitner-Sawistowską zapraszamy do wykonania KARTKI WIELKIEJ MOCY. Niestety nie możecie spotkać się z Panią Marianną teraz na zajęciach plastycznych w Teatrze, dlatego postanowiła za pośrednictwem sieci odwiedzić Was w domach ❤️ Zapraszamy do wykonania swoich KARTEK WIELKIEJ MOCY, która jest nam wszystkim teraz bardzo potrzebna. Zachęcamy też do zamieszczania zdjęć swoich KARTEK w komentarzach na naszym profilu FB.

06.04.2020

Grudziądzka Wiosna Teatralna „Sekrety Teatru” 2019 W ubiegłym roku na zakończenie festiwalu, grudziądzka publiczność miała przyjemność wysłuchać recitalu Mariana Opani, który zabrał nas w sentymentalną podróż do świata piosenek Brela, Wysokiego, Młynarskiego, Okudżawy, Nohavicy i Cohena. A nam udało się spotkać z Panem Marianem Opanią, który opowiedział o tym jak ważna w jego życiu jest muzyka i zdradził też kilka ciekawych sekretów zakulisowego życia.

17.04.2020

Rozmowa z Krzysztofem Grabowskim

Serdecznie zapraszamy do zapowiadanej wcześniej rozmowy z Krzysztofem Grabowskim (Grabarzem), który 31.10.2020 r. wystąpi wspólnie z zespołem Pidżama Porno w Klub Akcent

 

18.04.2020

Koncert „Bellcanti in flagranti”

W koncercie wystąpili niezwykle utalentowani, obdarzeni wspaniałymi głosami oraz nieprzeciętnymi zdolnościami aktorskimi artyści, gwarantujący wprowadzenie melomanów w pełen wrażeń i emocji karnawałowy nastrój.

W programie koncertu nie zabrakło światowych hitów znanych kompozytorów oper, operetek i musicali.

Wykonawcy:

Magdalena Chmielecka – sopran

Maria Malinowska – sopran

Karolina Sołomin – sopran

Marcin Pomykała – tenor

Zbigniew Kulwicki – baryton

Emilia Grażyńska-Stefanowicz – fortepian