Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

GRUDZIĄDZ AIR SHOW oraz koncert grupy BAJM

9 września godz. 00:00

| wstęp wolny
722A7389 ZESPOL (Medium) (2)

Z uwagi na wspaniałe tradycje lotnictwa wojskowego w Grudziądzu oraz zbliżające się obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszym mieście odbędzie się pokaz lotniczy Grudziądz Air Show. Podniebne ewolucje odbędą się na tle jednej z piękniejszych nadwiślańskich panoram z kompleksem gotyckich spichlerzy.

Za kolebkę polskiego lotnictwa wojskowego powszechnie uważa się Dęblin. Natomiast to Grudziądz szczyci się ponad stuletnią historią lotnictwa wojskowego. To właśnie tutaj rodziły się największe legendy polskiego lotnictwa. W 1921 r. w Grudziądzu utworzono Wyższą Szkołę Pilotów, którą przekształcono w Oficerską Szkołę Lotniczą. Szkoła ta stała się kuźnią młodych kadr lotnictwa polskiego i zalążkiem jakże słynnej Szkoły Orląt z Dęblina. Już w latach 30-tych XX wieku w Grudziądzu odbywały się przygotowania do najbardziej prestiżowych zawodów lotniczych w Europie. Do chwili wybuchu wojny grudziądzka szkoła wyszkoliła ponad 980 pilotów i obserwatorów. W słynnej bitwie o Anglię podczas II wojny światowej, na 147 polskich pilotów większość stanowili wychowankowie grudziądzkich szkół: Wyższej Szkoły Pilotów, Oficerskiej Szkoły Lotniczej oraz Lotniczej Szkoły Strzelania i Bombardowania.

Wydarzeniem Grudziądz Air Show chcemy przywrócić pamięć o wspaniałych tradycjach lotniczych i uczcić lotników, którzy w podniebnych bitwach walczyli o odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Widowiskowe pokazy lotnicze odbędą się na Błoniach Nadwiślańskich. Z uwagi na miejsce i charakter imprezy będzie to jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń, które odbędą się w Polsce w 2018 r. w związku z obchodami 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Widowiskowy event lotniczy będzie okazją do promocji grudziądzkich spichlerzy, które niedawno zostały wpisane na Listę Pomników Historii Prezydenta Rzeczypospolitej. Monumentalne  średniowieczne wieżowce stanowić będą unikalną scenografię dla Air Show Grudziądz.

Spodziewamy się, że w imprezie weźmie udział  kilkadziesiąt tysięcy turystów z całej Polski i z zagranicy. Wstęp na wszystkie pokazy lotnicze i imprezy towarzyszące będzie bezpłatny. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miejski w Grudziądzu i Aeroklub Nadwiślański.

Pokazom lotniczym będzie towarzyszyć program artystyczny. Muzyczną gwiazdą Grudziądz Air Show będzie BEATA KOZIDRAK i legendarna grupa BAJM.

BAJM

Jeden z najlepszych polskich zespołów pop-rockowych założony w Lublinie w 1978 r. przez Beatę Kozidrak, Andrzeja Pietrasa, Jarosława Kozidraka i Marka Winiarskiego. Nazwa grupy powstała od pierwszych liter imion założycieli. Drogę do kariery otworzyła zespołowi nagroda w koncercie debiutów Festiwalu w Opolu w 1978 r. Bajm zajął tam drugie miejsce za piosenkę „Piechotą do lata”. Zespół wydał 14 płyt. Każda z nich okryła się złotem bądź platyną. Teksty do wszystkich piosenek napisała Beata Kozidrak. Pierwszy album grupy zatytułowany BAJM przyniósł przeboje cieszące się wielką popularnością do dziś: „Józek nie daruję Ci tej nocy”, „Nie ma wody na pustyni”, „Co mi Panie dasz”.

BAJM ma na koncie 3 mln sprzedanych płyt. Zdobył kilkadziesiąt nagród i wyróżnień.
Zespół do tej pory dał ponad 5.000 koncertów. Wśród największych przebojów grupy wymienia się piosenki: „Płynie w nas gorąca krew”, „Dwa serca, dwa smutki”, „Jezioro szczęścia”, „Nagie skały”, „Biała armia”, „Ta sama chwila”, „Modlitwa o złoty deszcz”, „Myśli i słowa”, „Noc po ciężkim dniu”, „Wiosna w Paryżu”.

 

Od 19 lat BAJM gra w składzie:

Beata Kozidrak – wokal,

Piotr Bielecki – gitara,

Krzysztof Nieścior – perkusja,

Adam Drath – gitara,

Artur Daniewski – gitara basowa.
W 2000 r. do zespołu dołączyła Maria Dobrzańska, która gra na instrumentach klawiszowych.

 

Szczegóły

Data:
9 września
Czas:
00:00
Koszt:
wstęp wolny
Wydarzenie Kategorie:
, ,

Miejsce

Błonia Nadwiślańskie

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 69 68 901
Email:
ewelina@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl