Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

ProgRock – koncert rocka progresywnego

23 lutego godz. 18:00

| 25zł (przedsprzedaż), 30 zł (w dniu koncertu)
progrock plakat (2)

Po raz drugi w Grudziądzu odbędzie się Festival Rocka Progresywnego.  Wydarzenie zmieniło nazwę z Kuyavian Progrock Festival na Progrockowy Akcent Organizatorzy i tym razem zaprosili ciekawych gości. Na scenie pojawią się wiodące zespoły, dla których mocne, rockowe dźwięki nie są obce i towarzyszą im przez wiele lat. Artyści prezentują różne style muzyczne, a w ich wykonaniu usłyszymy często długie i niebanalne kompozycje.

W czasie koncertu da o sobie znać ruch amatorski grudziądzkiego progrocka, zagrają m. in. rodzime: The Broken Bridges i Megaraż. Na zaproszenie organizatorów pozytywnie odpowiedziały też zespoły: Anvision (Tarnów), Traces to Nowhere. Są  to zespoły przodujące w gatunku, a współpraca z nimi to gwarancja wysokiego poziomu koncertu. Wieczór poprowadzi znawca rockowych brzmień i subkultury, redaktor  radia RockTime KRZYSZTOF ”Jester” Baran, znany melomanom rockowym z audycji radiowych.

AnVision – czołowy przedstawiciel polskiej sceny Prog–Metalowej. Grupa coraz bardziej znana i doceniana przez fanów prog–metalu w europie, na wyspach brytyjskich, a także coraz mocniej na innych kontynentach, a w szczególności w Ameryce Północnej i Południowej. Nagrany i wydany w roku 2012, pierwszy długogrający album zatytułowany „AstralPhase” doczekał się licznych i bardzo pozytywnych recenzji w mediach, a utwory z płyty zaczęły często pojawiać się w radiowych audycjach znanych prezenterów i dziennikarzy muzycznych grających ten gatunek muzyczny. Chociaż zespół istnieje od 2007 roku i wcześniej miał już na swym koncie nagraną EP-kę „Eyes Wide Shut”, to właśnie rok 2012 i wydanie „AstralPhase” należy uważać za punkt zwrotny w karierze grupy. Tak pozytywne przyjęcie płyty zaczęło owocować kolejnymi zaproszeniami na koncerty i festiwale i wtedy okazało się, że AnVision, w zgodnej ocenie krytyków, dziennikarzy i fanów, to nie tylko wspaniałe nagrania studyjne z płyty „AstralPhase”, ale też, a może przede wszystkim, pełne energii koncerty na światowym poziomie. Tu warto przytoczyć zdanie jednego z fanów zespołu z Holandii. Arie Van Kooten wyraził taką opinię o prawie 2 – godzinnym koncercie „AnVision” na Festiwalu Rocka Progresywnego w Gniewkowie w 2013 r. „…W ostatnich kilku latach byłem na kilkudziesięciu, a może nawet kilkuset koncertach wielu gwiazd światowego formatu, ale to co pokazali przed chwilą AnVision, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. To był jeden z najlepszych koncertów jakie widziałem….”

AnVision 300 DPI (2)

W bardzo podobnym tonie wyrażają się o koncertach AnVision zarówno dziennikarze jak i rzesza fanów „mocnego grania”, o czym często można przeczytać w medialnych relacjach i recenzjach Anvision-owych koncertów. W Chwili obecnej zespół AnVision kończy pracę nad swoim drugim długogrającym albumem, który będzie nosił tytuł „New World” i zostanie wydany w pierwszych miesiącach 2015 roku. Jak do tej pory ukazał się pierwszy singiel z utworem „Season Of The Witches” zapowiadający to wydawnictwo, a 14 lutego 2015 r ukazał się kolejny z utworem „I’m Gone Away” do którego został również nakręcony pierwszy klip zespołu.

Traces to Nowhere to project z Warszawy założony w 2010 roku. Nazwa zespołu to tytuł pierwszego odcinka serial „Twin Peaks”, który stanowi pozamuzyczną inspirację dla członków zespołu. Natomiast wśród zespołów, które stanowią ich inspiracje muzyczne można znaleźć m.in.: Tool, Isis, NIN, Blindead, Caspian czy Katatonię. Utwory Traces to Nowhere to przede wszystkim ciężkie, wielowastwowe kompozycje wzbogacone o melodyjny wokal.

https://www.youtube.com/watch?v=0o9zgZH_4fI&feature=youtu.be

Zespół The Broken Bridges powstał na początku 2014 roku z inicjatywy Marka Habryna(gitara wokal), który to wraz z Wojciechem Podemskim (gitara teksty) i Patrycjuszem Gamalczykiem (ówczesny główny wokal) zamierzali wykonywać akustyczne covery piosenek Pink Floyd. Wszystko działo się jak to zwykle bywa przypadkiem – padło hasło „napiszmy własną piosenkę”, Marek napisał muzykę Wojtek tekst i w ten sposób na akustycznej gitarze powstał pierwszy utwór „Endless Road” . Okazał się być bardzo wpadającym w ucho utworem, co pociągnęło za sobą wizję stworzenia prawdziwego zespołu.

The Broken Bridges (2)

Przełomem było lato gdzie udało się pozyskać sekcję (Michał Kusz – bas oraz Marek Sobiecki – perkusja) oraz ostatniego instrumentalistę Grzegorza Grzankę grającego zarówno na klawiszach jak również na akordeonie guzikowym. Próby ruszyły pełną parą Marek układał kolejne utwory Wojtek pisał teksty . Do składu dołączyły również chórzystki. W największym składzie zespół liczył aż 8 osób. Pierwszy koncert odbył się 29.11.2014 w klubie Akcent w G-dzu, gościnny występ na koncercie OPP Grudziądz. Później kolejny w G-dzu i Kwidzynie. Zespół rozwijał się i w czerwcu 2015 wokalista Patrycjusz Gamalczyk oświadczył , że przeprowadza się do Norwegii, co pociągnęło szereg wątpliwości co dalej. W końcu po perturbacjach za mikrofonem stanął autor muzyki Marek Habryn. Pierwszy koncert z nowym frontmanem odbył się w sierpniu w Barczewie na Festiwalu Error. Później znowu Grudziądz i bardzo udany występ u boku obecnych już na rynku Keep Rockin’ oraz Art of Illusion na Kuyavian Prog Fest we Włocławku. W między czasie od lutego 2015 trwało nagrywanie. Ze względu na tracki wokalu przedłużyło się ono do wiosny 2016, ale 6 maja zespół koncertem w Klubie Akcent w G-dzu przypieczętował wydanie swojej pierwszej Epki, którą udało się wydać dzięki współfinansowaniu z Urzędu Miasta.

Obecny skład zespołu :
Marek Habryn (wokal / gitara),
Grzegorz Grzanka (instr. klawiszowe/akordeon guzikowy),
Michał Kusz (bas),
Sławomir Kaligowski (perkusja),
Joanna Pulkowska (drugi wokal).

Zespół MegaraŻ istnieje od września 2014 roku. Powołany z inicjatywy perkusisty Daniela Tomaszewskiego i basisty Marka Becherki, do których miesiąc później dołączył gitarzysta Rafał Skrzypiński. Przygoda z muzyką wszystkich członków zespołu sięga czasów wczesnej młodości. Marek Becherka (wówczas gitarzysta) i Daniel Tomaszewski grali wspólnie na początku lat ’90 XX w. w siedmioosobowym grudziądzkim kolektywie Megera, tworząc eksperymentalne połączenie brzmienia spod znaku 4AD, art-rocka i muzyki industrialnej.

MegaraŻ (2)

W podobnym czasie Rafał Skrzypiński był basistą w grudziądzkich zespołach punk-rockowych Szelki bezpieczeństwa i Wzdęcie jelit. Cała trójka przez 20 lat miała przerwę w muzykowaniu. Latem 2014 roku po niespodziewanym jam session zapadła decyzja o stworzeniu duetu. Na próby wynajęto na jednym z grudziądzkich osiedli garaż samochodowy – stąd nazwa będąca zlepkiem słów Megera i garaż. Po kilku próbach, zaintrygowany wybrzmiewającymi tam dźwiękami, w garażu pojawił się mieszkający w pobliżu Rafał Skrzypiński. W tym momencie skrystalizowało się instrumentarium i skład zespołu:
– Rafał Skrzypiński – gitara, syntezator, wokal,
– Marek Becherka – bas,
– Daniel Tomaszewski – perkusja, instrumenty perkusyjne.
Muzyka MegaraŻ jest wypadkową preferencji muzycznych poszczególnych członków zespołu. Dynamiczne, techniczne i gęste brzmienie perkusji, rodem z „szatańskich” zespołów neo-metalowych, stanowi jądro zespołu, wokół którego oscylują post-rockowe, noise’owe dźwięki gitary i vintage’owe groove’y basu. Wszystko to jest okraszone krótkimi, zwięzłymi melorecytacjami oraz cytatami z klasyki rocka: King Crimson, Black Sabbath, SBB.

Muzycy MegaraŻ eksperymentują z kompozycją i brzmieniem, poruszają się po międzygatunkowej przestrzeni muzycznej, łamią konwencje i odwracają role instrumentów. Brzmienie przełomu lat ‘60/’70, noise lat ‘90 i współczesna elektronika tworzą niepowtarzalny koktajl, w którym fani szeroko pojętej alternatywy muzycznej znajdą coś dla siebie.
Debiut sceniczny zespołu miał miejsce w styczniu 2015 r. Najważniejsze koncerty zespołu to: Warszawa (Fugazzi), Gdynia (Desdemona), Toruń (Hippisówka). Oprócz tego zespół dał się poznać lokalnej publiczności (Grudziądz, Chełmno, Świecie, Kwidzyn, Starogard Gdański, Cewice).

We wrześniu 2015 r. muzycy zarejestrowali na przysłowiową „setkę” materiał demo wspólnie z grudziądzkim gitarzystą Wojciechem Śródką.

godz.18.00  bilety 25 zł (przedsprzedaż),  30 zł (w dniu koncertu)

bilety w sprzedaży od 1 lutego

Link do wydarzenia:

https://www.facebook.com/progrockowyakcent/

Szczegóły

Data:
23 lutego
Czas:
18:00
Koszt:
25zł (przedsprzedaż), 30 zł (w dniu koncertu)
Wydarzenie Kategoria:

Miejsce

Klub Akcent
ul. Wybickiego 38
Telefon:
56 46 210 24

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 69 68 901
Email:
ewelina@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl