BEGIN:VCALENDAR
VERSION:2.0
PRODID:-//Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu - ECPv6.16.4.1//NONSGML v1.0//EN
CALSCALE:GREGORIAN
METHOD:PUBLISH
X-WR-CALNAME:Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu
X-ORIGINAL-URL:https://teatr.grudziadz.pl
X-WR-CALDESC:Wydarzenia dla Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu
REFRESH-INTERVAL;VALUE=DURATION:PT1H
X-Robots-Tag:noindex
X-PUBLISHED-TTL:PT1H
BEGIN:VTIMEZONE
TZID:Europe/Warsaw
BEGIN:DAYLIGHT
TZOFFSETFROM:+0100
TZOFFSETTO:+0200
TZNAME:CEST
DTSTART:20250330T010000
END:DAYLIGHT
BEGIN:STANDARD
TZOFFSETFROM:+0200
TZOFFSETTO:+0100
TZNAME:CET
DTSTART:20251026T010000
END:STANDARD
BEGIN:DAYLIGHT
TZOFFSETFROM:+0100
TZOFFSETTO:+0200
TZNAME:CEST
DTSTART:20260329T010000
END:DAYLIGHT
BEGIN:STANDARD
TZOFFSETFROM:+0200
TZOFFSETTO:+0100
TZNAME:CET
DTSTART:20261025T010000
END:STANDARD
BEGIN:DAYLIGHT
TZOFFSETFROM:+0100
TZOFFSETTO:+0200
TZNAME:CEST
DTSTART:20270328T010000
END:DAYLIGHT
BEGIN:STANDARD
TZOFFSETFROM:+0200
TZOFFSETTO:+0100
TZNAME:CET
DTSTART:20271031T010000
END:STANDARD
END:VTIMEZONE
BEGIN:VEVENT
DTSTART;TZID=Europe/Warsaw:20260226T190000
DTEND;TZID=Europe/Warsaw:20260226T190000
DTSTAMP:20260512T094715Z
CREATED:20250625T135517Z
LAST-MODIFIED:20260512T094715Z
UID:53832-1772132400-1772132400@teatr.grudziadz.pl
SUMMARY:DKF: „Szkoda\, że nareszcie” (Polska\, 2025)
DESCRIPTION:Wydarzenie współfinansowanie przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.\nW ramach projektu „Przy kawie o filmie. Spotkania filmowe bez ograniczeń wiekowych”.\n \n\nZapraszamy na comiesięczny Dyskusyjny Klub Filmowy w naszym Teatrze. Tym razem wyświetlimy dla Was film „Szkoda\, że nareszcie”\, w reżyserii Sebastiana Juszczyka (Polska\, 2025). Gościem specjalnym wieczoru będzie Piotr Stelmach\, dziennikarz muzyczny (Radio 357). \n\nJacek „Budyń” Szymkiewicz to wyjątkowa postać dla polskiej muzyki – wszechstronny i szalenie zdolny założyciel między innymi Pogodno\, czy Babu Król. W filmie Sebastiana Juszczyka jego przyjaciele – Katarzyna Nosowska\, Krzysztof Zalewski\, Stanisław Soyka i wielu innych – przybliżają nam jego pełną paradoksów postać. To opowieść o niepokornym artyście\, o jego trudnych relacjach\, zdrowiu psychicznym\, uzależnieniach oraz kreatywnym buncie na tle społecznego przełomu lat 90. Muzyka stała się jego sposobem na życie\, formą terapii i autokreacji\, ale jaka była tego cena? Unikalne wywiady i materiały archiwalne w filmie łączą się z animacjami i kolażami\, które przenoszą nas w złożony świat Budynia i zachwyciły publiczność na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. \nTo nie jest klasyczna biografia\, ale żywiołowa i pełna humoru opowieść o człowieku\, dla którego muzyka była sposobem na życie\, terapią\, a czasem ucieczką do trudnej rzeczywistości. \nPortret bez upiększania\nSebastian Juszczyk\, reżyser filmu i przyjaciel Budynia\, przyznaje\, że był to dla niego niezwykle osobisty projekt:\n„Przyjaźniłem się z Jackiem przez ostatnie dziesięć lat jego życia. Każda relacja z nim była intensywna. Ostatni teledysk\, który zrobiliśmy\, był jego pomysłem – chciał nakręcić dokument o sobie\, żeby ‘wyłożyć kawę na ławę’. Chwilę później zmarł. Wiedziałem\, że zrobię ten film. Nie od razu. To musiało odczekać. Trzy lata pracy – to była długa\, oczyszczająca droga.” \nProducent filmu i członek zespołu Pogodno Marcin Macuk dodaje:\n„Jacek był człowiekiem o ogromnym sercu\, ale też bezkompromisowym. Potrafił mówić wprost\, bez autocenzury. W świecie\, w którym wszyscy boimy się powiedzieć coś ‘za bardzo’\, on był zupełnie wolny. To go czasem kosztowało – odpychał od siebie mainstream\, ale bilans zawsze był pozytywny. Po spotkaniu z nim zostawało coś trwałego. Chcieliśmy\, żeby ten film był taki\, jak Jacek zrobiłby go o sobie. Bez upiększania\, z pełną szczerością. To nie miał być pomnik. On by się przecież na ten pomnik wysikał”. \n\n		\n		\n			\n				\n			\n			\n				\n			\n		\n\n„To jest jeden z najlepszych głosów w tym kraju. Jeden z najlepszych umysłów w tym kraju” – mówi o Budyniu Katarzyna Nosowska.\n„Taki żal do niego miałem\, że k…. robi wszystko\, żeby jego numery nie stały się popularne” – wspomina Krzysztof Zalewski.\n„Jacek był człowiekiem zaangażowanym\, tak po prostu\, zawsze. I w takich sytuacjach kosmate energie\, nie ma siły\, będą chciały się spotkać” – dodawał Stanisław Soyka. \n„Szkoda\, że nareszcie” wykorzystuje unikalne materiały archiwalne\, nagrania i rozmowy\, a także kolaże i animacje\, które pozwalają zajrzeć w wewnętrzny świat artysty\, pokazując\, jak niesamowicie potrafił balansować w swoim życiu między radością i smutkiem. Niestety to\, co z pozoru wydawało się życiem poza systemem\, miało swoją cenę. \nFilm o wolności i cenie szczerości\n„Szkoda\, że nareszcie” był jednym z najczęściej oglądanych tytułów tegorocznej edycji MDAG\, a recenzenci podkreślają siłę\, która leży w szczerym opowiedzeniu historii głównego bohatera i odsłonięcia nieznanych szerzej faktów z jego życia. W recenzjach możemy przeczytać: „Film pokazuje Budynia nie tylko jako lidera Pogodna\, ale jako człowieka na wiecznym pograniczu: radości i smutku\, żartu i tragizmu”. „To kino detaliczne\, ale i dynamiczne. Wzruszające\, ale i bardzo gorzkie. Bywa wesoło\, ale też cholernie smutno”. „To film\, który potrafi uchwycić energię Budynia – jego czułość\, chaos\, błyskotliwość i smutek. Ogląda się go jak improwizację\, w której każda nuta jest prawdziwa”. \n\n		\n		\n			\n				\n			\n			\n				\n			\n		\n\n„Szkoda\, że nareszcie” to także głos w rozmowie o zdrowiu psychicznym\, uzależnieniu i samotności w świecie\, który wymaga nieustannego przybierania różnych masek. Sebastian Juszczyk zagląda głębiej w jego świat a jego film pozwala zrozumieć\, skąd brała się nieokiełznana energia Budynia\, jego autoironia i zdolność mówienia o rzeczach trudnych w sposób prosty\, zabawny i przejmujący. \nCzas trwania: 93 min. \n\n\nPIOTR STELMACH \n \nWykształcenie wyższe\, ale bez szału. Technik żywienia\, mgr germanistyki i absolwent Dziennikarskiej Szkoły Polskiego Radia. Na antenie od 1993 r. Dumny tata Hani. Oprócz muzyki i radia lubi (w porywach do uwielbia) kawę amaretto\, metalowe tablice ozdobne i grę zespołową. Nie lubi (w porywach do nie znosi) buraków\, ze szczególnym uwzględnieniem pastewnych. Zagorzały kolekcjoner płyt i słuchawek nausznych. Od lat zakochany w Chorwacji\, gdzie spędza prawie każdy swój urlop. Były perkusista zespołu o bardzo złej nazwie. Grupa odbyła kilka prób\, po czym\, na szczęście\, uznała swoją działalność za wyczerpaną. Ulubione powiedzenie: „Jest energia?”. Odpowiedź często bywa twierdząca. I tym optymistycznym… \nźródło:https://radio357.pl/zespol/piotr-stelmach/ \n\nBILETY DO NABYCIA W KASACH CKT ORAZ NA STRONIE:\nKUP TERAZ  \n 
URL:https://teatr.grudziadz.pl/wydarzenie/dyskusyjny-klub-filmowy-41/
LOCATION:Teatr\, ul. Teatralna 1\, Grudziądz
CATEGORIES:DKF
ATTACH;FMTTYPE=image/jpeg:https://teatr.grudziadz.pl/wp-content/uploads/2025/06/DKF-LUTY26.jpg
END:VEVENT
END:VCALENDAR