Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert „Pieśni Niepodległej” w wykonaniu Chóru Tibi Mariae oraz Sweet Accordion

11 listopada 2022 (piątek) godz. 18:00

| wstęp wolny
11_listopada_2022

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W GRUDZIĄDZU

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza Łukasz Kowarowski zapraszają na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Grudziądzu.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada. Świętowanie rozpocznie się jednak już dzień wcześniej i upłynie pod znakiem licznych wydarzeń patriotycznych oraz kulturalnych.

Msza Święta w intencji Ojczyzny, uroczystości patriotyczne na Rynku, koncerty w Centrum Kultury Teatr i na grudziądzkiej cytadeli, Bieg Niepodległości, wystawa w Muzeum oraz festyn militarny w Forcie Wielka Księża Góra – to główne punkty programu obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Grudziądzu.

Obchody rozpoczną się w czwartek 10 listopada o godz. 18.00 w Bibliotece Miejskiej koncertem „Muzycznie i patriotycznie” w wykonaniu zespołu AULOS. W piątek 11 listopada o godz. 9.40 złożone zostaną kwiaty  przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 10.00 w Bazylice Św. Mikołaja odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego. Uroczystą oprawę Mszy Św. zapewni Chór Męski ECHO.

Następnie uroczystości patriotyczne przeniosą się na Rynek, gdzie o godz. 11.00 młodzież z II LO przedstawi występ artystyczny, a mieszkańcom i zgromadzonym gościom zostaną wręczone kotyliony w barwach narodowych. O godz. 11.15 rozpoczną się tradycyjne, oficjalne uroczystości z udziałem Wojska Polskiego.

Pierwszy raz po pandemicznej przerwie mieszkańcy Grudziądza oraz turyści będą mieli możliwość zwiedzenia cytadeli podczas Dnia Otwartego Twierdzy Grudziądz w godz. 11.00 – 15.00. W programie oprócz zwiedzania przygotowano wiele atrakcji towarzyszących, m. in. koncert w wykonaniu dzieci z Ogniska Pracy Pozaszkolnej, mini-recital Agaty Misiak, a także występ Grudziądzkiej Orkiestry Dętej. Przed cytadelą Towarzystwo Opieki nad Zabytkami będzie prowadziło kwestę na rzecz odrestaurowania nagrobka harcerza Konrada Ładosia na Cmentarzu Garnizonowym Górnym.
Specjalnie na tę okazję w dniu 11 listopada zostanie uruchomiona linia autobusowa dowożąca pasażerów do grudziądzkiej cytadeli. Pojazdy komunikacji miejskiej kursować będą na trasie Al. 23 Stycznia – ul. 18. Pułku Ułanów Pomorskich.

Tradycyjnie przed bramą główną Cytadeli znajdzie się mobilny punkt Informacji Turystycznej, zaopatrzony w przewodniki, mapki Grudziądza oraz pamiątki, książki i gadżety związane z miastem.

O godzinie 13.00 z Cytadeli wyruszy coroczny Bieg Niepodległości. Start i meta oraz biuro zawodów znajdować się będą na Cytadeli, natomiast trasa biegła będzie ścieżką rowerowo-pieszą wzdłuż Wisły do Bramy Wodnej, następnie do pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku. Tam biegacze złożą kwiaty i zapalą znicze dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po czym wyruszą w drogę powrotną tą samą trasą.
Tego dnia będzie również okazja, by bezpłatnie zwiedzić Fort Wielka Księża Góra – wejścia z przewodnikiem w godz. 11.00, 13.00 i 14.30; ponadto możliwość przejażdżki pojazdami militarnymi, posmakowania specjałów z kuchni polowej czy nabycia pamiątek. Dojazd autobusem MZK – linie nr 4 i 15 (przystanek Waryńskiego/Graniczna).

Ponadto informujemy, że w związku z uroczystościami patriotycznymi w obrębie Rynku, w dniu 11 listopada br. nastąpi wstrzymanie ruchu tramwajów na odcinku Al. 23 Stycznia – Tarpno, od godz. 11.00 do czasu zakończenia tych uroczystości, tj. do ok. godz. 12.20.


Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości:

10 LISTOPADA 2022
♦ godz. 9.00 Konkurs Piosenki Patriotycznej „Śpiewam dla Polski”, Centrum Kultury Teatr, ul. Teatralna 1
♦ godz. 18.00 Koncert „Muzycznie i patriotycznie” w wykonaniu zespołu AULOS, Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego, ul. Legionów 28

11 LISTOPADA 2022
♦ godz. 9.40 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, Plac Niepodległości
♦ godz. 10.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem wojskowej asysty honorowej oraz Chóru Męskiego ECHO, Bazylika Kolegiacka pw. św. Mikołaja
♦ godz. 11.00 Występ artystyczny w wykonaniu uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu, Rynek
♦ godz. 11.15 Uroczystości patriotyczne z ceremoniałem wojskowym, Rynek
♦ godz. 13.00 Bieg Niepodległości, Cytadela Grudziądz, ul. Czwartaków 1
♦ godz. 11.00-15.00 Dzień otwarty Cytadeli Twierdzy Grudziądz, ul. Czwartaków 1

W programie m.in.:
– koncert dzieci z Ogniska Pracy Pozaszkolnej,
– mini-recital Agaty Misiak,
– występ Grudziądzkiej Orkiestry Dętej.

♦ godz. 11.00-16.00 Dzień otwarty Fortu Wielka Księża Góra, ul. Droga Graniczna
♦ godz. 16.30 Otwarcie wystawy „Cel, pal! Broń palna ze zbiorów grudziądzkiego Muzeum”, Gmach Główny Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, ul. Wodna 3/5
♦ godz.18.00 Koncert „Pieśni Niepodległej” w wyk. chóru TIBI MARIAE oraz zespołu SWEET ACCORDION, Centrum Kultury Teatr, ul.Teatralna 1

Zapraszamy mieszkańców Grudziądza i wszystkich przybyłych gości do wspólnego świętowania 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym uroczystym dniu bądźmy razem!

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

Szczegóły

Data:
11 listopada 2022 (piątek)
Czas:
18:00
Koszt:
wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:

Miejsce

Teatr
Teatralna, 1
Grudziądz, 86-300 Polska
Telefon:
56 46 234 76
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 46 234 76
Email:
oliwia@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl