„Kopciuch”

Premiera:
15 I 2005 r.
Reżyseria: Zbigniew Kulwicki

Obsada:

Agnieszka Oszczyk, Anna Karlikowska, Grzegorz Jurkiewicz, Beniamin Koralewski, Wiesław Kowalski, Zbigniew Kulwicki, Andrzej Stendel, Edward Ząbek oraz Anna Krzyżanowska, Roksana Szmigero, Milena Wiśniewska, Martyna Zaremba

Czas trwania spektaklu:
70 min.- I część
50 min. – II część
(z przerwą)
Ilość aktorów:
12
Obsługa techniczna:
4 + kierowca
Nagłośnienie i in.:
minidisc, w przedstawieniu używany jest rzutnik (dysponujemy własnym)

Akcja „Kopciucha” toczy się w domu poprawczym dla dziewcząt, do którego przyjeżdża ekipa telewizyjna, by nakręcić reportaż o przygotowywanym przez wychowanki przedstawieniu „Kopciuszka”. Reżysera reportażu interesuje nie tyle praca dziewcząt nad bajką, co zgoła niebaśniowe scenariusze, jakie napisało im życie. Początkowo tekst był odbierany jako metafora zniewolenia przez system komunistyczny. W 2004 roku Głowacki przykroił go do współczesnych realiów, skupiając się przede wszystkim na mocy mediów, które – jak twierdzi Głowacki – wchodzą w coraz bardziej intymne sfery ludzkiego życia, nie liczą się z niczym, nastawione na sensację łamią kolejne tabu. Mówią prawdę albo kłamią, kreują nas, a jeśli ktoś chce się im sprzeciwić – niszczą.
„Kopciuch” przyniósł jego twórcy światowy rozgłos. Sztuka wystawiana była w kilkudziesięciu krajach, m.in. w Rosji, Anglii, Brazylii, czy USA, gdzie w Nowym Jorku wystawił ją jeden z najlepszych teatrów: Joseph Papp Public Theatre, a wyreżyserował John Madden (twórca m. in. Zakochanego Szekspira). Teraz wyreżyserowania sztuki podjął się grudziądzki reżyser Zbigniew Kulwicki.
Propozycja Centrum Kultury Teatr przeznaczona jest zarówno dla widza dorosłego, jak i młodzieży szkół średnich.