Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

GWT: „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”

9 kwietnia 2022 (sobota) godz. 19:00

| 40zł, 50 zł
SONY DSC

Karnety 260 zł – sprzedaż od 17 lutego.

Sprzedaż biletów od 28 lutego.

wykonanie: Ewa Błaszczyk

Po spektaklu spotkanie z Ewą Błaszczyk – prowadzenie Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i teatralny, autor książki „Aktorki. Spotkania”.

tekst: Remigiusz Grzela

reżyseria i wykonanie: Ewa Błaszczyk

PREMIERA 24 listopada 2017

Premiera z cyklu: Inicjatywy aktorskie Studio.

            Fallaci, jedna z najbardziej wyrazistych i „słyszanych” dziennikarek swojej epoki, tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo wojna odsłania w ludziach to, co jest prawdziwe. Obnaża ich piękno i brzydotę, tchórzostwo i odwagę. Mówiła, że rozumie ludzi lepiej w stanie wojny niż w czasie pokoju.

Oriana Fallaci fot Krzysztof Bieliński

Inspiracją dla monodramu były także osobiste fragmenty „Listu do nienarodzonego dziecka”.  Bolesna rozmowa z kimś, kto nie istniał. Tym razem osobista wojna. Bohaterka opowiada o sobie „w chwili, w której umarła”, w momencie przejścia. O najtrudniejszych doświadczeniach opowiada nie tylko rewolucjonistka, ale także jako kobieta.

tekst: Remigiusz Grzela

reżyseria: Ewa Błaszczyk

autor koncepcji inscenizacji: Zbigniew Brzoza

muzyka: Jacek Grudzień

reżyseria światła: Dariusz Zabiegałowski

projekcje: Anna Zuzanna Błaszczyk

inspicjentka: Maria Lejman-Kasz

kierownik produkcji: Justyna Pankiewicz

Oriana Fallaci 1 fot Krzysztof Bieliński

Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny.

Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych („AICT”) oraz Federacji Krytyków Filmowych („Fipresci”).

Dyrektor programowy festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie oraz festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim.

Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, juror na kilkuset festiwalach filmowych, moderator i organizator dziesiątek imprez filmowych.

W 2018 roku otrzymał Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „filmowa książka roku”, statuetkę „Art-Kciuka 2018” dla „wybitnego człowieka instytucji”, a także medal „Polonia Minor” przyznany przez marszałka województwa małopolskiego za zasługi w upowszechnianiu kultury w Małopolsce.

Członek Rady Programowej „TheMuBa” – internetowego teatru Borysa Szyca. Pomysłodawca i organizator autorskich cykli: „Kino za Rogiem” i „Aktorki na Bielanach” (Warszawa), „Magiel filmowy” (Wrocław), „Goście Łukasza Maciejewskiego” (Tarnów), „Przywrócone arcydzieła” (Kraków), moderator „Kina Konesera” w Koninie.

Ambasador akcji „Kultura Dostępna w kinach”, ekspert stacji „HBO” i „Cinemax”. W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie prowadzi kino „Millennium”.

3

Autor wielu książek (m.in. dwujęzycznego, polsko-angielskiego albumu „Koniec świata wartości. Rozmowy z Krystianem Lupą”, „Przygoda myśli”, „Wszystko jest lekko dziwne” – wywiad-rzeka z Jerzym Radziwiłowiczem, „Flirtując z życiem” – wywiad-rzeka z Danutą Stenką, „Aktorki. Spotkania”, „Aktorki. Portrety”, „Aktorki. Odkrycia”), stały współpracownik kilkunastu czasopism, recenzent i felietonista Onetu oraz łódzkiego „Kalejdoskopu”, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura, autor cyklu „Z fotela Łukasza Maciejewskiego” (portal Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych).

Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: między innymi statuetki „Uskrzydlony”, „Dziennikarskiej Weny” oraz „Złotej Róży” za „nową jakość w krytyce filmowej”, trzykrotnie nominowany do Nagrody PISF, czterokrotnie do tytułu „Człowieka Roku Małopolski”.

KupBilecik.pl

Szczegóły

Data:
9 kwietnia 2022 (sobota)
Czas:
19:00
Koszt:
40zł, 50 zł
Wydarzenie Kategorie:
,

Miejsce

Teatr
ul. Teatralna 1
Grudziądz,
Telefon:
56 4623476
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 46 234 76
Email:
oliwia@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl