Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

GWT: “Scene buffe” Polska Opera Królewska ODWOŁANY

26 kwietnia godz. 17:00

| 40zł, 50 zł
“Scene buffe” 6

W związku z przedłużonym zakazem działalności instytucji kulturalnych Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odwołuje imprezy zaplanowane na najbliższe tygodnie. Nasza instytucja zamknięta będzie do odwołania.

Zwroty biletów na odwołane imprezy obywać się będą – dopiero gdy sytuacja się unormuje i kasy wrócą do normalnej pracy.

Grudziądzka Wiosna Teatralna zaplanowana na ten rok została całkowicie odwołana, trwają rozmowy z artystami w celu przeniesienia całego festiwalu na przyszły rok.

ALESSANDRO SCARLATTI
SCENE BUFFE
Gl’inganni felici / Dafni / Il pastore di Corinto

opera

Choć Alessandro Scarlatti jest znany głównie z oper o poważnej tematyce, to nawet w nich nie stronił od komizmu. Ów słynny kompozytor częstokroć wplatał w dramatyczną fabułę parodystyczne sceny, co nadawało swoistą lekkość jego utworom. W katalogu twórczości Scarlattiego znajduje się również szereg niezależnych komicznych scen operowych. Pełniły one funkcję żartobliwego przerywnika, realizowanego w antraktach poważnego przedstawienia. Tego typu intermedia zakładały najczęściej uczestnictwo dwójki solistów, którym towarzyszyła niewielka orkiestra.

Te krótkie formy dramatyczne – mimo zmiany swej funkcji oraz warunków ich realizacji – nie straciły na aktualności. W żartobliwych scenach i dialogach odzwierciedlone zostają bowiem ludzkie charaktery i przywary. Zaś miłosne nieporozumienia, zazdrość, zdrada i podstęp to elementy, które nadają uniwersalny charakter tego typu twórczości.

 “Scene buffe” 2

„W końcu lat siedemdziesiątych […] dowiedziałem się o istnieniu rękopisu, zawierającego intermedia komediowe Alessandro Scarlattiego z przełomu wieku XVII i XVIII, w  Sächsische Landesbibliothek w Dreźnie. Szczęśliwym trafem, w niezbyt odległym czasie, bawiłem przejazdem w tym gościnnym mieście i dzięki uprzejmości miejscowych bibliotekarzy-muzykologów, otrzymałem, drogą wymiany na nieznane im rękopisy polskie, mikrofilm 10 intermediów na dwa głosy z towarzyszeniem zespołu smyczkowego i klawesynu”.

“Scene buffe” 1

W taki oto sposób Stefan Sutkowski wspominał przywiezienie komediowych intermediów autorstwa Alessandra Scarlattiego do Polski w latach 70. XX wieku. Z dziesięciu utworów, składających się na otrzymany rękopis, wybrane zostały wówczas trzy. Są to: Gl’inganni felici, Dafni oraz Il pastore di Corinto. Tym samym to właśnie one stały się podstawą dla stworzenia przedstawienia pod tytułem Scene buffe. Powróciło ono na teatralną scenę w realizacji Polskiej Opery Królewskiej, pod kierownictwem muzycznym Krzysztofa Garstki. Solistom towarzyszy  zespół instrumentów dawnych Capella Regia Polona.

“Scene buffe”

Premiera spektaklu miała miejsce 24 kwietnia 2019 roku w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

KIERWONICTWO MUZYCZNE / DYRYGENT                        KRZYSZTOF GARSTKA

REŻYSERIA                                                                             JITKA STOKALSKA
SCENOGRAFIA                                                                       MARLENA SKONECZKO
CHOREOGRAFIA                                                                    PRZEMYSŁAW ŚLIWA

“Scene buffe” 3

OBSADA

GL’INGANNI FELICI (libretto APOSTOLO ZENO)

TISBE               IWONA LUBOWICZ
BRENNO         ROBERT SZPRĘGIEL

DAFNI (libretto FRANCESCO MARIA PAGLIA wg E. MANFREDIEGO)

SELVAGGIA      MARTA BOBERSKA
DAMETA           SŁAWOMIR JURCZAK

IL PASTORE DI CORINTO (libretto FRANCESCO MARIA PAGLIA)

SERPILLA         AGNIESZKA KOZŁOWSKA
SERPOLLO       WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ

CAPELLA REGIA POLONA

“Scene buffe” 4

Szczegóły

Data:
26 kwietnia
Czas:
17:00
Koszt:
40zł, 50 zł
Wydarzenie Kategorie:
,

Miejsce

Teatr
ul. Teatralna 1
Grudziądz,
Telefon:
56 4623476
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 46 234 76
Email:
ewelina@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl

KOMUNIKAT

W związku z przedłużonym zakazem działalności instytucji kulturalnych Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odwołuje imprezy zaplanowane na najbliższe tygodnie. Nasza instytucja zamknięta będzie do odwołania.

 Czytaj więcej