Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Inauguracja sezonu kulturalnego 2023/2024: Alejandrina Vazquez „Hola Mexico” + wernisaż wystawy Józefa Mrotka

24 września 2023 (niedziela) godz. 17:00

| 30 zł (przedsprzedaż), 35-40 zł (w dniu koncertu)
Plakat Alejandrina Grudziadz_900x600

Zapraszamy serdecznie na inaugurację sezonu artystycznego 2023/2024 oraz cyklu „Niedzielne Koncerty w Teatrze”

Hola Mexico!
Przed nami muzyczna fiesta, w której jasno świecić będzie gwiazda z Meksyku, znakomita sopranistka, Alejandrina Vazquez! Zaprezentuje ona nie tylko utwory zza oceanu, które pełne są gorącego temperamentu, ale także pokaże jak w Meksyku śpiewa się…. operetkę!

Towarzyszyć jej będzie Zespół Kameralny Orkiestry Symfoników Bydgoskich pod batutą Marka Czekały, a przewodniczką w tej podróży będzie jego córka, Emilia Czekała, która nie tylko opowie o poszczególnych utworach, ale zadba także o to, aby publiczność opuszczała salę w fantastycznych humorach. W programie m.in. Granada, Dime que si, Aria Adeli w wersji hiszpańskojęzycznej czy słynne tango Por una cabeza.

Wykonawcy:
– Alejandrina Vazquez – sopran
– Zespół Kameralny Orkiestry Symfoników Bydgoskich
– Marek Czekała – dyrygent
– Emilia Czekała – prowadzenieKoncertowi towarzyszyć będzie otwarcie wystawy malarstwa Józefa Mrotka

Józef Mrotek
urodził się 13 marca 1950 roku w Wyrzysku. W latach 1964-1969 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Lata nauki pozwoliły mu na ukształtowanie podstaw warsztatu artystycznego. Po przybyciu do Grudziądza podjął zatrudnienie w Dekoratorni Społem, a następnie od 1972 roku przez niespełna dwadzieścia lat pracował w grudziądzkim Muzeum w charakterze plastyka, zajmując się m.in. aranżacją wystaw. W latach 1976-1977 zatrudniony był w tutejszej Szkole Handlowej i Liceum Zawodowym jako nauczyciel reklamy. W 1987 roku nabył uprawnienia do wykonywania zawodu artysty-malarza.

Prócz działalności artystycznej Józef Mrotek zajmował się pracą z osobami niepełnosprawnymi, początkowo prowadząc zajęcia w Klubie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, a następnie pełniąc rolę instruktora w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Młodzieży Niepełnosprawnej. Obecnie instruktor rysunku i malarstwa w Gminnym Ośrodku Kultury w Małym Rudniku. Prace Józefa Mrotka znajdują się w polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych, między innymi w Niemczech, Włoszech, Kanadzie, Anglii, Szwecji, Holandii i Australii oraz w zbiorach Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Wpisanie twórczości Józefa Mrotka w konkretny nurt stylistyczny jest zadaniem niełatwym, bowiem jego barwne malarstwo wymyka się zbyt wąskim kategoriom i ciasnej typologii. Świat rzeczywisty łączy artysta z imaginacją tak płynnie, jak kolory na swych płótnach, na których pozorna abstrakcja zdradza swój realny rys, przetworzony jednakże tak dalece, że pierwotny punkt odniesienia staje się jedynie pretekstem dla barwnej feerii. Bogactwo kolorów, w którym zanurzony został świat – przepojony wrażliwością malarza, to przestrzeń niczym nieskrępowanej wyobraźni, gdzie urzeczywistnić się mogą najbardziej śmiałe projekcje umysłu. Pogodna i fantastyczna twórczość grudziądzkiego artysty jest osobliwą fuzją koloryzmu, surrealizmu i abstrakcji organicznej, wyrażoną w niepowtarzalny sposób. Z ogromnym wyczuciem operuje Mrotek plamą barwną, nadając jednakowoż swym obrazom treści o wiele głębsze – metaforyczne, symboliczne, poetyckie. Baśniowy świat jego obrazów zawiera ową refleksję, lecz przede wszystkim szczery zachwyt – zarówno nad urodą rzeczywistości, jak i potęgą ludzkiej wyobraźni. Fantastyczne rośliny, quasi-biologiczne kształty i trudne do jednoznacznej klasyfikacji struktury, zdradzają fascynację artysty niedopowiedzeniem, płynnością i wzajemnym przenikaniem. Forma i treść przedstawienia są więc ze sobą spójne, choć powstanie dzieła jest najczęściej wypadkową swoistej malarskiej intuicji i szczególnej emocji. Egzotyczne exempla flory, których próżno szukać w botanicznych atlasach, wypełniają podwodne ogrody, oniryczne zieleńce – nierealne i eteryczne, znane tylko Mrotkowi, który szybuje na skrzydłach swej fantazji. Ta podniebna wędrówka, znaczona śmiałymi, szerokimi pociągnięciami pędzla, wielobarwną smugą i metafizycznym światłem, oddala od banału codzienności, wiodąc w głąb ludzkiej wrażliwości. Malarstwo Mrotka ma bowiem tę niezwykłą zdolność poruszania najczulszych strun, budząc uśpione w nas dziecko, które z wrodzoną sobie niewinnością i ciekawością patrzy na otaczający świat. Tak właśnie na rzeczywistość spogląda Józef Mrotek, akcentując piękno i dobro – pozazmysłowe i konkretne zarazem, które wypełniają jego malarskie realizacje.

mrotek5

 


BILETY DOSTĘPNE W KASIE TEATRU ORAZ ONLINE:
Bilety24.pl

 

 

Szczegóły

Data:
24 września 2023 (niedziela)
Czas:
17:00
Koszt:
30 zł (przedsprzedaż), 35-40 zł (w dniu koncertu)
Wydarzenie Kategoria:

Miejsce

Teatr
Teatralna, 1
Grudziądz, 86-300 Polska
Telefon:
56 46 234 76
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 46 234 76
Email:
oliwia@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl