Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

 • To wydarzenie minęło.

Lato na Starym Mieście: Wykład ks. Karola Niedoby pt. „500 lat Reformacji – historia i podstawowe zasady wiary” oraz koncert muzyki chrześcijańskiej z okazji 500-lecia Reformacji w wykonaniu Kolegium Muzyki Ewangelickiej

5 sierpnia 2017 (sobota) godz. 18:00

| wstęp wolny
48 (Medium) (2)

Kolegium Muzyki Ewangelickiej (pierwsza nazwa zespołu to: Fabryka Pieśni) zależnie od repertuaru w zmiennym składzie – jednak ze stałym duetem założycieli: sopranistki (Blanka Dembosz) oraz wiolonczelisty i kontratenora (Łukasz Laxy) – to połączenie solistów i kameralistów (sopranu, wiolonczeli i skrzypiec lub  sopranu, barytonu, wiolonczeli, skrzypiec oraz organów/ i lutni), z których każdy zajmuje się zarówno muzyką dawną, jak i nową. Duże doświadczenie wykonawcze, niebanalne artystyczne osobowości oraz dobre muzyczne przygotowanie dają członkom zespołu swadę i swobodę twórczą oraz odwagę dokonywania śmiałych interpretacji. Muzycy poszukują nowych brzmień, eksperymentują z formą, ale trzymają się najważniejszego przekazu jakim jest Słowo.

48 (Medium) (2)

Z programem „Lamentacje” – muzyki pasyjnej – zespół w składzie sopran, wiolonczela i kontrabas wystąpił w czterech parafiach ewangelickich w Starym Bielsku, Bielsku, Pszczynie oraz w rodzimej parafii dwojga muzyków (Blanki Dembosz i Łukasza Laxy) w Krakowie. Z programem polskiej muzyki religijnej wystąpili również jako Fabryka Pieśni na międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Nysie w 2015 roku.

W 2016 roku zespół wystąpił  z następującymi  programami: koncertem kolęd  w Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Krakowie, programem  pieśni pasyjnych –  Lamentacje w Parafii Rzymskokatolickiej  pod wezwaniem św. Klemensa w Wieliczce, w Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Poznaniu oraz w Centrum  Kultury w Skawinie. Z programem  Jakub Lubelczyk – Psałterz Dawida zespół wystąpił  w  kościele ewangelickim podczas festiwalu Wielokulturowy Lublin w Lublinie oraz  w Gnieźnie podczas Królewskiego Festiwalu Artystycznego.

Podczas uroczystego nabożeństwa  z okazji Święta Reformacji rejestrowanego przez Program Drugi Polskiego Radia,  wykonał psalm 112  „Błogosławiony mąż” z Psałterza Jakuba Lubelczyka.

Zespół wystąpi z programem:

Jakub Lubelczyk – Psałterz  i Kancjonał z melodiami – Nadobne Piosneczki Dawida świętego, a zacnego króla i proroka oraz piosneczki z Starego i Nowego Zakonu Kolegium Muzyki Ewangelickiej.

Skład zespołu:

Blanka Dembosz – sopran

Dominik  Matczak – skrzypce

Łukasz Laxy – wiolonczela, kontratenor, kierownictwo artystyczne

Program:

 1. Dobrotliwość Pańska – muzyka Cyprian Bazylik, słowa Jakub Lubelczyk
 2. Możnie Pan nasz kroluje, Psalm 99 – słowa (autor przekładu) i muzyka Jakub Lubelczyk
 3. Piosnka trzynasta, Ezechijasza, onego świętego krola judskiego,

gdy był chorobą śmiertelną skaran od Pana, i jako potym ozdrowiał- słowa (autor przekładu) i muzyka Jakub Lubelczyk

 1. Piosnka a modlitwa do Pana Boga, aby on z łaski swej świętej zachować raczył powietrza morowego i każdej złej przygody – słowa (autor przekładu) i muzyka Jakub Lubelczyk
 2. Do Pana mego gdym wołał, Psalm 120- słowa (autor przekładu) i muzyka Jakub Lubelczyk
 3. Panie nie jest serce moje, Psalm 131 – słowa (autor przekładu) i muzyka Jakub Lubelczyk
 4. Jezus Chrystus, Bóg Człowiek, mądrość Ojca swego – anonim, autor przekładu polskiego: Walenty z Brzozowa ( tabulatura Jana z Lublina)
 5. Szczęśliwy to jest człowiek, Psalm 41 – słowa (autor przekładu) i muzyka Jakub Lubelczyk
 6. Błogosławiony mąż co się Pana boi, Psalm 112 – słowa (autor przekładu) i muzyka Jakub Lubelczyk
  55 (Medium) (2)

Szczegóły

Data:
5 sierpnia 2017 (sobota)
Czas:
18:00
Koszt:
wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:

Miejsce

Biblioteka Główna