Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

GWT Inauguracja: „Testament Marii” reż. Piotr Kurzawa, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

18 marca 2023 (sobota) godz. 19:00

| 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy)
2021/06/19 Torun
"Testament Marii" w Teatrze Wilama Horzycy w Torunu.
Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

Colm Tóibín „Testament Marii”
Reżyseria: Piotr Kurzawa

„Mówią, że ich zapiski zmienią świat.
– Świat? – spytałam. – Cały świat?
– Tak, cały.”

Przeważnie przedstawia się ją jako cichą, pokorną, kochającą kobietę w pełni akceptującą swój los. A kim dla Colma Tóibína, mistrza psychologicznego realizmu, jest Maria? W jaki sposób mierzy się on z jej historią? Jak zabrzmi Ewangelia opowiedziana z kobiecej perspektywy? „Testament Marii” to mocne, prowokujące do myślenia wyznanie Marii, matki Jezusa.

Przekład: Jerzy Kozłowski
Scenografia: Małgorzata Pietraś
Występuje: Agnieszka Wawrzkiewicz
Fotografie: Wojtek Szabelski
Czas trwania: 1 godz. 15 minut (bez przerwy)

Po raz pierwszy wystawiony na scenie na Broadwayu przez Scott Rudin Productions. Współtworzony przez Dublin Theatre Festival i Landmark Productions przy wsparciu Irish Theatre Trust.

2021/06/19 Torun "Testament Marii" w Teatrze Wilama Horzycy w Torunu. Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.comFot. Wojtek SzabelskiRecenzja:

Świat niewart odkupienia?

Tekst Colma Toibina to monolog matki Jezusa, jej doznania, spojrzenie na wydarzenia prowadzące do ukrzyżowania syna. Ale czy jest to wizerunek prawdziwy? Wyznania bohaterki dramatu narodziły się przecież w wyobraźni autora, mężczyzny, który postanowił po raz pierwszy w dziejach pozwolić na ten temat wypowiedzieć się kobiecie. Ale tego co ona czuła i myślała naprawdę nie wie przecież nikt. Zwłaszcza nikt współczesny. Można sobie tylko wyobrażać jej emocje, przemyślenia. Dlatego nie należy odnosić tego tekstu do religii, wiary, czy biblijnych zapisów. A już w żadnym razie do konkretnych osób. Jest to po prostu portret psychologiczny nieszczęśliwej kobiety po utracie męża i okrutnie tragicznej śmierci jedynego syna.

Wcielająca się w postać Marii, Agnieszka Wawrzkiewicz w szarych lnianych szatach, kostiumie zaprojektowanym przez scenografkę przedstawienia, Małgorzatę Pietraś, z gładko zaczesanymi w grecki węzeł włosami, już na pierwszy rzut oka jest ucieleśnieniem boskiego piękna; jakby zszedłszy z piedestału, opowiada historię syna z własnej, kobiecej perspektywy. Mówi cicho, spokojnie, bez cienia patosu, porusza się wolno, nie nadużywa gestów. Krystaliczną dykcją i pięknym jasnym głosem maluje w naszej wyobraźni pejzaże, obrazy miast i wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat.

I chociaż może się zdawać, że tekst poddaje w wątpliwość spisane przez ewangelistów historie, sposób w jaki aktorka relacjonuje zdarzenia w ostateczności ani nie kwestionuje boskości Jezusa, ani jej nie potwierdza. Uważa tyko, że umarł na darmo. I to jest aluzja autora do współczesności. Gorzkie spojrzenie na człowieka.

Reżyserujący przedstawienie Piotr Kurzawa idealnie prowadzi postać tak poprzez przestrzeń sceniczną, jak i świat, który pomaga jej w wyobraźni konstruować, a potem przekazywać widzom. Wraz z aktorką tworzy na scenie harmonijną całość emocji, ruchu i dźwięku, za który także w przedstawieniu odpowiada.

Przy stonowanej kolorystycznie i oszczędnej scenografii, złożonej z dwóch prostych krzeseł i jednego rekwizytu w postaci symbolicznej, płonącej w trakcie relacji świeczki, na scenie jest tylko sama aktorka, która przez ponad godzinę skupia na sobie absolutną uwagę widowni. Jest to jeden najlepiej wykonanych monodramów, jakie w ostatnim czasie oglądałam.

– Anita Nowak, e-teatr

Fot. Wojtek Szabelski

Testament_Marii_plakat[www][8505]


 BILETY DOSTĘPNE W KASIE TEATRU ORAZ ONLINE:
Bilety24.pl

Wszystkie spektakle GWT 2023

 

 

Szczegóły

Data:
18 marca 2023 (sobota)
Czas:
19:00
Koszt:
50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy)
Wydarzenie Kategorie:
,

Miejsce

Teatr
Teatralna, 1
Grudziądz, 86-300 Polska
Telefon:
56 46 234 76
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 46 234 76
Email:
oliwia@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl