„Pętla”

 

Reżyseria: Zbigniew Kulwicki

Premiera:
IX 2015
Reżyseria:
Zbigniew Kulwicki
Obsada:
Zbigniew Kulwicki – Kuba
Adrian Wiśniewski – sąsiad, barman
Witold Murański – mężczyzna z baru
Martyna Jabłońska – nastolatka I
Julia Ostaszewska – nastolatka II

Pijak jest wdzięcznym tropem literackim filmowym i teatralnym. W przepitej duszy znajdziemy słabość i samotność. Gdzieś między pijacką rozpaczą i pijacką wiarą będzie sterczał, wbity trochę na bakier w los, groteskowy komizm. Jest pijacka odwaga, pijacki romantyzm, pijacka rutyna. Czasem z tego bagna upodlenia wypełznie pełen pokory, otrzeźwiały feniks. Częściej jednak skrupulatnie zalewane z flaszki bagno staje się pijackim sanktuarium cierpienia, od którego wara każdemu, kto chciałby pijakowi podać rękę.

Właśnie w przestrzeń pijackiej duszy pozwala zaglądnąć „Pętla” w reżyserii Zbigniewa Kulwickiego. Spektakl, który powstał na scenie Centrum Kultury Teatr, nawiązuje do znanego opowiadania Marka Hłaski oraz do nakręconego na jego podstawie filmu pod tym samym tytułem, ze świetną rolą Gustawa Holoubka.

Bohater podejmuje ostatnią walkę z nałogiem. Czy w obliczu ostatecznej przegranej jest uczciwy wobec samego siebie? Czy tzw. życzliwi ludzie potrafią wyciągnąć pomocną dłoń? Czy napotkany inny pijak, to odbicie w lustrze, podszept diabła, czy chichot podłego losu? I jeszcze jedno: czy pijackie bagno to dramat jednej taplającej się w nim pijanej duszy? Bo może pijak, czy tego chce, czy nie, topi ze sobą cały swój świat, a banalne zło nakarmione jednym upadkiem, czyha na kolejną ofiarę, którą ma – całkowicie bezbronną – na wyciągnięcie ręki.

Brawurowo zagrana przez samego reżysera spektaklu główna postać pozostaje w świadomości widza na długo. Spora dawka emocji i bardzo prawdziwy obraz problemu, który tak często mamy na wyciągnięcie ręki, może w gronie najbliższych. Ale może lepiej tego nie widzieć…

Szymon Gurbin