„Kumpel”

„Kumpel” to spektakl profilaktyczny

przygotowany przez grupę młodych aktorów – amatorów skupionych wokół reżysera Zbigniewa Kulwickiego.

Przedstawienie składa się z dwóch jednoaktówek,

których akcja toczy się w środowisku młodzieży szkolnej.

Podziwiany przez rówieśników Damian wykorzystuje swoją pozycję, narzucając im agresywne zachowania w stosunku do osób, które nie chcą ulec wpływom i wyłamują się z grupy. Celem ataku przewodzącego grupie chłopaka staje się nielubiana przez niego, niewadząca nikomu, życzliwa, sumienna koleżanka z klasy Kasia. Damian, miłośnik brutalnych gier komputerowych, postanawia ośmieszyć dziewczynę, poprzez rozpowszechnianie kompromitujących ją zdjęć w internecie.

W tym celu chłopak namawia kolegę Pawła, aby ten zaprosił Kasię na organizowaną przez niego imprezę. Wkrótce kompromitujące dziewczynę zdjęcia trafiają do sieci. Konsekwencje tego czynu są tragiczne i nieodwracalne.

W drugiej odsłonie gościmy w domu spokojnego, wrażliwego Miłka. Częste awantury domowe pomiędzy rodzicami oraz wygórowane ambicje matki sprawiają, że chłopak ma kłopoty z nauką. Nieprzygotowany z fizyki, za namową kolegi Damiana decyduje się pójść na wagary. W czasie spotkania z kolegą w parku Miłek po raz pierwszy pije alkohol, a przypadkowo spotkane dziewczyny częstują chłopaków „trawką”. Rozbawione po spaleniu marihuany towarzystwo brutalnie atakuje napotkanego „klejarza”, który ratuje się ucieczką. Zadowolona, podniecona za sprawą używek młodzież kończy wagary na koncercie rockowym.

Na drugi dzień do domu Miłka przychodzi Damian, przynosząc mu „lewe” zwolnienie. Przy okazji „kumpel” zachwala skuteczność i pomoc w nauce „dragów”. Mówi: „Masz problem? Zażywasz „draga” i po problemie” – jednocześnie daje Miłkowi torebkę z pastylką. Rozmowę przerywa wizyta dziewczyny Miłka. Po przyjściu Ani, Damian szybko opuszcza dom kolegi. Dziewczyna rozpoznaje w nim dilera rozprowadzającego narkotyki w jej szkole, jednak Miłek wyśmiewa ją, nie dając wiary jej słowom. Zaskoczona dziewczyna odkrywa zwolnienie lekarskie Miłka, który skłamał ją, ze był w szkole. Pomiędzy parą dochodzi do sprzeczki. Zdenerwowana Ania opuszcza dom chłopaka. Załamany obrotem sprawy Miłek, decyduje się zażyć zostawioną przez Damiana tabletkę. Odtąd życie Miłka znalazło się w niebezpieczeństwie.

Spektakl uświadamia młodym odbiorcom, czym jest przemoc i agresja oraz do czego może doprowadzić brak wyobraźni i ryzykowne zachowanie. Mocne sceny, świetna muzyka i wciągająca widza akcja sprawi, że spektakl na długo zostanie w pamięci zmuszając młodzież do dyskusji i refleksji.

Projekt teatralno-edukacyjny „Stop Przemocy. Agresja? Jestem Przeciw!” powstał z inicjatywy Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Grudziądzu, Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu oraz Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli. W spektaklu występują aktorzy grający w produkcjach teatralnych grudziądzkiego Centrum Kultury oraz młodzież z amatorskiego teatru „Kostiumernia” działającego przy CK Teatr.

Zapraszamy przedstawicieli instytucji i organizacji zajmujących się działalnością profilaktyczną do współpracy przy organizacji spektakli. Propozycja przeznaczona jest dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz dla dorosłych.