PREMIERY DLA MŁODZIEŻY

Fascynujący świat lasu, jego mieszkańcy oraz ludzie, którzy to miejsce kochają i
bardzo o nie dbają. To zaledwie kilka tematów zaczerpniętych z życia, przemieszanych z
błyskotliwą wyobraźnią, która buduje fabułę kolejnej ciekawej opowieści scenicznej.
Wszystkich młodych widzów, spragnionych przygód pełnych dobrych i złych bohaterów,
opowieści, które pobudzają fantazję i stają się zaczynem nowej przygody zapraszamy na
premierowe przedstawienie w reżyserii Zbigniewa Kulwickiego.

Pijak jest wdzięcznym tropem literackim filmowym i teatralnym. W przepitej duszy znajdziemy słabość i samotność. Gdzieś między pijacką rozpaczą i pijacką wiarą będzie sterczał, wbity trochę na bakier w los, groteskowy komizm. Jest pijacka odwaga, pijacki romantyzm, pijacka rutyna. Czasem z tego bagna upodlenia wypełznie pełen pokory, otrzeźwiały feniks.

Pomimo zamkniętych na klucz drzwi ktoś bez problemu wchodzi do naszego domu. Nie słychać jego kroków, ani jego nerwowego oddechu. Nie widać jego spoconych dłoni. Prawdę powiedziawszy do pewnego momentu ów obcy bardziej przypomina ducha, w którego trudno dostrzec, bo jest tylko… transmisją danych. Sygnał z routera zmienia się w zdania wyświetlone na ekranie komputera, smatfona, tabletu.

Próbując zmierzyć się z problemami nastoletniej młodzieży łatwo popaść w dydaktyczny fałsz, A na to Z. Kulwicki nie mógł sobie pozwolić, bowiem jego spektakl adresowany jest właśnie do ludzi młodych. Dlatego ich samych zaprosił do współpracy przy tworzeniu przedstawienia traktującego o tak ważnym problemie, jak przemoc w szkole.

Podziwiany przez rówieśników Damian wykorzystuje swoją pozycję, narzucając im agresywne zachowania w stosunku do osób, które nie chcą ulec wpływom i wyłamują się z grupy. Celem ataku przewodzącego grupie chłopaka staje się nielubiana przez niego, niewadząca nikomu, życzliwa, sumienna koleżanka z klasy Kasia.

Wśród licznych spektakli dla najmłodszej widowni Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu jest również producentem premier dla dorosłej widowni. Ostatni przedstawienie „Jestem po to, żeby mnie kochać” w reżyserii Arkadiusza Buszko powstało w ramach Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej. Większość propozycji dla dorosłych, powstających na grudziądzkiej scenie w ostatnich latach, reżyserowana jest przez Zbigniewa Kulwickiego.