MAGAZYN QLTURA

Magazyn Qltura – to program lokalny emitowany w każdy czwartek w sieci kablowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu. W naszym magazynie podejmujemy najważniejsze tematy kulturalne w mieście. Zobaczyć można tu relacje z koncertów, wernisaży, spektakli teatralnych oraz innych ciekawych przedsięwzięć artystycznych podejmowanych przez ciekawych ludzi. Staramy się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ciekawego. Jesteśmy otwarci również na nowe propozycje, zatem jeśli jesteście świadkami ciekawych wydarzeń lub sami je tworzycie napiszcie do nas, postaramy się do was dotrzeć.

Emisja magazynu: czwartek godz. 17.35

Program przygotowują:
Beata Kastner
Piotr Sawistowski
Michał Nowakowski

tel. 56 47 56 126
studio_akcent@o2.pl

2015

7.11 – CELA NR 3

Na scenie punkowej grają już 30 lat – w tym czasie świat wokół nich bardzo się zmienił. Oni to też już nie ci sami buntownicy. Ale … jedno jest pewne, po wielu latach pozostali wierni swoim przekonaniom, muzyce i nadal czerpią tę samą radość z gania. Tego właśnie niejeden muzyk mógłby im pozazdrościć. O niełatwych początkach, niegrzecznych chłopakach i tworzeniu muzyki w grudziądzkich warunkach opowiadają członkowie Celi Nr 3.

30.10 – CISZA JAK TA

Wśród zespołów folk-poetyckiego nurtu Krainy Łagodności trudno byłoby znaleźć zespół, który w krótkim czasie wydał 8 płyt i zagrał ponad 600 koncertów na scenach w całej Polsce. Od kilku lat grupa jest w nieustannej trasie koncertowej przemierzając kraj wzdłuż i wszerz, wszędzie spotykając się z gorącym odbiorem publiczności spragnionej wyjątkowych słów i niezwykle ciepłego, mądrego przekazu artystycznego. W październiku zawitali także do Grudziądza, zagrali w Klubie Akcent.

23.10 – BLUESQUA

„Gramy dla przyjemności, bo kochamy muzykę” to dewiza członków zespołu BLUESQUA. Zespół powstał z inicjatywy dwóch „członków założycieli”: Marka Mikołajczaka i Grzegorza Reckiego (do dzisiaj prowadzą spór z czyjego pomysłu). Pierwsze przymiarki osobowe i pierwsze próby rozpoczęły się jesienią 1999 roku. Muzycy zafascynowani klimatami bluesowymi wykonywali i wykonują standardy bluesowe takich autorów jak: Robert Johnson, John Lee Hooker, Muddy Waters, B.B. King, Eric Clapton, a także zespołów Cream, Ten Years After, Deep Purple, Kasa Chorych, Breakout, Dżem itp. we własnych aranżacjach, nadając im własne piętno. Z chwilą pojawienia się w zespole Wojciecha Kaszubowskiego repertuar zaczął poszerzać się o utwory jego autorstwa (muzyka, teksty). Jubileusz 15-lecia istnienia obchodzili w Klubie Akcent.

Obecny skład zespołu to:

Wojciech Kaszubowski – wokal, gitara, muzyka, teksty
Marek Baranowski – klawisze, harmonijka
Krzysztof Borowiec – saksofony
Krzysztof Mikołajczak – gitara
Marek Mikołajczak – perkusja
Tomasz Liczbik – gitara
Grzegorz Recki – gitara basowa

Statuetka im. Aleksandra Gąssowskiego

Członkowie kapituły Nagrody im. Aleksandra Gąssowskiego w tym roku postanowili przyznać statuetkę twórczyni Teatrzyku Lalek „Miszmasz” Renacie Boguskiej. Pani Renata już od dziesięciu lat tworzy od podstaw przedstawienia dla najmłodszych – jest nie tylko reżyserem scenicznych opowieści, sama pisze do nich scenariusze i szyje lalki występujące w spektaklu. Ma na swoim koncie 16 premier i prawie 150 przedstawień zagranych nie tylko w Grudziądzu. Udało się jej stworzyć amatorską grupę teatralną, która wychowała już nie jedno pokolenie.

Kapituła obradowała w składzie: Karola Skowrońska, Maryla Rzeszut, Anna Janosz, Katarzyna Karow, Gabriela Maziejuk, Jerzy Rochowiak, Jerzy Rębisz, Zbigniew Kulwicki, Grzegorz Romanowski.

7-8.03 – Polska Akcja Humanitarna

Już po raz drugi Polska Akcja Humanitarna we współpracy z CK Teatr zorganizowała weekendowy pokaz filmów dotyczących problemów uchodźców. Podobnie jak za pierwszym razem można było oglądać nie tylko filmy, były też pokazy tańców kaukaskich, poczęstunek z regionalnymi przysmakami, spotkanie z psycholog oraz nowość – gry edukacyjne dla młodzieży licealnej.

6.03 – Zespół MA – koncert w Klubie Akcent

MA powstało w lutym 2014 r. z inicjatywy dwóch dżentelmenów:
Matysa- lidera i założyciela grupy Big Fat Mama
oraz Aleksandra Szerszenia – gitarzysty tejże formacji.

MA jest kontynuacją działalności tej grupy, w awangardowym wydaniu. Jesienią zakończone zostanie nagranie nowej płyty zespołu MA.

The Broken Bridges

Zespół The Broken Bridges to nowe zjawisko na muzycznej scenie Grudziądza.

Grupa nie kryje swoich fascynacji rockiem progresywnym, który jest punktem wyjścia do szukania własnego muzycznego języka i nośnikiem dla kłębiących się emocji. Te emocje stojące za poszczególnymi dźwiękami są charakterystyczne dla większości młodych zespołów w tym przypadku co ciekawe spotykają się z życiowym doświadczeniem poszczególnych muzyków. Za dźwiękami i słowami w The Broken Bridges kryją się ludzie stojący na półmetku życia. W ich twórczości zawierają się dotychczasowe fascynacje muzyczne, rozterki i nadzieje. The Broken Bridges to obawa debiutu w dojrzałym wieku z wszystkimi jego konsekwencjami. Wszystko to przejawia się w tekstach zespołu, pełnych świadomości przemijającego czasu, rozwianych złudzeń, ale i nadziei na szczęśliwy koniec drogi, który może stać się początkiem nowego.

Nie wszystkie złamane mosty to stracone marzenia.

Wielu marzyło o zostaniu muzykami, jak ulubieni wykonawcy. Członkom The Broken Bridges udało się przemienić pokątne muzykowanie w dojrzały autorski repertuar. W ich twórczości poszczególne utwory łączą się w intrygującą muzyczną opowieść.

wokal: Patrycjusz Gamalczyk
gitara prowadząca: Marek Habryn
gitara: Wojciech Podemski
gitara basowa: Michał Kusz
instrumenty klawiszowe/akordeon: Grzegorz Grzanka
perkusja: Marek Sobiecki

13.02 – BRUNO MILCZEWSKI – wspomnienia syna