Groźni gangsterzy, piękne kobiety i atmosfera rodem z klasyki światowego kryminału. Wszystko to w filmie, jakiego w Polsce jeszcze nie było. „Miasto” to długo wyczekiwany debiut fabularny Marcina Sautera – Artysty Roku według plebiscytu Gazety Wyborczej – twórcy, który w świecie filmowym zasłynął nagradzanymi produkcjami dokumentalnymi, wyróżnionymi m.in. na Festiwalu Camerimage oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. W rolach głównych w filmie charyzmatyczny Bartłomiej Topa i olśniewająca Karolina Gruszka, którym partnerują m.in. Robert Więckiewicz i powracający na kinowe ekrany Stanisław Tym.
„Miasto” to fascynująca historia kryminalna, skrywająca drugie dno, w której równie ważna co śledztwo jest podróż w głąb siebie i konfrontacja z własnymi pragnieniami, lękami i marzeniami. Filmowa gratka dla miłośników kina noir i twórczości takich ikon, jak: David Lynch, David Cronenberg i Darren Aronofsky.
Samotny Detektyw przybywa do miasta, by rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa. Szybko staje się pionkiem w grze, toczonej między lokalnym gangsterem – Wielkim, a Profesorem – twórcą epokowych wynalazków. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, kiedy śledczy poznaje Piosenkarkę – obiekt pożądania zarówno Profesora, jak i Wielkiego. Wkrótce miasto i jego ulice staną się świadkami nieprawdopodobnych wydarzeń, a sam Detektyw odkryje zaskakującą prawdę o sobie.
OBSADA:
Bartłomiej Topa
Karolina Gruszka
Robert Więckiewicz
Mirosław Kropielnicki
Piotr Nawrocki
Grzegorz Warchoł
Zdzisław Wardejn
Stanisław Tym
Czas trwania: 83 minuty
BYDGOSZCZ – MIASTO FILMOWYCH MOŻLIWOŚCI
„Miasto” to przykład nieszablonowego kina autorskiego, wychodzącego naprzeciw gustom miłośników chandlerowskiej sensacji, klasyków kina noir i wszystkich tych, którzy na dużym ekranie szukają wciągającej, intelektualnej rozrywki. Filmowa gratka dla sympatyków twórczości takich ikon, jak: David Lynch, David Cronenberg i Darren Aronofsky, dla której scenerią jest zjawiskowa Bydgoszcz – miasto w województwie kujawsko-pomorskim dopiero odkrywające przed widzami swój gigantyczny potencjał filmowy.
Akcja filmu dzieje się w Bydgoszczy, mieście często filmowo niedocenianym a oferującym operatorom wiele możliwości. Bydgoszcz jest nie tylko miejscem, które pomaga opowiedzieć kryminał w stylu noir ale staje się pełnoprawnym bohaterem filmu. Marcin Sauter, reżyser i autor scenariusza, jest bydgoszczaninem. Swoją opowieść osadził w scenerii, którą doskonale zna. Do współpracy zaprosił nie tylko wybitną obsadę z Bartłomiejem Topą, Robertem Więckiewiczem, Karoliną Gruszką czy Stanisławem Tymem na czele, ale i zaangażował tych, którzy Bydgoszcz znają najlepiej: jej mieszkańców. Na ekranie pojawią się bydgoszczanie, a wśród nich m.in. prezydent miasta Rafał Bruski, Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta, czy dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury Marzena Matowska i setki mieszkańców miasta. Miejskie Centrum Kultury od dekady pracuje na rzecz rozwinięcia filmowego potencjału Bydgoszczy, tworząc nieformalną szkołę filmu dokumentalnego – BKF Macieja Cuske i Marcina Sautera, angażując się jako partner i koproducent unikatowych pod względem artystycznym projektów dokumentalnych oraz fabularnych, fundując stypendia scenariuszowe, realizując własne produkcje.
W Województwie Kujawsko-Pomorskim, w którego sercu leży Bydgoszcz, realny bohater opowieści Marcina Sautera, od lat doceniane jest znaczenie kinematografii. Region Kujaw i Pomorza stara się przyciągać filmowców zarówno różnorodnością i bogactwem tkanki architektonicznej (Osada w Biskupinie, gotycka starówka Torunia wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO), jak i wielością form od neobaroku, modernizmu po neorenesans czy manieryzm, które odnaleźć można w śródmieściu Bydgoszczy – największego miasta województwa, którego centrum przecina rzeka Brda. Urok województwa to nie tylko zabytki, ale i bogactwo przyrody. Znajduje się tu również największy w Polsce zwarty kompleks leśny, jakim są Bory Tucholskie, wiele pomników krajobrazowych, rezerwatów przyrody, obszary chronionego krajobrazu również te, objęte programem Natura 2000. Niesamowita różnorodność przyrody i architektury – zarówno tej współczesnej, jak i historycznej – wzbudzają podziw nie tylko mieszkańców, ale także turystów i artystów a ogromny potencjał gospodarczy sprzyja rozwojowi biznesu i licznych inicjatyw kulturalnych, w tym festiwali filmowych.
Na terenie województwa odbywają się m.in. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Energa CAMERIMAGE Toruń, Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST Toruń, Przeźrocza Festiwal Filmowy Bydgoszcz, FONOMO Music & Film Festival Bydgoszcz, Bydgoski Aneks czy Millennium Docs Against Gravity Film Festival.
TWÓRCY
Reżyseria: Marcin Sauter
Scenariusz: Marcin Sauter
Dystrybucja w Polsce: Kino Świat
Zdjęcia: Piotr Rosołowski
Scenografia: Maja Zaleska
Kostiumy: Anna Englert
Charakteryzacja: Waldemar Pokromski, Beata Rółkowska
Montaż: Agnieszka Glińska
Muzyka: Jerzy Rogiewicz
Dźwięk: Jarosław Sadowski, Marcin Lenarczyk
Produkcja: Pokromski Studio
Producent: Mikołaj Pokromski
Koprodukcja: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Marek Żydowicz, Fundacja Tumult
Współfinansowanie: Miasto Bydgoszcz, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu
Film współfinansowany przez POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ
Zwiastun:
BILETY DOSTĘPNE W KASIE TEATRU ORAZ ONLINE:
Bilety24.pl