„Odlot” Zenon Fajfer
Reżyseria: Anna Augustynowicz
Scenografia: Marek Braun
Kostiumy: Tomasz Armada, Martyna Konieczny
Muzyka: Jacek Wierzchowski
Wideo: Wojciech Kapela
Ruch sceniczny: Zbigniew Szymczyk
Reżyseria światła: Krzysztof Sendke
Asystent reżysera: Adam Kuzycz-Berezowski
Asystent scenografa: Karolina Babińska
OBSADA
Anna Januszewska, Irena Jun (gościnnie), Barbara Lewandowska / Joanna Matuszak, Grażyna Madej, Magdalena Myszkiewicz, Paweł Adamski, Wojciech Brzeziński (gościnnie), Grzegorz Falkowski (gościnnie), Mirosław Gawęda (gościnnie), Bogusław Kierc (gościnnie), Nikodem Księżak, Adam Kuzycz-Berezowski, Wiesław Orłowski, Zbigniew Szymczyk (gościnnie), Przemysław Walich, Mateusz Wiśniewski (gościnnie), Bartosz Włodarczyk (gościnnie) oraz Zofia Walich.
W przedstawieniu piosenkę „Oyfn pripetshik” śpiewa Magdalena Wrani-Stachowska.
Prapremiera: 13 grudnia 2021, Duża Scena
Czas trwania: 90 minut
Projekt plakatu: Karolina Babińska
Pasażerki i pasażerowie Sławnych Linii Lotniczych Dawne Bohatery wznoszą się w niebo. Tytułowy „Odlot” nie jest jednak tylko relacją z podniebnej podróży, ale przede wszystkim opowieścią o narodowym stanie ducha – po katastrofie smoleńskiej i zbiorowych koszmarach z ostatnich lat.
„Autor ‘Odlotu’ miesza style i poetyki, komponując utwór jednocześnie ironiczny i przenikliwy, w którym wulgarną mięsistość codzienności łagodzi poetycką czułością […].” (teatralia.com.pl)
Nowatorska forma tej opowieści wprowadza odbiorcę w przestrzeń teatru książki wyzwolonej z wszelkich konwencji, w duchu liberatury – zainicjowanego przez jej autora nurtu współczesnej awangardy literackiej.
Dariusz Kosiński w posłowiu do książki „Odlot” pisał:
Heiner Müller powiedział kiedyś, że najlepszy tekst dla teatru to taki, dla którego odpowiedni teatr jeszcze nie istnieje. Tekst, który rzuca wyzwanie, sam z ciekawością przyglądając się temu, co się z nim na scenie stanie. Obserwując od lat polski teatr, zarówno stabilnie instytucjonalny, jak i niezależnie efemeryczny i wciąż poszukujący, jestem przekonany, że wielu działających w nim artystów i zespołów może na wyzwanie ‘Odlotu’ odpowiedzieć […].”
Teatr Współczesny w Szczecinie odpowiada na to wyzwanie jako pierwszy. Spektakl na podstawie poematu dramatycznego Zenona Fajfera reżyseruje Anna Augustynowicz. Premiera odbyła się w grudniu 2021 r. na Dużej Scenie.
W spektaklu zacytowano fragmenty następujących utworów:
„Fortepian Szopena” Cyprian Kamil Norwid
„Moja piosnka” Cyprian Kamil Norwid
„Pierwszy maja” Władysław Broniewski
„Ślub” Witold Gombrowicz
„Wesele” Stanisław Wyspiański
„Wyzwolenie” Stanisław Wyspiański
Media o spektaklu:
„To niesamowite, ile polskich traum narodowych można zmieścić w jednym przedstawieniu, wykrzyczeć je wulgarnymi i nienawistnymi odzywkami oraz okrasić poezją polskich romantyków. Odlot w reżyserii Anny Augustynowicz jest gęsto naszpikowany znaczeniami. To lot, w którym nie sposób się zatrzymać.”
Małgorzata Klimczak, Dziennik Teatralny
„Radzę ściśle i dokładnie zapiąć pasy, bo lot będzie niezwykle turbulentny, jak na dogłębną anatomię polskiej duszy, rozpiętej między romantycznym mitem a miernymi realiami, przystało. Aeroplan jest bowiem obciążony, choć uczciwiej byłoby rzec przeładowany, nadbagażem narodowych traum, pęknięć (…).”
Tomasz Mlącki, Dziennik Teatralny
„Ten spektakl trzeba zobaczyć. Rozkręca się wolno, Augustynowicz nie tnie siekierą, jak Smarzowski czy Słobodzianek, lecz subtelnie, lecz dobitnie mówi to, co przeżyliśmy i dalej z czym się zmagamy.”
Tomasz Dostatni, Monitor Szczeciński
NAGRODY I FESTIWALE:
– Grand Prix 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej
– Nagroda im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2021/2022 dla Anny Augustynowicz za reżyserię „Odlotu”
– Najlepszy Spektakl XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (nagroda publiczności)
Spektakl pokazywany był na 42. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.
BILETY DOSTĘPNE W KASIE TEATRU ORAZ ONLINE:
Bilety24.pl