Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę Koncertów Niedzielnych.
Tym razem zaśpiewają dla Was soliści orkiestry kameralnej Capella Thoruniensis.
Koncert w całości poświęcony jest twórczości genialnego kompozytora epoki klasycyzmu – W. A. Mozarta. Podczas występu zaprezentujemy lekkie, eleganckie i melodyjne brzmienia, wieczorowej muzyki XVIII wieku. W repertuarze obok divertiment znajdzie się również jeden z najbardziej rozpoznawalnych utworów muzyki poważnej – serenada „Eine kleine nachtmusik”. Soliści zespołu Capella Thoruniensis zagrają na kopiach instrumentów pochodzących z epoki, co niewątpliwie stanowić będzie dodatkową atrakcję koncertu.
Program:
„Eine kleine nachtmusik” KV.525
Divertimento D – dur KV.136
Divertimento B – dur KV.137
Divertimento F – dur KV.138
Wykonawcy:
Soliści orkiestry Capella Thoruniensis
Dawid Kwiatkowski – skrzypce
Michał Marcinkowski – skrzypce
Filip Wroniszewski – altówka
Jan Białkowski – wiolonczela
Błażej Babij – kontrabas
Orkiestra kameralna Capella Thoruniensis powstała w 2009 roku z inicjatywy jej obecnego dyrektora artystycznego, Filipa Wroniszewskiego. Trzon zespołu stanowią wybitni muzycy, którzy na stałe związani są ze środowiskiem artystycznym województwa kujawsko-pomorskiego. Głównym obszarem działalności orkiestry jest wykonawstwo i propagowanie muzyki dawnej. Zespół charakteryzuje ciekawe, lekkie oraz dynamiczne brzmienie, które muzycy uzyskali w wyniku zestawienia instrumentów smyczkowych o współczesnej konstrukcji z barokowymi smyczkami.
Repertuar orkiestry obejmuje głównie dzieła epok baroku i klasycyzmu, a także okazjonalnie wykonywane utwory kameralne z kręgu muzyki współczesnej. Capella Thoruniensis regularnie koncertuje od 2010 roku. Do chwili obecnej muzycy zagrali przeszło 120 koncertów, występując m.in. na Międzynarodowym Festiwalu „Toruń – Muzyka i Architektura” (2011), festiwalu muzyki dawnej „Musica Antiqua Zneynae” (2014), XX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Wolsztynie (2015), XVI Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie (2015), XXIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku (2016).
W styczniu 2015 roku pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa ukazała się pierwsza płyta CD orkiestry – „Capella Thoruniensis Live”. Zespół od 2012 roku wielokrotnie realizował materiały audiowizualne dla TVP, a od 2015 roku nagrania Capelli Thoruniensis emitowane były m.in. w Programie 2 Polskiego Radia, Polskim Radiu „Pik” oraz Polskim Radiu „Merkury”. W 2012 roku muzycy dokonali polskiego prawykonania utworu Piotra Mossa – Snuć Miłość. Do dorobku artystycznego toruńskich kameralistów zalicza się również pierwsze, współczesne wykonanie Vesperae oraz Missa ex C Wojciecha Dankowskiego – utworów odnalezionych po 200 latach zapomnienia w zbiorach klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze.
Tradycyjnie, zapraszamy na towarzyszącą Koncertowi Niedzielnemu wystawę. Zobaczą państwo fotografie WOJCIECHA BALCZEWSKIEGO pt. „Światłem malowane”
WOJCIECH BALCZEWSKI urodzony w 1950 r. Fotografuje od trzynastego roku życia. Członek Fotoklubu RP od 2002 r. Fotografią przez wiele lat zajmował się zawodowo, dziś tylko dla przyjemności.
„Korzystając z tej wolności zmierzam do tego, aby moja fotografia była nacechowana spojrzeniem, oceną, interpretacją. Cenię sobie wolność tworzenia według swojego uznania, a nie z potrzeby podporządkowania się określonym ramom. Wszystkie prace wykonuję sam, od fotografowania po obróbkę. Dziś negatyw zastąpił aparat cyfrowy, ciemnię – programy graficzne i drukarki. Są to często lepsze narzędzia do uzyskania zamierzonego efektu, dlatego z nich również korzystam. Nowoczesna fotografia daje inne możliwości, a ta tradycyjna i techniki specjalne – to inna droga do tego samego celu”.