„O Kocie w butach”

 

Premiera:
3 X 2004
Reżyseria:
Zbigniew Kulwicki
Scenografia, kostiumy:
Roman Baranowski, Irena i Ryszard Belka
Muzyka:
Piotr Jan Ulatowski
Obsada:
Monika Rutkowska
Aleksandra Perz
Adrian Wiśniewski
Beniamin Koralewski
Zbigniew Kulwicki
Witold Murański

Czas trwania spektaklu:
75 minut (bez przerw)
Ilość aktorów:
8 postaci – 6 aktorów
Obsługa techniczna:
3+kierowca
Nagłośnienie:
minidisc

Spektakl O Kocie w butach jest sceniczną wersją popularnej opowieści Kot w butach zamieszczonej w zbiorach baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów oraz Charlesa Perraulta. Jerzy Rochowiak zachowuje jej fabułę, wprowadza na scenę znane z baśni postacie, nie rezygnuje z tajemniczego charakteru zdarzeń, baśniowego nastroju. Napisał jednak tekst żywym współczesnym językiem. Dialogi są wartkie, kwestie poszczególnych postaci brzmią dowcipnie. Perypetie bohaterów tworzą akcję o dużym dramatycznym napięciu. Dzięki temu młodzi widzowie z uwagą przypatrują się zdarzeniom scenicznym i utożsamiają z głównymi bohaterami – tytułowym Kotem w butach i Jankiem.
Janek i Kot ruszają przed siebie, by szukać szczęścia. Ciekaw świata Kot wiele wie, sporo rozumie. Ujęty dobrocią Janka – który poświęca cały swój majątek, by sprawić mu wymarzone buty – sprawia, że chłopak poznaje piękną Królewnę. Żeby zaskarbić mu jej względy, podejmuje walkę ze złym Czarnoksiężnikiem. Janek nie poddaje się biernie biegowi wydarzeń! Kierując się uczciwością wyjawia Królewnie i Królowi, że jest ubogim synem Młynarza, a nie hrabią jak go przedstawia Kot. Odrzuca zamek, który dla niego zdobył Kot, gdy pokonał okrutnego Czarnoksiężnika. I właśnie ta postawa zjednuje Jankowi serce Królewny. Przesłanie sztuki, iż złu można przeciwstawić tylko dobro, iż bezcennymi wartościami są uczciwość i prawdomówność, jest wyraziste, aczkolwiek wyrażone subtelnie. Wszyscy znajdują szczęście: Janek zdobywa miłość pięknej dziewczyny, Królewna i Król uwalniają się od utrapień, Kot odkrywa jak ważna jest przyjaźń, a wieśniacy zostają wyzwoleni spod władzy okrutnego Czarnoksiężnika…
Przedstawienie w reżyserii Zbigniewa Kulwickiego eksponuje baśniowy urok powieści, a zarazem uwzględnia oczekiwania młodych widzów, zafascynowanych adaptacjami filmowych bajek i baśni. Widowisko angażuje uwagę widzów, wzrusza, bawi. Jest projekcją świata pogodnego, choć wymagającego trudnych wyborów, śmiałości, zdecydowanego działania… Sceniczna baśń jest tajemnicza, pociąga magią, jaką można znaleźć tylko w teatrze.
Integralną częścią scenicznej rzeczywistości są piosenki. Charakteryzują one postacie, zawierają komentarze do zdarzeń, a także pozwalają bohaterom wyartykułować uczucia i myśli. Są atrakcyjne muzycznie – kompozycje Jana Piotra Ulatowskiego nadają wielu z nich charakter przebojów. Walory muzyczne widowiska podnoszą wykonawcy – większość z nich to absolwenci Wydziału Aktorsko-Wokalnego Gdańskiej Akademii Muzycznej.

O Kocie w butach to wesoły, barwny spektakl kostiumowy, adresowany przede wszystkim do dzieci w młodszym wieku szkolnym i starszym przedszkolnym.