„Czary” lub „Bestia z bagniska”

 

Premiera:
16 III 2002
Reżyseria:
Zbigniew Kulwicki
Scenografia, kostiumy:
Roman Baranowski, Ryszard Belka
Muzyka:
Piotr Jan Ulatowski
Obsada:
Alhemik, zarazem Potwór, Drwal: Beniamin Koralewski
Ciemny: Zbigniew Kulwicki
Królewna: Arleta Lemańska
Jaś: Jonasz Dunajski
Królowa, zarazem Wiedźma, Drwalowa: Iwona Żelaźnicka-Błaszczyk
Głosy ludu:pracownicy CKT

Dane techniczne:

Czas trwania spektaklu:
65 minut (bez przerw)
Ilość aktorów:
5
Obsługa techniczna:
3+kierowca
Nagłośnienie:
minidisc

„Czary” to bajka sceniczna adresowana do dzieci w młodszym wieku szkolnym i starszym przedszkolnym. Sztuka, napisana w konwencji tradycyjnej baśni ludowej, zawiera szlachetne przesłanie:
pokazuje i przekonuje, że jeśli ktoś jest dobry, to taki będzie świat wokół niego, że można zmienić wygląd człowieka, ale nie można go pozbawić dobrego serca, że dobro zwycięża zło.

      Akcja jest bogata w zdarzenia sceniczne, biegnie w wartkim tempie, silnie angażując emocje młodych widzów. Z wątkiem dramatycznym ściśle łączą się piosenki, które eksponują przesłanie utworu.

      W bajkowym królestwie szczęśliwy lud świętuje narodziny Królewny Anny. Szczególnie radosny jest królewski doradca Alchemik: właśnie urodził mu się syn. Wtedy w królewskim zamku zjawia się żądny władzy Czarnoksiężnik Ciemny. Przyczynia się do śmierci żony Alchemika, a jego samego zaczarowuje: przemienia w straszliwego Potwora. Alchemik, w zmienionej postaci, musi schronić się na bagniskach. Uciekając powierza syna Drwalowi i Drwalowej.

      Czarnoksiężnik Ciemny staje się doradcą Króla. Tak mu doradza, że w państwie dzieje się coraz gorzej. Gdy rozgoryczony Król umiera, Ciemny zaczarowuje Królówą: przemienia ją w okropną Wiedźmę. Rozgłasza, że kraj może uratować tylko Królewna Anna: by zdjąć klątwę, jaka ciąży nad królestwem, musi okazać odwagę i udać się na bagniska… Przepowiada, że Królewnę ocali dzielny rycerz poślubiwszy ją, zasiądzie na tronie.

      Wbrew swej woli, Królewna Anna idzie na bagniska. Trafia do chaty Drwala i Drwalowej, gdzie mieszka dzielny młodzieniec Jaś. Chce podażyć za nią, ale uniemożliwia to Ciemny, uwięziwszy go w chacie. Jasia uwalnia Królowa, przemienioną w Wiedźmę. Królewna przekonuje się, że Potwór wprawdzie straszlwie wygląda lecz jest miły i dobry. Jednak Ciemny zamierza pozbawić go życia. Ratując Potwora Królewna zgadza się poślubić Czarnoksiężnika. Wtedy przybywa na bagniska Jaś. Stacza z Ciemnym walkę. Czarnoksiężnik rani go zatrutym ostrzem miecza i porwawszy Królewnę ucieka do zamku.

      Królowa – Wiedźma uzdrawia Jasia. Chłopiec śpieszy do zamku. Pokonuje Ciemnego i przymusza, by odczarował Królową i Alchemika. Obydwoje powracają do dawnych postaci. Lud się raduje, gdyż Jaś poślubi Królewnę Annę, zostanie władcą… A Ciemny prosi o przebaczenie…

      Liczne piosenki nadają „Czarom” charakter barwnego widowiska muzycznego. Dzięki inscenizacyjnemu rozmachowi, wyrazistym postaciom, jasno wyrażonemu przesłaniu, „Czary” są bajką, która pozwala dzieciom przeżyć artystyczną przygodę kierującą ich uwagę ku takim wartościom jak: dobro, mądrość, odwaga.