„Rudy Dżil i jego pies”

 

Premiera:
28 II 2004
Reżyseria:
Zbigniew Kulwicki
Scenografia, kostiumy:
Roman Baranowski i Ryszard Belka
Muzyka:
Piotr Jan Ulatowski
Obsada:
Rudy Dżil: Beniamin Koralewski
Pies Garm: Arleta Lemanska
Król, Żołnierz, Kowal: Zbigniew Kulwicki
Smok, Młynarz: Edward Zabek
Olbrzym, Karczmarz, Żołnierz: Jonasz Dunajski

Czas trwania spektaklu:
65 minut (bez przerw)
Ilość aktorów:
10 postaci – 5 aktorów
Obsługa techniczna:
3+kierowca
Nagłośnienie:
minidisc

We wiosce Ham żyje Rudy Dżil ze swoim wiernym psem Garmem. Dżil pragnie spokojnego, wiejskiego życia, natomiast jego pies jest żądny przygód. Marzy mu się, żeby ze swego prostego i skromnego pana uczynić dzielnego rycerza, pogromcę potworów i smoków. Niespodziewanie trafia się ku temu okazja. Do wioski przybywa bowiem Olbrzym, który niszczy wszystko, co znajdzie na swej drodze. Dżil, sprowokowany przez Garma, pozbywa się nieproszonego gościa. Ale oto we wiosce pojawia się smok. Dżil radzi sobie także i z tym groźnym przybyszem i staje się właścicielem jego skarbów. Jednak bogactwami, ukrytymi w smoczej jaskini, zainteresował się również król…
Autorem tej opowieści jest John Ronald Reuel Tolkien – wybitny pisarz, filolog i naukowiec angielski, autor fascynującej trylogii „Władca Pierścieni”. „Rudy Dżil i jego pies” to powieść ukazująca inne, mniej znane oblicze Tolkiena, pełne przewrotności i prześmiewczego zmysłu.
Spektakl opowiada o wyjatkowej przyjazni psa i jego pana. Choc pies marzy, aby jego Pan byl kims wielkim, a jest tylko zwyklym chlopem, pozostaje mu wierny i wspiera go na tyle, ze ten w pelni wykorzystuje swoje mozliwosci. Opowiesc Tolkiena, jak i jej inscenizacja, nie moralizuja, ale ze spora dawka humoru pokazuja skromnych i dzielnych bohaterów, którym towarzysza równie sympatyczne bajkowe stwory, jak Olbrzym czy Smok. Postaci pojawiaja sie na tle niezwykle barwnej scenografii. Podczas spektaklu wykorzystana zostaje nie tylko przestrzen sceny. Akcja toczy sie równiez na widowni, co wzbudza spontaniczne reakcje dzieci.