„W czepku urodzony”

 

Premiera:
02 IX 2005
Reżyseria: 
Zbigniew Kulwicki
Scenografia, kostiumy: 
Roman Baranowski, Ryszard Belka
Muzyka: 
Piotr Jan Ulatowski
Teksty piosenek: 
Jerzy Rochowiak
Obsada: 
Aleksandra Perz
Beata Wernik
Jonasz Dunajski
Beniamin Koralewski
Zbigniew Kulwicki
Edward Ząbek

Czas trwania spektaklu: 
70 minut (bez przerw)
Ilość aktorów: 
6
Obsługa techniczna: 
3+kierowca
Nagłośnienie: 
minidisc

“W czepku urodzony” to sceniczna baśń adresowana do młodych widzów. Fabuła została skomponowana z motywów i wątków baśni Jakuba i Wilhelma Grimmów. Tytułowego bohatera, Janka, nie opuszcza szczęście. Co postanowi, to urzeczywistni. Dlatego ludzie powiadają, że się w czepku urodził. Czy jednak dlatego udaje mu się pokonywać przeciwności, że urodził się pod szczęśliwą gwiazdą?
Janek zamierza poślubić Księżniczkę. Przypadek sprawia, że mówi o tym Królowi, ojcu dziewczyny, Srogi i chciwy władca chce podstępnie pozbawić chłopca życia: wysyła go do zamku z listem, w którym rozkazuje zabić posłańca. Jednak rozbójnicy, w których ręce wpada Janek, zmieniają treść królewskiego pisma. Nim Król wraca z polowania, Janek poślubia Księżniczkę. Oczywiście oboje się pokochali. Rozzłoszczony Król każe Jankowi wypełnić zadanie, które wydaje się niewykonalne.. Janka nie przerażają niebezpieczeństwa. Rusza w daleką drogę, żeby się z nimi zmierzyć.. Okazuje się, że jest nie tylko pogodny i śmiały, ale i bardzo odważny, a poza tym nie brak mu sprytu. I właśnie to sprawia, że nie tylko udaje mu się spełnić królewski rozkaz, ale i zdobyć cenne skarby. Czy zatem naprawdę swoje powodzenie zawdzięcza temu, że urodził się w czepku? Odpowiedź na to pytanie jest przesłaniem przedstawienia.
Akcja sztuki pełna jest zaskakujących zwrotów, toczy się wartko. Walorem spektaklu jest humor, zarówno słowny, jak i sytuacyjny. Dzięki temu przedstawienie jest dowcipne i zabawne. Postacie są wyraziste, zdarzenia wzbudzają silne emocje. Młody widz może utożsamiać się z tytułowym bohaterem – dokonując wyboru postawy.