BS Ensamble
Grupa powstała w 2014 roku. Kwartet tworzą znakomici instrumentaliści, a ich spontaniczna improwizacja powoduje entuzjastyczne przyjecie na koncertach. Zespół występował m.in. na festiwalu Dreszer Jazz w Warszawie, Strefa ciszy w Łazienkach Królewskich, Dzierzgońskich spotkaniach z Old Jazzem, Muzycznych Piątkach w Zgorzelcu, Festiwalu Emanacje organizowanym przez Europejskie Centrum Krzysztofa Pendereckiego, Koncertach Promenadowych w Katowicach, Jazz na Kresach w Zamościu, Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Rybniku, Jarmarku w Szamotułach, Summer Jazz Festival Kraków. W sierpniu 2017 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. Hustle & Bustle.
Zespół podczas grudziądzkiego koncertu wystąpi z programem Gypsy jazz classic, w którym znajdują się to największe przeboje muzyki klasycznej, zaaranżowane w konwencji cygańskiego jazzu z domieszką współczesnej muzyki rozrywkowej. Program obejmuje m.in.: Czardasza V. Montiego, 5 Taniec Wegierski J. Bhramsa, czy Walc minutowy F. Chopina.
Recenzje koncertowe:
“… Koncert bardzo interesujący, ponieważ muzycy pokazali energetyczną wirtuozerię, jednak z dodatkiem melancholii i nostalgii. …”
Joanna Dziubińska, Pieniny24.pl – sierpień 2016
„…Muzyczny kwartet wypadł bardzo dobrze, ciesząc uszy publiczności nie tylko harmonicznie współbrzmiącymi instrumentami, lecz także solowymi pokazami członków zespołu. Gypsy Swing (Cygański Jazz – dopisek autora), którego można było posłuchać w wykonaniu tej kapeli, raz za razem nagradzany był gromkimi brawami…”
Waldemar Jabczyński – czewa24.pl – kwiecień 2018
Bartosz Smorągiewicz ukończył saksofon jazzowy w Akademii Muzycznej w Wuerzburgu (Hochschule fuer Musik Wuerzburg) w klasie prof. Leszka Zadło oraz kompozycje jako student prof. Chrisa Beiera. Studiował również w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jednym z jego wielu osiągnięć jest wygrana w konkursie amerykańskiej organizacji “Meet The Composer”, w wyniku której otrzymał grant na realizacje projektu kompozytorskiego “Diaspora Crossings” sfinalizowanego serią koncertów w Nowym Jorku. Otrzymał I nagrodę na IV i III na VII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku. Podczas studiów w Niemczech dwukrotnie został laureatem stypendium fundacji Leni Geisler Stiftung. Otrzymywał zamówienia na komponowanie muzyki od różnych festiwali muzycznych m.in.:
Bartosz Smorągiewicz jest również autorem muzyki do serialu „Wszystko przed nami”, szwedzkiego filmu niemego „Mistrz” Theodora Dreyera wykonanej podczas Przeglądu filmów skandynawskich w Warszawie, i sztuk teatralnych: „Ósmy cud świata” i „Piękna i bestia”. Obecnie jest kompozytorem rezydentem Big Bandu “Konglomerat” oraz “3275kg Orchestra”. Jego kompozycje wykonywały Filharmonia Warmińsko-Mazurska, Wurzburger Jazz Orchestra, Big Band Akwarium, Big Band Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Big Band Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Big Band Hochschule fur Musik Wurzburg. Jako jedna z kilkunastu osób z całego świata został zaproszony do udziału w legendarnych warsztatach kompozytorskich założonych przez Boba Brookmayera, a obecnie kontynuowanych przez Jima McNeelyego, BMI Jazz Composers’ Workshop, odbywających się w Nowym Jorku. Jako multiinstrumentalista (saksofonista, klarnecista) występował w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Japonii. Koncertował na licznych festiwalach: Tokio Jazz Festival, International Chopin and Friends Festival (Nowy Jork), Bayerisches Weekend in Regensburg, Heilbronne Jazztage, Wuerzburger Giterrentage, Django Festival in Burgthann, Jazztage Gaggenau, w Niemczech, Jazz w Parku Dreszera w Warszawie, Staromiejskie koncerty jazzowe i kameralne w Poznaniu, Manu Summer Jazz Sundays w Łodzi, Festiwal Telemannowski w Zarach, Tauron Nowa Muzyka w Katowicach, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Festiwal Sztuki Naiwnej w Katowicach, Festiwal Goodfest Polish New Music w Debicy, Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie.
Sebastian Iwanowicz – wirtuoz gitary, aranżer, kompozytor, nauczyciel-pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu, a takze Wydziału Jazzu w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występował podczas festiwali: „Forum Młodej Reżyserii”, „Dwa Teatry”, „Międzynarodowy Festiwal Gitarzystów Jazzowych „GUITAR CITY” i Ogólnopolski Festiwal Improwizacji Gitarowej, oraz w koncercie telewizyjnym z okazji kanonizacji JPII pt.: „Kolory miłosierdzia” oraz uczestniczył w konkursach i w programach telewizyjnych m.in.: „Hit Generator”, „Hit dla Biało-czerwonych”, „Pytanie na śniadanie” czy „DD TVN”. Był kierownikiem muzycznym i aranżerem: Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej na Bemowie w 2013 i 2014 roku, koncertów „Uwielbienie” we Włocławku 2012, 2013 i 2014 roku, Gali Finałowej XII Ogólnopolskiej Edycji Konkursu Samorządowego „Ośmiu Wspaniałych” w 2005 roku w Sali Kongresowej, Gal Finałowych Ogólnopolskiego Konkursu „Lodołamacze” w 2006 i 2007, koncertu „Młodzi Ojcu Świętemu” w 2005.
Marcin Skaba – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku Jazz i muzyka estradowa. Aranżer, muzyk sesyjny i koncertowy.
Wybrane osiągnięcia:
absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor i aranżer. Współzałożyciel zespołu „levity”.
Ma na swoim koncie współprace i nagrane płyty m.in. z Marylą Rodowicz, Marcinem Maseckim, Toshinori Kondo, Gabrielą Kulką, Januszem Muniakiem, Kazuhisa Uchihashi, Mają Kleszcz i IncarNations, Tatianą Okupnik, Maciem Morettim, Raphaelem Rogińskim, Januszem Muniakiem, Karoliną Cichą i i wieloma innymi. Jest także, wraz z zespołem PKP Raducz laureatem XVI edycji konkursu Polskiego Radia ” Nowa Tradycja”. Jest liderem grupy Lomi Lomi.