Drugi dzień koncertowy z okazji Dni Grudziądza upłynie z muzyką Eliasz Orchestra. Wieczór zostanie podzielony na dwie części:
* w pierwszej zabrzmią Złote Lata Swingu, gdzie obok orkiestry wystąpią też wokaliści:
Asia Czajkowska-Zoń i Łukasz Piasecki,
* natomiast druga odsłona to już znany i lubiany Blues Brothers Show w towarzystwie:
braci blues Adama Wasiela i Macieja Olesińskiego.
Blues Brothers Show, to muzyczne widowisko z największymi przebojami legendarnego już filmu Johna Landisa z 1980 roku. Co tu dużo mówić – „Blues Brothers Show” to znakomita zabawa podparta najwyższej jakości aranżacjami, a niezwykła energia płynąca ze sceny sprawia, że publiczność wręcz nie pozwala muzykom nawet na chwilę odłożyć swoich instrumentów. Cztery instrumenty dęte, sekcja rytmiczna i dwoje wokalistów porywa bogatym, naturalnym brzmieniem, tak rzadko spotykanym na współczesnych estradach. Ten występ pozostaje w pamięci na długo.
www.youtube.com/watch?time_continue=172&v=3s-DTeDS7h0
Józef Eliasz – perkusista i leader wielu zespołów, animator muzyki jazzowej oraz założyciel bydgoskiego klubu Eljazz.
Urodził się 19 stycznia 1954 roku w rodzinie znanego i popularnego w Bydgoszczy muzyka filharmonika i dyrygenta, twórcy i opiekuna jednej z najlepszych w Polsce orkiestr dętych – Leona Eliasza. Na drogę życiową Józefa Eliasza miała więc wpływ barwna atmosfera muzycznego domu rodzinnego. Cały okres kształcenia, od szkoły podstawowej po studia wyższe, podporządkował zdobywaniu wiedzy i doświadczenia muzycznego w różnych kierunkach, by w końcu zdecydowanie poświęcić się perkusji.
Profesjonalną karierę muzyka zaczyna od przebijania się do najlepszych krajowych zespołów jazzowych. Grywa z coraz lepszymi muzykami i ostatecznie dostaje zaproszenie do orkiestry Zbigniewa Górnego, najlepszego polskiego zespołu jazzowo-rozrywkowego lat 70. I 80.
Kiedy dalsze doskonalenie warsztatu muzycznego w kraju jest już niemożliwe, podejmuje decyzję o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Tam, w klubach jazzowych Florydy i Nowego Yorku, zdobywa doświadczenie jazzowe nieosiągalne wtedy w Europie i uznanie managerów. Owocem ciężkiej pracy jest propozycja prowadzenia big bandów na luksusowych statkach wycieczkowych, na których w ciągu kilku lat pracy ugruntowuje swoją wysoką pozycję muzyka i bandleadera.
Kiedy w latach 90. sytuacja w Polsce diametralnie się zmienia Józef Eliasz pozostawia wygodne życie i wraca do kraju. Tworzy big band, z którym w 1993 r. robi furorę na FAMIE w Świnoujściu zdobywając główną nagrodę. Organizuje pierwszy w Bydgoszczy, i jeden z nielicznych w Europie prawdziwy klub jazzowy ELJAZZ, który staje się „przystanią” dla krajowego środowiska jazzowego. Organizuje też cykle imprez i koncertów jazzowych, jak choćby Europejskie Spotkania Jazzowe, Zaduszki Jazzowe, czy Zaduszki Bluesowe. W klubie żywa muzyka jest codziennie.
W 1999 r. tworzy kolejną swoja orkiestrę. Tym razem jest to składający się wyłącznie z muzyków wywodzących się z bydgoskiego środowiska muzycznego Eljazz Big Band, który jeszcze w tym samym roku zdobywa główną nagrodę na ogólnopolskim Big Band Festiwalu. Sukces zobowiązuje. Wokół klubu i big bandu skupia się środowisko zaprzyjaźnionych jazzmanów i fanów jazzu. Zainteresowanie jest tak duże, że w końcu inicjuje powstanie Stowarzyszenia Jazzowego. Na pierwszym Walnym Zgromadzeniu Członków Stowarzyszenia Jazzowego ELJAZZ Józef Eliasz zostaje wybrany jednogłośnie jego Prezesem.
Wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Z okazji Dziecięcych Warsztatów Muzycznych w Margoninie Józef Eliasz przygotowuje „Warsztaty Jazzowe dla Niepełnosprawnych”, których pierwsza edycja odbyła się w marcu 2001 roku.
W tym samym roku orkiestra Eljazz Big Band odnosi kolejny wielki sukces zdobywając po raz pierwszy w historii Miasta Bydgoszczy „Złotą Tarkę”, główną nagrodę XXXI Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego. Sukces ten zgodnie uznano jako ukoronowanie ciężkiej, wieloletniej pracy muzyków, ich bendleadera i całego bydgoskiego środowiska jazzowego.
W 2002 r. Józef Eliasz zostaje wybrany Radnym Miasta Bydgoszczy i pełni w Radzie Miasta funkcje wiceprzewodniczącego Komisji Kultury. Mimo sporej aktywności na polu samorządowym nie zaprzestaje jednak działalności artystycznej. Na początku 2003 roku ukazuje się pierwsza album Eljazz Big Bandu zatytułowany „Wspomnienia” z udziałem Lory Szafran, którego Józef Eliasz jest pomysłodawcą realizatorem, producentem i wydawcą.
Obecnie Józef Eliasz realizuje się w czterech zespołach: Eljazz Big Band, Eliasz Orchestra, Eljazz Quintet oraz Los Angeles Trio.
Nagrody i wyróżnienia:
Joanna Czajkowska-Zoń to wokalistka z wieloletnim doświadczeniem w śpiewie chóralnym i solowym. Wykonuje zarówno muzykę klasyczną, jak i rozrywkową. Jest laureatką I miejsca 40. Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu, gdzie laury trafiały do takich gwiazd, jak Lora Szafran, Anna Serafińska, Ewa Uryga, Janusz Szrom czy Dorota Miśkiewicz.
Z muzyką ma do czynienia od najmłodszych lat: jako sześciolatka rozpoczęła naukę gry na fortepianie w klasie prof. Klary Weiner. Z czasem pojawiło się zainteresowanie śpiewem, które rozwijała dzięki przynależności do chórów i zespołów, a później także dzięki uczestnictwu w warsztatach wokalnych, gdzie szkoliła się pod okiem specjalistów od śpiewu i piosenki, m.in.: Mirabai Daniels, Petera Francisa, Andrzeja Głowackiego, Katarzyny Idzikowskiej (CVT), Sibel Köse, Soni Lachowolskiej, Grażyny Łobaszewskiej, Kevina Mahogany’ego, Hannibala Meansa, Piotra Nazaruka, Erwina Regosza, Sofii Ribeiro, Juniora Robinsona, Jerzego Satanowskiego, Anny Serafińskiej, Bogusława Sobczuka, Janusza Szroma, Krzysztofa Szydzisza, Elżbiety Zapendowskiej i innych.
Wokalistka regularnie występuje ze swoimi projektami. Jest współzałożycielką grupy HaShir wykonującej muzykę chasydzką oraz solistką i instruktorem wokalnym neogospelowego OFDD. Pod pseudonimem Ginger improwizuje do muzyki granej przez DJ-ów. Gościnnie pojawia się na płytach i koncertach innych artystów (m.in. Atrakcyjny Kazimierz, Half Light, Yugopolis 2).
Śpiewanie to dla niej coś więcej niż świadome i swobodne operowanie głosem. To opowiadanie historii, przekazywanie emocji i wartości (artystycznych, trafiających w poczucie estetyki odbiorcy, ale też tych głębszych – zawartych m.in. w tekście). Śpiew musi wypływać z serca i do serca trafiać. Powinien skupić uwagę słuchacza i go poruszyć – w przeciwnym wypadku nie ma większego sensu.
Łukasz Piasecki
Urodził się i wychował w Grudziądzu. Ze sceną związany od kilkunastu lat. Zaczynał jak nastolatek w grudziądzkim chórze Alla Camera, z którym wystąpił u boku takich gwiazd jak: Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki, Włodzimierz Korcz, Jacek Wójcicki, Janusz Szrom.
Od kilku lat występuje solowo, głównie w repertuarze swingowym. Uczestnik wielu projektów muzycznych, m.in. Kochamy Polskie Piosenki, z którym wystąpił na scenie Radiowej Trójki w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.