Kolejna realizacja znakomitej komedii Marka Rębacza, której prapremiera miała miejsce w 1997 roku, w Teatrze Kwadrat. Sztuka była tam grana nieprzerwanie przez dziesięć lat. Opowiada o rolniku broniącym, przed zakusami inwestorów, swojego skrawka pola położonego w samym środku miasta. Sztuka pełna jest humoru i refleksji nad współczesną Polską, a jej końcówka jest naprawdę zaskakująca. Sztuka uchodzi za jedną z najlepszych, współczesnych, polskich komedii i uznawana jest już za klasykę gatunku.
Komedię realizowały teatry w Częstochowie, czeskim Cieszynie, Płocku, Ljubljanie (SL), a na jej podstawie powstał film “Zróbmy sobie wnuka”.
W najnowszej realizacji występują: Sylwester Maciejewski, Magdalena Wójcik, Klaudia Halejcio, Mikołaj Roznerski, Sławomir Pacek oraz Adriana Kalska.
Reżyseria: Marek Rębacz
Produkcja: Marek Rębacz, Comedy Scene, Edinburgh, UK
“Dwie morgi utrapienia” – prawdopodobnie największy powojenny przebój polskiego komediowego teatru. Sztuka, która do dziś jest rekordzistą Polski, jeśli chodzi o czas wystawiania na scenie jednego teatru (T. Kwadrat, 10 lat na afiszu). W 2002 roku, na podstawie sztuki, powstał film “Zróbmy sobie wnuka”, do którego Rębacz pisał scenariusz.
Rok 2015. Polska. Ścisłe centrum wielkiego miasta. Tysiące samochodów na ulicach, tłok, korki, zadymienie, zastraszające tempo życia. Promienie słoneczne z trudem docierają na zatłoczone ulice, przedzierając się między ścianami biurowców, apartamentowców i galerii handlowych. Metr kwadratowy działki osiąga tu kosmiczne ceny. Zresztą tej ziemi już dawno w mieście zabrakło, już dawno wszystko zostało sprzedane… Ale chwileczkę…cóż to takiego..? Tuż za miejskim parkiem, tą resztką zieleni w śródmieściu, rośnie cebula..? A tam dalej zieleni się dorodny seler..? Niemożliwe? A jednak. To gospodarstwo Mariana Koseli – polskiego chłopa, który uparł się, że tego ostatniego hektara ziemi nie sprzeda, choćby nie wiem co. Choćby mu płacili w złocie, on i tak nie sprzeda. Choćby jego dzieci namawiały, straszyły, szantażowały – on nie sprzeda. Bo nie jest sztuką dobrze sprzedać, ale na czas i dobrze kupić. I dlatego on nie sprzeda.(…)
Dwie Morgi Utrapienia – spektakl Marka Rebacza
czas trwania: 120 min (15 min przerwy)