Pełnometrażowy debiut dokumentalny Marty Prus stał się objawieniem światowych festiwali, zdobywając uznanie krytyków i zachwyt widowni. Film został nazwany przez magazyn Variety „Czarnym łabędziem” dokumentu.
Występują: Margarita Mamun, Yana Kudryavtseva, Irina Viner, Amina Zaripova
Zdjęcia: Adam Suzin
Muzyka: Mikołaj Stroiński, Maciej Palmowski
Montaż: Maciej Pawliński
Dźwięk: Maciej Pawłowski
czas trwania: 74 minuty
gatunek: dokumentalny
Rosjanka Margarita Mamun trenuje gimnastykę artystyczną. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Dziewczyna jest wykończona wielogodzinnymi treningami, udziałem w różnych zawodach i rozłąką z bliskimi.
W przygotowaniach do Igrzysk pomagają jej dwie trenerki, reprezentujące różne podejścia do sportowego sukcesu i wchodzące z bohaterką w odmienne relacje. Film w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki.
Prasa:
Swym pełnometrażowym debiutem dokumentalnym Marta Prus zrobiła dla gimnastyki artystycznej to, co Damien Chazelle dla gry na perkusji w filmie „Whiplash”.
Neil Young The Hollywood Reporter
Nazwanie tego filmu „Czarnym łabędziem” dokumentu oddaje jedynie odrobinę intensywności z jaką został stworzony hipnotyzujący portret gimnastyczki Margarity Mamun.
Guy Lodge Variety
Na początku seansu wydaje się, że mamy do czynienia ze spokojnym sportowym dokumentem. Kilka minut później orientujemy się, że oglądamy horror, który dzieje się w prawdziwym życiu.
Jeannette Catsoulis The New York Times
Trzyma w napięciu bardziej niż nie jedna fabuła!
Marta Ossowska Okiem Krytyka
zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=QynwN3y0IZQ
Marta Prus urodziła się 1 stycznia 1987 roku w Warszawie. W 2016 roku skończyła Reżyserię na PWSFTViT w Łodzi. Wcześniej studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W dzieciństwie trenowała gimnastykę w klubie sportowym IKS AWF w Warszawie, później chodziła do szkoły baletowej i uprawiała taniec współczesny. Pierwszy krótkometrażowy dokument Prus Vakha i Magomed o uchodźcach z Czeczeni został nagrodzony na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie (Nagroda za krótkometrażowy film dokumentalny), otrzymał także nagrodę główną na Festiwalu w Greboble, Essex i Florencji. Dwa lata później powstała Osiemnastka, która podobnie jak poprzedni film reżyserki, spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. Dokument był pokazywany na wielu festiwalach i przeglądach filmowych w Polsce i na świecie. Film o młodym narkomanie Mów do mnie otrzymał Nagrodę dla najlepszej etiudy dokumentalnej na Festiwalu Łodzią po Wiśle, nagrodę na Festiwalu Młodzi i Film oraz Grand Prix na Festiwalu Solanin. „Over the Limit” jest jej pełnometrażowym debiutem dokumentalnym.
Producenci:
Maciej Kubicki
Anna Kępińska
Koproducenci:
Hans Robert Eisenhauer
(Ventana Film)
Catherine Le Goff
(Arte)
Mika Kaurismaki
(Marianna Films)
Erkko Lyytinen
(YLE)
Marta Dużbabel
(TVP)
Zuzanna Hencz
Marcin Drabiński
(Chimney Poland)