Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

Festiwal Teatrów Ulicznych

25 lipca 2025 (piątek)

| wstęp wolny
1_1 (1)

Warsztaty teatralne prowadzone przez zespół Olsztyńskiego Teatru Głuchych

25.07.2025, godz. 14:00, Spichlerz 57, obowiązują zapisy i ilość miejsc ograniczona – 56 69 68 901, wszystko bezpłatnie

Zapraszamy młodzież w wieku od 14. do 20 lat na wyjątkowe Warsztaty Teatralne, prowadzone przez zespół Olsztyńskiego Teatru Głuchych.

Podczas Warsztatów poruszymy tematy związane z zagadnieniami takimi jak m.in. :
– praca z ciałem
-praca z partnerem gdzie językiem komunikacji jest ciało
-poszukiwanie nowych środków wyrazu poprzez ciało, ruch, gest, mimikę (niewerbalnych środków wyrazu)
-wykorzystanie języka migowego do performatywnej pracy z ciałem
-performowanie z językiem migowym i muzyką
-doświadczanie „śpiewania” w języku migowym
-nauka podstawowych zasad tworzenia poezji migowej
-tworzenie krótkich etiud poezji migowej indywidualnie, w parach i w grupie
-nauka podstawowych zasad tworzenia Visual Vernacular ( to forma ekspresji teatralnej, która łączy elementy takie jak mimika twarzy, pantomima, gesty, język migowy, storytelling i poezja kształtu, ruchu ciała. VV to doskonały sposób, aby pokazać ludziom piękno Kultury Głuchych. Jest wyjątkową formą literacką, należącą jedynie do środowiska Głuchych, nie można znaleźć jego odpowiednika w żadnej innej kulturze)
-tworzenie krótkich etiud Visual Vernacular indywidualnie i w parach.

Czas trwania warsztatów: 2 h2


Moje ręce krzyczą, Olsztyński Teatr Głuchych, Olsztyn

25.07.2025 Dziedziniec Ratusza, godz. 20:00

Performans w PJM z tłumaczeniem na polski język foniczny.

„Moje ręce krzyczą” to ważny głos środowiska osób g/Głuchych, to swego rodzaju performans/manifest wykonywany przez osoby Głuche w Polskim Języku Migowym z tłumaczeniem na żywo na foniczny język polski.

Powstał na podstawie 15 wywiadów/ rozmów przeprowadzonych z osobami czującymi przynależność do środowiska i kultury g/Głuchych- były to osoby g/Głuche, słabosłyszące, z aparatami słuchowymi, z implantami ślimakowymi, z rodzin Głuchych, z rodzin słyszących oraz CODA (Child/Children of Deaf Adults). W spektaklu poruszane są m.in. kwestie takie jak: tematy bliskie życiu i codziennemu funkcjonowaniu osób g/Głuchych we własnym środowisku bez dźwięku i problemach wynikających z przymusu odnalezienia się w świecie z dźwiękiem; bogactwo Polskiego Języka Migowego i jego możliwości performatywne; różne formy twórczości osób g/Głuchych.

W swojej początkowej, premierowej fazie projekt był realizowany w ramach dyplomu Natalii Świniarskiej na studiach pedagogika teatru prowadzonych przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w kooperacji z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Promotorką projektu dyplomowego, który był zalążkiem spektaklu była Justyna Sobczyk z Teatru 21.1


Teatrzyk Drewnianej Łyżki

25.07.2025, godz. 22:00, Dziedziniec muzeum

Przedstawienie nawiązuje do teatrzyków ulicznych z XIX w. Obowiązywała w nich pełna swoboda wypowiedzi, scenariusz był tylko pewnym schematem na bazie, którego przedstawiano często w sposób ironiczny otaczającą rzeczywistość. Naśmiewano się w nich z obyczajowych, społecznych i politycznych wydarzeń. Żartowano niewybrednie z ‚wielkich” ówczesnego świata.

Przekaz był prosty czasem niestroniący od niewybrednych słów. Teatrzyk „Drewnianej łyżki” – „Szynkareczka i konkurenci, czyli plebejskie amory” z przymrużeniem oka, przedstawia perypetie miłosne księcia Józefa Poniatowskiego, zwanego Pepim, słynącego z licznych romansów.

 3

WIĘCEJ INFORMACJI:

I Grudziądzki Festiwal Teatrów Ulicznych MASKA


2025_NCK_dofinans_interwencje_RGB

Szczegóły

Data:
25 lipca 2025 (piątek)
Koszt:
wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:

Miejsce

Stare miasto
Spichrzowa 17