Program inauguracji festiwalu:
Piotr Janowski często mówił, że mniej więcej co pięć lat MUSI zagrać całego Bacha. Tak go brało. I grał. Wszystkie sonaty i partity. Dlatego jego przyjaciel Marek Bugajski i żona Joanna Maklakiewicz rozpoczną od Bacha. Zabrzmią dwie sonaty na altówkę (violę da gamba) i fortepian g-moll i G-dur. Następnie studentka Piotra Pamela Howland wykona muzykę amerykańską, a na koniec koncertu może jakaś niespodzianka.
Wystąpią:
Joanna Maklakiewicz -żona,
Marek Bugajski – przyjaciel,
Pamela Howland – studentka z Eastman School of Music w Rochester z lat 80tych.
Marek Bugajski – altowiolista. W Polsce pracował we wszystkich uznanych orkiestrach Warszawy, począwszy od Filharmonii Narodowej. grał też w kwartecie. Po emigracji z Polski przez wiele lat grał w orkiestrze Opery w Oslo w Norwegii. Z Piotrem nagrywał płyty w Norwegii.
Pamela Howland studiowała kameralistykę u Piotra, a także grała mu swoje utwory solowe. Obecnie przebywa w Polsce jako stypendystka Fullbrighta prowadząc zajęcia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu o amerykańskiej muzyce. Zagra mini-recital muzyki amerykańskiej.
Joanna Maklakiewicz pianistka.
Absolwentka Liceum im. Gnessinych w Moskwie oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pochodzi ze znanej rodziny polskich artystów. Pracuje w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na stanowisku adiunkta. Prowadzi też działalność dydaktyczną w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W dorobku artystycznym ma wiele recitali z polską muzyką fortepianową XIX wieku, a także koncertów kameralnych, na których prezentowała bardzo szeroki repertuar – od XVIII wieku do współczesności. Koncertowała w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Brała udział w licznych festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. Festiwal Duetów Fortepianowych (Litwa), Festiwal Muzyki Współczesnej (Ukraina), Chamber Music Days oraz Sommersymfoni (Norwegia). Prowadziła kursy mistrzowskie w Polsce, Japonii, Norwegii i Szwajcarii.
Kolejne koncerty w ramach festiwalu im. Piotra Janowskiego:
17 czerwca Park Miejski
Tercet Wróbli
godz. 16.00 wstęp wolny
Andrzej Wróbel, emerytowany profesor UMFC wraz z żoną Elżbietą Pawikowską i córką Anną (obecnie już dr hab w Akademii w Białymstoku) zagrają opracowania autorskie na trzy wiolonczele, a także jeden utwór z towarzyszeniem fortepianu.
Andrzej Wróbel uczył się razem z Piotrem w Liceum i występowali razem już jako dzieci. Po powrocie Piotra do Polski wielokrotnie grali razem, a Piotr u nich nawet pomieszkiwał zabawiając małą Anię. Profesor Wróbel na stałe współpracuje z Konstantym Andrzejem Kulką, grając zrobione przez siebie opracowania Karola Lipińskiego. Do Grudziądza przyjedzie prosto z koncertu w Gdańsku z prof. Kulką.
Andrzej Wróbel wspaniale prowadzi koncerty, jest świetnym gawędziarzem, mówimy o nim, że jest „ustami Kulki” :), a do tego jednym z najwybitniejszych w Polsce znawców muzyki polskiej.
24 czerwca Park Miejski
Koncert orkiestry i zespołów PSM I i II st. w Grudziądzu
godz. 16.00 wstęp wolny
1 lipca Park Miejski
Zespół S.V.P.
W składzie: Maciej Drapiński – akordeon
Antoni Olszewski – kontrabas
Krzysztof Szuca – perkusja
Krzysztof Biernacki – klarnet, saksofon
Zakończenie festiwalu:
8 lipca Park Miejski
Kameralistyka to kwintesencja muzyki – mówił Piotr Janowski
godz. 16.00 wstęp wolny
Wystąpią:
Bolesław Siarkiewicz,
Monika Skruszewicz – skrzypce,
Marek Bugajski – altówka,
Weronika Skrodzka – wiolonczela,
Joanna Maklakiewicz – fortepian.
Wykonany zostanie monumentalny Kwintet Fortepianowy Juliusza Zarębskiego i będzie to duże wydarzenie. Wspaniała muzyka, duży skład wykonawców – brzmienie prawie jak koncert orkiestry smyczkowej lub koncert fortepianowy z orkiestrą.