Zasady dotyczące zwiedzania przestrzeni wystawienniczej:
– przed wejście na salę wystawienniczą wypełnienie ankiety przez zwiedzającego,
– obowiązek stosowania przez zwiedzających osłon ust i nosa,
– obowiązek zachowania przez zwiedzających wymaganej odległości min. 2 metrów od innych osób,
– ograniczamy liczebność zwiedzających do 4 osób,
– dostęp do płynu dezynfekcyjnego zwiedzającym,
– szatnia na okrycia wierzchnie nieczynna.
Galeria Akcent otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godz. 11.oo-18.oo z przerwą techniczną (na wietrzenie i sprzątanie) w godz. 13.oo-13.3o oraz w jedną niedzielę w miesiącu wprowadzamy „Niedzielne oprowadzanie po Galerii”.
Zwiedzanie wystawy wraz z kuratorem oraz jeśli będzie taka możliwość autorem danej wystawy. Galeria w niedzielę czynna w godz. 11.oo-17.oo z przerwą techniczną w godz. 13.oo-13.30. Niezmienne pozostają co miesięczne otwarcie wystaw, w drugi czwartek miesiąca.
W trakcie otwarcia Galerii (w dni powszednie i niedziele) pracownik będzie pełnił dyżur, jako osoba sprawująca nadzór nad przestrzeganiem reżimu sanitarnego.
Zenon Janusz Pląskowski mieszka i tworzy w Rokocinie, niedaleko Starogardu Gdańskiego. Artysta w technice intarsji tworzy od 1971 roku. Swoje prace prezentuje na wystawach w Polsce (m.in. w Gniewie, Golubiu Dobrzyniu, Skarszewach, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Tczewie, Kosakowie, Kielcach, Grudziądzu, Jarocinie, Sierpcu, Człuchowie, Grodzisku Wlkp., Szreniawie i w Starogardzie Gdańskim), ale również i za granicą (Holandia). Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Intarsja – choć jest techniką zdobniczą, znaną już w starożytności, w świecie współczesnym nie zyskała zbyt dużej popularności, jest sztuką rzadko spotykaną. Być może dlatego, że od twórcy wymaga nie tylko wyobraźni i umiejętności prezentacji swoich artystycznych wizji, ale także niebywałej sprawności manualnej i nienagannego warsztatu rzemieślniczego. Tej właśnie technice zdobniczej, której podstawą jest drewno, Zenon Pląskowski poświęcił swoje artystyczne życie.
O tajnikach tworzenia obrazu w tej niezwykle oryginalnej i efektownej technice, o drewnie, o efektach przestrzeni, kolorach, perspektywie obrazu – artysta opowie w dniu wernisażu, który transmitowany będzie online.