Blues – znaczy smutek. Blues – to zmaganie z życiem. Ta muzyka i słowa niosą opowieść o czasie trudnym, ale również o chwilach upojnej zabawy. Są jednak takie momenty w życiu, gdy nie można stać z boku, czasami trzeba działać by „Pomóc dać nadzieję”.
Koncert, na który zapraszamy wiąże się dla nas ze szczególnymi emocjami, bo tym razem chodzi o naszego kolegę Piotra Sawistowskiego. Piotr zmaga się z rzadką odmianą choroby (zespół nakładania twardziny układowej i zapalenia wielomięśniowego), która obok leczenia konwencjonalnego, wymaga kosztownych zabiegów, które mają zatrzymać jej rozwój. On sam nigdy o pomoc nie prosi, zawsze z boku, za obiektywem kamery, czy aparatu współtworzy na co dzień Magazyn Qltura. Bez jego talentu i umiejętności niektóre programy pewnie by nie powstały lub nie miałyby takiego kształtu. Twórczy, pracowity, z pasją …. zawsze pomocny, dziś my chcemy pomóc, ale bez Państwa nic się nie uda… zatem zapraszamy.
Zagrają: Zdrowa Woda, Vacat i Harlej.
Podczas koncertu odbędą się licytacje.
Zdrowa Woda
Zespół powstał w 1988 r. i już w tym samym roku wystąpił w katowickim Spodku jako laureat festiwalu „Rawa Blues”. W latach 1991-1993 zespół był związany z agencją „Zjednoczone Słonie” Waltera Chełstowskiego. W 1992 r., wspólnie z Jerzym Owsiakiem, grupa zainicjowała akcję „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”, z którą utożsamia się do dziś. Poza tym zespół brał udział w koncertach – akcjach: „S.O.S”, „Wojna z trzema schodami”, czy „Dwa Światy” z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej, w koncercie „Żarnowiec ’95”.
Po przeszło ośmiu latach aktywnej działalności koncertowej zespół doczekał się pierwszego wydania albumu na krążku CD „ZDROWA WODA”, którego premiera miała miejsce 2 września 1996 roku. Na płycie znalazły się największe przeboje grupy takie jak: „Piwo”, „Częstochowa ’77”, czy ballady: „Kochaj mnie, kochaj” i „Tyle chciałbym ci powiedzieć”. Płytę „Zdrowa Woda” zespół nagrał w składzie: Marek Modrzejewski – wokal, gitara, teksty, muzyka; Sławek Małecki – gitara prowadząca, muzyka ; Sławek Jagas – gitara basowa; Mariusz Taranowski – perkusja; Piotr F. Krajniak – harmonijka.
Od stycznia 1997 Zdrowa Woda występuje w nowym składzie. Do zespołu dołączył trzeci gitarzysta, Partyzant, który jeszcze do niedawna grał w zespole Dżem. To wydarzenie wpłynęło znacząco na oblicze zespołu. Od tego czasu mamy do czynienia z dużo potężniejszym, pełniejszym brzmieniem, a znakomita współpraca Partyzanta z duetem Małecki – Modrzejewski pozwala na zachowanie harmonii i stylistyki Zdrowej Wody. Rok 2008 wnosi do zespołu zmiany personalne, miejsce dotychczasowego perkusisty Mariusza Taranowskiego zastępuje Dawid Leszczyk znany z zespołu Paradox!. W nowym składzie i ze świeżą energia muzycy rozpoczynają prace nad kolejnym swoim albumem. Końcówka roku 2012 znów wprowadza zmiany w zespole. Po 15 latach zespół opuszcza Krzysztof Partyzant Toczko a jego miejsce zajmuje Krzysztof Baranowicz wybitny klawiszowiec i harmonijkarz wcześniej grający m.in. w Oddziale Zamkniętym czy u Leszka Cichońskiego.
Muzyka zespołu łączy w sobie elementy czystego bluesa z ostrymi rockowymi riffami. Połączenie granego żywiołowo rocka i bluesa, a także komunikatywnych i ironicznych tekstów (po polsku) – sprawia, że zespół jest entuzjastycznie odbierany zarówno przez młodych fanów (nastolatków), 20- i 30- latków, jak i dojrzałych koneserów muzyki (nawet 40- i 50- latków).
W lutym 1997 roku, jako jedyny zespół bluesowy w Polsce, grupa otrzymała Nominację do Fryderyka ’96 w kategorii „Muzyka Tradycji i Źródeł”. Gitarowy Top’97 – plebiscyt czytelników „Gitara i Bas”: najlepsza płyta gitarowa – blues: Zdrowa Woda „Zdrowa Woda” – 5. Miejsce, najlepszy basista – blues: Sławek Jagas. Nominacja do nagrody „Talent 2000″w kategorii „Ambasador regionu” (Kujawsko-Pomorskiego) za płytę „Dziwne myśli”.
Skład zespołu:
Marek Modrzejewski – wokal,
Sławek Małecki – gitara.
Sławek Jagas – gitara basowa,
Krzysztof Baranowicz – organy hammonda, piano, harmonijka,
Dawid Leszczyk – perkusja.
VACAT powstał w 1971 roku i działał przy Domu Kultury “Stomil” w Grudziądzu. Ich premierowy koncert odbył się 18 grudnia 1971 r. w sali ZDK “Stomil”. Pierwszy skład zespołu stanowili: Krystian Janca (piano), Henryk Lazurek (perkusja), Andrzej Nowicki (bas), Andrzej Mądzielewski (gitara, śpiew). Nazwę VACAT nadali grupie: Zbigniew Pietrzak i Andrzej Nowicki, nieżyjący już, były członek zespołu Perfect.
Zespół koncertował niemal w całej Polsce, organizował “Laboratoria Muzyczne”, brał czynny udział w konkursach. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. dwie Złote Harfy. Natomiast w finale Ogólnopolskiego Przeglądu Bluesa zajął IV miejsce. Koncertował wspólnie z Budką Suflera. Dokonał nagrań w TV i Polskim Radiu.Na przestrzeni lat z zespołem wystąpiło wielu znakomitych muzyków, jak np. Marian Mądzielewski, Aleksander Mądzielewski, Piotr Lemański, bracia Skamierscy, Józef Iwicki, Andrzej Mendyk, Roman Kłodkowski, Mirosław Andrukowicz.
W 1999 roku, po prawie 20-letniej przerwie, grudziądzką grupę bluesową reaktywują: perkusista zespołu Henryk Lazurek i gitarzysta Andrzej Mądzielewski. VACAT koncertuje tak, jak dawniej: występy w Warszawie, udział w “Olsztyńskich Nocach Bluesowych”, koncert ”Toruń Blues Meeting”, gdzie wystąpili obok takich gwiazd jak: Mike Russell (USA) i DŻEM. W grudniu 2001 roku zajmuje I miejsce na festiwalu “Bluesonalia 2001” w Koninie pokonując 15 zespołów z całej Polski. W nagrodę grudziądzanie wystąpią w tegorocznej edycji największego w Europie Środkowej festiwalu muzyki bluesowej “Rawa Blues” w Katowicach oraz w Klubie “Taj Mahal” w Łaziskach Górnych.W repertuarze zespołu znajdują się standardy bluesowe, m.in. Muddy Watersa, B.B. Kinga, Roberta Johnsona, Johna Lee Hoockera.
Do działu pod hasłem sukcesy grupy VACAT niewątpliwie wpisać można występ na Jazz Festival w Southport w zachodniej Anglii. Grudziądzanie tak się spodobali angielskiej publiczności, że na festiwal zapraszani byli przez kilka lat z rzędu.
Skład zespołu:
Andrzej “Dzieja” Mądzielewski (lider grupy) – gitara, śpiew,
Adam Tomczyński – klawisze
Tadeusz Linowski – gitara basowa,
Henryk Lazurek – perkusja.