„V Jeżewskie Impresje Artystyczne” 2019 – wystawa poplenerowa
Zespół Trio Per Ka to polska grupa perkusyjna, w której w skład wchodzą:
Wszyscy trzej to absolwenci Akademii Muzycznej M. S. Moniuszki w Gdańsku. Właśnie to miejsce było źródłem poznania się członków zespołu, bowiem każdy z nich pochodzi z innego regionu Polski. Pomysł na zespól powstał przy okazji Noworocznego Koncertu Charytatywnego w Gdańsku w 2015 roku, którego inicjatorką była, była menadżer zespołu Natalia Chojnowska. Po tymże koncercie odbiór publiczności był tak entuzjastyczny, że grzechem byłoby nie stworzyć prosperującego, działającego na co dzień jedynego takiego zespołu perkusyjnego na polskim rynku artystycznym.
W przeciągu czterech lat funkcjonowania, grupa występowała na różnych scenach m.in. Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku, Gdańskiego Archipelagu Kultury, Filharmonii Bałtyckiej w ramach akcji „śpiewająca Polska”, Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w ramach festiwalu „Konfrontacja Mężczyźni”, Teatru Muzycznego w Łodzi (koncert musicalowy „Ali that Musical”) w ramach współpracy z fundacją Musicamp, Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w ramach inauguracyjnego koncertu festiwalu „Mikstury Kultury”, czy aż na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zespół występował również podczas Festiwalu Muzyki Kameralnej w Urlach organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury.
Trio Per Ka to zespół perkusyjny, który bierze na warsztat zarówno utwory pisane stricte na trio perkusyjne, ale również i co jest głównym założeniem zespołu, aranżuje utwory napisane na marimbę solo, czyli dodaje różne brzmienia instrumentów perkusyjnych, aby uatrakcyjnić dane kompozycje. Zespołowi przyświeca myśl, aby perkusyjną muzykę klasyczną przedstawiać ludziom w sposób przystępny, bardziej rozrywkowy, łącząc różne style muzyczne. Trio Per Ka stara się również prowadzić misję dotyczącą poszerzania wiedzy zarówno wśród profesjonalistów jak i laików muzycznych o tę jakże bogatą gamę instrumentów jakim są instrumenty perkusyjne. Zespól stara się, aby ich koncerty były pełne pozytywnej energii oraz miały miano tzw. spektakli muzycznych. Trio współpracuje z polskimi wokalistami oraz kompozytorami. Warto dodać, że zespól doczekał się
„V Jeżewskie Impresje Artystyczne” 2019 – wystawa poplenerowa
Stowarzyszenie KRZESIWO po raz piąty było organizatorem Jeżewskich Amatorskich Impresji Artystycznych, które odbyły się w ostatnim tygodniu lipca nad malowniczym jeziorem Stelchno. Podczas tygodniowego wydarzenia organizowane były warsztaty fotograficzne, wokalne, filozoficzne, przyrodnicze, bębniarskie oraz zajęcia jogi. Uczestnicy mieli możliwość oderwania się od codziennych spraw, zatrzymania się na chwilę, odprężenia ale także twórczego działania. Najważniejszą wartością dla uczestników pleneru była możliwość podnoszenia własnych umiejętności, podnoszenia poziomu własnego warsztatu w wybranej dziedzinie oraz bezpośredni kontakt z nowymi osobami a także przyrodą.
Atmosfera panująca podczas każdego spotkania, forma organizowanych warsztatów oraz otwartość i wzajemna życzliwość zarówno prowadzących jak i uczestników sprawia, że wydarzenie to przyciąga ludzi wrażliwych, widzących piękno w każdym skrawku rzeczywistości oraz otwartych na drugiego człowieka. Tu tworzą się przyjaźnie, współdziałanie, wspólne przeżywanie każdej chwili. Dopełnieniem atmosfery jest malownicze miejsce, które zachęca do otwarcia się na nowe wrażenia. Aby dostarczyć uczestnikom oraz obserwatorom jeszcze większych emocji Stowarzyszenie Krzesiwo zorganizowało kilka koncertów. Pierwszym był nietypowy koncert przy dźwiękach gongów i mis tybetańskich. Dźwięk tych instrumentów uwalnia od negatywnych myśli i emocji, poszerza intuicję i kreatywność”.
Lista uczestników warsztatów fotograficznych (10 osób) :
Prowadząca: Ewa Grzeszczuk