Marimbazzi Duo to założony w 2015 roku zespół dwóch polskich perkusistów, pięciokrotnych stypendystów Ministra Kultury RP – Jakuba Kołodziejczyka i Pawła Dyyaka. W swojej grze wykorzystują oni wymiennie brzmienia dwóch marimb oraz marimby i wibrafonu, opierając repertuar na wielu autorskich kompozycjach oraz istotnych dziełach literatury perkusyjnej.
Duet otrzymał zaproszenie na liczne festiwale muzyczne w Polsce i za granicą, w tym przede wszystkim na Emilia Romagna Festival, La Grande Musica i Estate Musicale del Conservatorio, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, 30. Festiwal Kultury Żydowskiej oraz na VII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Emanacje.
Występowali w słynnych salach koncertowych mi.in. w: Studiu Koncertowym S1 Polskiego Radia w Warszawie, Centrum Kongresowym ICE, Filharmonii Krakowskiej oraz Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
Zdobyli cztery Grand Prix, szesnaście pierwszych i sześć drugich nagród w międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej, z których najważniejsze to: I miejsce w IV Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych Cambra Romanica w Andorze, I miejsce w Konkursie Muzyki Kameralnej Salieri-Zinetti w Weronie i Mantui (Włochy), Grand Prix konkursu „Grand Symphony” w Nur-Sultan (Astana, Kazachstan), 1er Prix à l’unanimité na IMC w Paryżu (Francja), I miejsce na konkursie DRUM FEST w Opolu 20116/2017/2018, I miejsce w VIII Konkursie Muzyki Współczesnej w Krakowie, Grand Prix Konkursu Perkusyjnego Centrum Edukacji Artystycznej, I miejsce w 30. Konkursie Muzyki Kameralnej we Wrocławiu.
PAWEŁ DYYAK
Edukację muzyczną rozpoczął w 2007 roku w Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie. Jako młody muzyk był nagradzany na wielu konkursach i miał przyjemność reprezentować swoją szkołę na wielu koncertach w swoim rodzinnym mieście. W 2013 roku został uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krakowie w klasie prof. Leona Olejniczaka. Jako student zdobył duże doświadczenie, które pomogło mu zdobyć wiele nagród na arenie międzynarodowej. Najbardziej prestiżowe osiągnięcia, które zdobył to m.in. : cztery I oraz III nagroda na Konkursie Perkusyjnym „Drum Fest” w Opolu, II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Moskwie – Rosja, Grand Prix na Konkursie Muzycznym w Astanie – Kazachstan, III miejsce na „Marimba Festiva Competition” w Bambergu – Niemcy oraz trzy I, II oraz III miejsce na Konkursie Muzyki Współczesnej „Srebrna Szybka” w Krakowie. Jest także półfinalistą prestiżowego konkursu perkusyjnego IPEA 2021 w Szanghaju. W 2017 i 2019 otrzymał stypendium Ministra Kultury, w tym stypendium „Młoda Polska”. Był także wielokrotnym stypendystą fundacji „Sapere Auso” i „Pro Musica Bona”. Od 2019 roku studiuje perkusję w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Krzysztofa Jaguszewskiego. Jest także aktywnym kompozytorem. Jego utwory wykonuje Marimbazzi Duo oraz zespół OneNess, który część z nich zarejestrował na płycie „Man Can Change” wydanej w 2022 roku nakładem wydawnictwa Immersive Sound Records.
JAKUB KOŁODZIEJCZYK
Edukację muzyczną rozpoczął w 2007 roku w Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie. Był nagradzany w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach w całej Polsce oraz reprezentował swoją szkołę na wielu koncertach. W 2013 roku ukończył Szkołę Podstawową i kontynuował naukę gry na perkusji w Liceum Muzycznym im. Fryderyka Chopina w klasie prof. klasa Leona Olejniczaka. Jest zdobywcą wielu nagród, m.in.: trzech pierwszych i drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie „Drum Fest” w Opolu, finalistą Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Muzycznej w Przemyślu, dwóch pierwszych i pięciu drugich nagród na Międzynarodowym Konkursie „Srebrna Szybka” w Krakowie oraz III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Marimbowym „Marimba Festiva” w Bambergu – Niemcy. W 2016 oraz 2021 otrzymał stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Młoda Polska”.
Był także wielokrotnym stypendystą fundacji „Sapere Auso” i „Pro Musica Bona”.
Od 2019 roku studiuje wibrafon jazzowy na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie prof. Bernarda Maselego, a od 2021 zaczął drugi kierunek (perkusję) u prof. Krzysztofa Jaguszewskiego. Jest on również kompozytorem części repertuaru Marimbazzi Duo.
W przerwie koncertu tradycyjnie zapraszamy na wernisaż. Tym razem będzie to wystawa malarstwa Antoniego Niećko „Pasja malowania”
„Jestem Grudziądzaninem od 1968 roku. Moje wykształcenie – inżynier mechanik, specjalność: chłodnictwo, absolwent Politechniki Gdańskiej. Malarstwo to moje hobby, wypełniające czas emeryta, naprzemiennie z uprawą działki. Działka latem, malowanie zimą. Tworzę od 15 lat – głównym tematem moich prac są krajobrazy, portrety, zwierzęta, kwiaty… Stosuję różne techniki: olej, pastel, akwarela, ołówek, węgiel, a ostatnio akryl. Inspiracje czerpię z materiałów fotograficznych – własnych i obcych oraz z obserwacji przyrody. Podpatruję mistrzów malarstwa, publikujących tutoriale na YouTube. Brałem udział w dwóch wystawach zbiorowych – w Grudziądzkim Triennale Jednego Dzieła w Galerii Spółdzielni Mieszkaniowej na Moniuszki i w ramach Lata na Starym Mieście – w wystawie Grudziądzkich Artystów (Galeria Akcent). Wernisaż indywidualny prac w Centrum Kultury TEATR jest moim debiutem wystawienniczym, na który serdecznie zapraszam!!!”.
/ANTONI NIEĆKO * Grudziądz, październik 2023/
BILETY DOSTĘPNE W KASIE TEATRU ORAZ ONLINE:
Bilety24.pl