„Bydgoscy Soliści ARTE CON BRIO” to grupa artystów Filharmonii Pomorskiej, Opery Nova i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, których łączy pasja do sztuki oraz chęć wspólnego tworzenia. Muzycy tworzący kwartet, dzięki wysokim umiejętnościom oraz bogatemu doświadczeniu zdobytemu poprzez współpracę z wieloma zespołami, orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi w kraju i za granicą, gwarantują zawsze wysoki poziom artystyczny.
Ich interpretacje przebojów klasycznych, kościelnych, operowych, operetkowych, musicalowych, filmowych, jazzowych, rozrywkowych i współczesnych budzą aplauz publiczności, czego wyrazem są liczne zaproszenia na koncerty i festiwale muzyczne. Wysoki poziom wykonawczy gwarantuje im również uznanie krytyki. Jednym słowem bawią, wzruszają, inspirują, a w programie grudziądzkiego koncertu znajdą się m.in. przeboje muzyki klasycznej, operetkowej, musicalowej i filmowej.
Skład zespołu:
Krystyna Prystasz – I skrzypce
Marcin Pawełczyk – II skrzypce
Mirosław Przybył – altówka / kierownik artystyczny
Agata Jarecka – wiolonczela
Katarzyna Jaracz – sopran
Krystyna Prystasz ( I skrzypce) – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, klasy prof.
T. Kochańskiego. Laureatka Konkursu Młodych Skrzypków im. H. Wieniawskiego w Lublinie. W latach 1984/85 zatrudniona jako muzyk kameralista w Polskiej Filharmonii Kameralnej
W. Rajskiego oraz Państwowej Filharmonii i Operze Bałtyckiej w Gdańsku, a także jako współpracownik Teatru Muzycznego w Gdyni. Od roku 1985 pełni obowiązki koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz współpracuje jako kameralistka z Capellą Bydgostiensis i jako solistka z Operą Nova w Bydgoszczy. Od początku swojej działalności artystycznej koncertuje solo, w zespołach kameralnych i prowadzi działalność pedagogiczną.
Marcin Pawełczyk (II skrzypce) – absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Ireny Żarnowskiej. Od roku 2012 roku solista i kierownik grupy II skrzypiec Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Uczestnik kursów mistrzowskich u profesorów: Tadeusz Gadzina, Jadwiga Kaliszewska, Piotr Pławner, Victor Pikayzen i Fine Arts Quartet. Doświadczenie orkiestrowe zdobywał grając koncerty w kraju i za granicą. Współpracuje z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Pro Arte oraz Capellą Bydgostiensis.
Mirosław Przybył (altówka) – absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy klasy prof.
J. Paruzela. Od 1984 roku solista Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W latach 1989-98 wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie altówki. W latach 1990/91 solista Wielkiej Orkiestry Symfonicznej w Las Palmas (Hiszpania). Współpracuje jako kameralista z Capellą Bydgostiensis i jako solista z Operą Nova w Bydgoszczy.
Agata Jarecka (wiolonczela) – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, klasy prof. S. Firleja. Laureatka Ogólnopolskiego Przesłuchania w Elblągu, II nagroda w kategorii tria fortepianowe w Międzyuczelnianym Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi, uczestniczka Konkursu Wiolonczelowego ARD w Monachium. W latach 1989/91 koncertmistrz wiolonczel w Polskiej Filharmonii Kameralnej W. Rajskiego w Gdańsku. Obecnie z tytułem prof. dr hab. jest prorektorem Akademii Muzycznej w Łodzi i prowadzi w tej uczelni klasę wiolonczeli.
Katarzyna Jaracz (sopran) – dyplomantka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie śpiewu solowego dr hab. Małgorzaty Greli. W 2012 r. ukończyła studia licencjackie na wydziale wokalno-aktorskim bydgoskiej akademii w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Hanny Michalak. Swe umiejętności wokalne doskonaliła podczas kursów mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Urszulę Kryger, Maję Nosowską, Olgę Pasiecznik, Marka Rzepkę. Prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie Polski. W 2012 r. zadebiutowała na deskach Opery Nova partią Elisetty w „Potajemnym małżeństwie” D. Cima rosy. Regularnie współpracuje z zespołem muzyki dawnej Illo Tempore.
Wystawa
Waldemar Żuchnicki – urodził się w Tarnowie w 1954 r. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończył również Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1985 roku uzyskał dyplom z malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego oraz aneks z malarstwa architektonicznego w pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej.
Uprawia malarstwo. rysunek, grafikę. W latach 1986 – 1987 otrzymał stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w 1991 stypendium fundacji Pollock-Krasner w Nowym Jorku. Na swoim koncie ma ponad trzydzieści wystaw indywidualnych oraz liczne udziały w wystawach zbiorowych. Wystawiał również w Getyndze, Monachium, Norymberdze czy Szoten. Wiele jego prac posiadają kolekcjonerzy i galerie sztuki na całym świecie. Jest twórcą niezrzeszonym, niezależnym.