W tym roku letnią sceną operetki stanie się grudziądzki park miejski przy ul. Hallera. Podobnie jak w latach poprzednich zabrzmią tu najpopularniejsze kompozycje muzyki operowej, operetkowej, pieśni neapolitańskie oraz przeboje musicalowe.
Co roku tego typu koncerty cieszą się ogromną popularnością, przed sceną gromadzą się prawdziwe tłumy gości, którzy w miłej atmosferze słuchają muzyki w doskonałym wykonaniu. Ten repertuar zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem, zatem aby spełnić oczekiwania grudziądzkich melomanów proponujemy podróż przez klasykę tych gatunków.
Wystąpią:
Karolina Sołomin – sopran
Witalij Wydra – tenor
Zbigniew Kulwicki – baryton
Emilia Grażyńska-Stefanowicz – fortepian
Karolina Sołomin – sopran
Ukończyła studia w klasie śpiewu solowego dr Aleksandry Kucharskiej-Szefler w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (2014). Brała udział w studenckich projektach operowych, w których na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku zaśpiewała partię Funny z Weksla małżeńskiego G. Rossiniego oraz partię Lauretty z opery Gianni Schicchi G.Pucciniego. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła na kursach m.in. u Charlotte Lehman, Claudio Desderiego i Paula Eswooda. W 2012 roku uczestniczyła w Letnim Międzynarodowym Programie Erasmusowym w Tallinie, gdzie doskonaliła swoje umiejętności w dziedzinie muzyki współczesnej.
W 2013 roku rozpoczęła współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonuje partię Bolesława w operze Ubu Rex Krzysztofa Pendereckiego, partię Papageny w operze Czarodziejski flet Wolfganag Amadeusza Mozarta oraz partię Ireny w operze Madame Curie Elżbiety Sikory. Z operą Madame Curie we wrześniu 2014 roku uczestniczyła w Festiwalu Opery i Tańca w Tianjin (Chiny). W grudniu 2015 roku została zaproszona przez Operę Bałtycką w Gdańsku do wykonania partii Adeli w koncertowej wersji operetki Zemsta nietoperza Johanna Straussa. W marcu 2016 roku zaśpiewała partię Arabelli w operze Czarna maska Krzysztofa Pendereckiego. W grudniu 2014 roku w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie zaśpiewała tytułową partię Rebekiw operze Michała Dobrzyńskiego z towarzyszeniem orkiestry Progress pod kierownictwem Szymona Morusa. Była to pierwsza w historii opera wystawiona w języku kaszubskim.
Artystka chętnie wykonuje repertuar oratoryjno-kantatowy oraz lirykę wokalną. Jest laureatką I nagrody I Konkursu Musicalowo-Operetkowego w Olsztynie (kwiecień 2010) oraz finalistką V Konkursu Pieśni i Arii im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach (maj 2011). Była wielokrotną Stypendystką Prezydenta Miasta Siedlce w dziedzinie artystycznej.
Emilia Grażyńska-Stefanowicz – studia ukończyła w Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego. Jest wieloletnim wykładowcą tejże uczelni. Występuje jako pianistka kameralistka w kraju i za granicą (m. in. w Niemczech, Czechach, Rosji, Francji). Koncertuje z solistami wokalistami i instrumentalistami. Ma na swoim koncie nagrania do radia i telewizji. Uczestniczy w roli akompaniatora na letnich kursach muzycznych m. in. w Dusznikach-Zdroju, w Letniej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w Gdańsku i w Żaganiu. Wielokrotnie wyróżniana na konkursach za akompaniament.
Witalij Wydra – tenor
Urodził się na Ukrainie. W 2008 został laureatem II nagrody II Ogólnoukraińskiego Konkursu Młodych Wokalistów Teodora Teren-Juśkiwa we Lwowie. W maju 2009 na I Europejskim Konkursie Tenorów im. Jana Kiepury w Sosnowcu zdobył nagrodę specjalną Przewodniczącego Jury Wiesława Ochmana, a także nagrodę Mazowieckiego Teatru Muzycznego „Operetka” – występ na Koncercie Noworocznym w Filharmonii Narodowej w Warszawie. We wrześniu 2009 wystąpił w Operze Śląskiej na koncercie Galowym Tenorów, zorganizowanym w związku z jubileuszem 90-lecia urodzin i 70-lecia pracy artystycznej Bogdana Paprockiego.
Artysta, na zaproszenie Wiesława Ochmana, brał udział w prowadzonych przez niego koncertach w różnych miastach Polski. W październiku 2009 Witalij Wydra zadebiutował w spektaklu Mazowieckiego Teatru Muzycznego (na scenie Teatru Polskiego w Warszawie) rolą Alfreda w operetce Zemsta nietoperza. W Operze Bałtyckiej występuje jako I Zbrojny w Czarodziejskim flecie Mozarta, Góral w Halce Moniuszki, Zapiewajło w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Szlachcic w Marii Statkowskiego, Trzeci Żyd w Salome Straussa, Rotszyld w Skrzypcach Rotszylda Fleischmanna, Spoletta w Tosce Pucciniego. W marcu 2015 rolę Spoletty w Tosce zaśpiewał gościnnie w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Zbigniew Kulwicki – baryton
Reżyser, aktor, śpiewak. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz podyplomowych Studiów Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu (filia zamiejscowa krakowskiej PWST). Od 1997 roku pracuje w CK Teatr w Grudziądzu, gdzie z powodzeniem kreuje role aktorskie w reżyserowanych osobiście spektaklach teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zdobyte wykształcenie w dziedzinie sztuki muzycznej pozwala artyście realizować swoją pasję w technice wokalnej belcanto, występuje w bogatym i różnorodnym repertuarze. W 2012 roku Zbigniew Kulwicki otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.