Utwory sakralne a cappella w wykonaniu chóru Alla camera oraz muzyka skomponowana przez Cezarego Chmiela i Marka Stryszowskiego wypełnią w tym roku program Koncertu Wielkopostnego. Całość zamknięta w tytule „Z obłoków na ziemię” przygotowana została z myślą o Wielkim Tygodniu, czasie zadumy i przemyśleń związanych ze świętami Wielkiej Nocy.
Podczas koncertu wysłuchać będzie można poezji ks. Jana Twardowskiego w interpretacji znakomitego aktora Jana Nowickiego, który sięgnie też po teksty Jana Pawła II, Bolesława Leśmiana oraz swoje własne. Będzie to rodzaj rozmowy z Bogiem o przemijaniu, prawdzie, miłości, miłosierdziu i wierze w kontekście postaci ks. Jana Twardowskiego i jego postrzegania współczesnego świata.
Grudziądzki chór Alla camera pod dyrekcją Mateusza Iwanowskiego wykona tego wieczoru dzieła wielkich mistrzów poprzednich epok, ale nie zabraknie też współczesnych kompozytorów. Zabrzmią m. in. kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego, Piotra Jańczaka, Antonio Lottiego, Stanisława Kwiatkowskiego oraz Dmitrija Bortnianskiego.
WYSTĄPIĄ:
Jan Nowicki – aktor
Marek Stryszowski – saksofony, flet prosty, śpiew,
Cezary Chmiel – syntezatory
Tomasz Kudyk – trąbka
Chór Alla camera
Mateusz Iwanowski – dyrygent
Jan Nowicki – aktor. W latach 1958-60 studiował na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi, w 1964 roku ukończył PWST w Krakowie. Po ukończeniu szkoły debiutował w 1965 w „Zaproszeniu do zamku” J. Anouilha w krakowskim Starym Teatrze, którego aktorem jest do dziś. Wykładowca PWST w Krakowie, w latach 1973-74 prodziekan Wydziału Aktorskiego tej uczelni. Na ekranie debiutował w 1963, wystąpił w kilkudziesięciu filmach. Od 1967 wystąpił również w wielu filmach węgierskich w reżyserii swej żony Marty Mészáros.
Cezary Chmiel – kompozytor, pianista, organista, tubista, współzałożyciel legendarnej grupy Gabinet oraz lider zespołu jazz-rockowego CC Band, laureat konkursów organowych. Absolwent wydziału muzyki kościelnej Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Autor muzyki do wielu swoich autorskich płyt m. in. „Powroty”, „Czasami o świcie”, „Na trzy”, „Bez słów”, „Zmowa” oraz muzyki komponowanej dla grupy CC Band.
Marek Stryszowski – muzyk jazzowy saksofonista (saksofony: altowy i sopranowy), wokalista, kompozytor (początki: gitara, fagot, klarnet basowy) W roku 1970 spotkanie z Januszem Grzywaczem zaowocowało wspólnym graniem pod nazwą LABORATORIUM przez 16 lat.
Debiut najsłynniejszego zespołu polskiego jazz-rocka odbył się 14 lipca 1970 roku w Krakowie wykonaniem suity „Anioły”. Obecnie Marek Stryszowski koncertuje z Little Egoists (leader) i Laboratorium SL oraz okazjonalnie z C. C. Band i Free-Dom. Zapraszany jest również do projektów muzycznych innych muzyków. Jest organizatorem Krakowskich Zaduszek Jazzowych.
Tomasz Kudyk – trębacz, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jazz stał się jego pasją już w szkole średniej, na co niewątpliwie miał wpływ jego ojciec Jan Kudyk (lider Jazz Band Ball Orchestra). Zdobywał doświadczenie poprzez naukę wyniesioną z domu, udział w warsztatach jazzowych i kontakt ze środowiskiem muzycznym. W 1996 roku powołał do życia kwintet jazzowy New Bone, z którym nagrał pięć płyt, w tym trzy autorskie : „Something for now” (2004), „It’s not easy” (2009) i „Destined” (2012), oraz album – „Follow me” – miał swoją premierę w 2014 roku i na specjalnie zamówienie Teatru Witkacego płytę „Odjazzdowo” (2015). Tomasz Kudyk jest autorem większości kompozycji wykonywanych przez zespół New Bone. Do tej pory miał okazję współpracować między innymi z takimi muzykami, jak: Janusz Muniak, Maciej Sikała, Jarek Śmietana, Wojciech Karolak, Arek Skolik, Joachim Mencel, Andrzej Cudzich, Jan Pilch, Marek Stryszowski, Leszek Kułakowski, Adam Pierończyk. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka, a w styczniu 2015 roku nadano mu tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Aktualnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę trąbki jazzowej. Koncertował na wielu znaczących festiwalach w kraju i zagranicą.