Recital romantyczny muzyka i poezja
Nina Kuźma-Sapiejewska- fortepian
Ewa-Maria Wojcik – recytacja
godz. 18.00 wstęp wolny
godz. 18:30 Koncert z okazji 100-lecia niepodległości
HELENA RYDELLEK o sobie …
„Jestem mieszkanką Grudziądza. Z zawodu – przedszkolanką, a obecnie emerytką prowadzącą działalność gospodarczą – jeżdżę taksówką. Miłość do malowania istniała we mnie od zawsze. W szkole średniej rysowałam portrety (przeważnie ołówkiem), w pracy natomiast pomoce dydaktyczne. Przez wszystkie te lata miałam uczucie niespełnionych marzeń i niejednokrotnie mówiłam o tym swoim bliskim.
Kilka lat temu córka kupiła mi w prezencie urodzinowym farby, pędzle i kartki płócienne. Kilka miesięcy leżały w szafie, bo nie miałam odwagi rozpocząć malowania … A teraz??? Nie mogę skończyć malować – aż do dnia dzisiejszego. Malowanie stało się moją wielką pasją, chociaż cały czas uczę się: poznaję techniki malowania, kolory, sposoby ich mieszania … Początkowo malowałam farbami akwarelowymi, teraz maluję olejnymi.
Znalazłam forum w internecie, gdzie malarze-amatorzy (wielu z dużym doświadczeniem) pokazują swoje prace i wymieniają się uwagami. Korzystanie z tego forum jest dla mnie pewną formą nauki. Podpatruję też wielkich artystów …
Maluję kwiaty, krajobrazy, lecz najbardziej lubię malować portrety. Zapraszam na moją wystawę (drugą indywidualną, organizowaną przez Centrum Kultury TEATR), która jest dla mnie olbrzymim wyzwaniem. Postanowiłam przez rok namalować ponad 20 obrazów, które tematycznie związane są ze 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Mam nadzieję, że kolekcja ta spodoba się Państwu”.
/Helena Rydellek, z domu Trybulska/
Nina Kuźma-Sapiejewska
Polska pianistka od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Urodzona w Warszawie, ukończyła Liceum Muzyczne w Bydgoszczy oraz Akademię Muzyczną w Gdańsku. Dalsze studia kontynuowała jako stypendystka Juilliard School of Music w Nowym Jorku w klasie Prof. Jakuba Lateinera oraz na kursach muzycznych: Aspen Music Festival, Berkshire Music Center w Tanglewood oraz Temple University Music Festival w Amber. Artystka koncertowała w 19 krajach: z National Gallery Orchestra w Waszyngtonie, South Bend Symphony w Indianie, Sante Fe Chamber Orchestra w Nowym Meksyku, Monterey Symphony w Kalifornii, Fairfax Symphony w Virginii, Presidential Symphony Orchestra w Ankarze, w Turcji, Thessaloniki Symphony w Grecji, Groninger Philharmonic w Holandii, Jihoceska komorni filharmonie w Czeskich Budejowicach oraz z wieloma filharmoniami w Polsce.
Dokonała wielu nagrań dla stacji radiowych i telewizyjnych takich jak: France-Musique, Nord-Deutscher Rundfunk, oraz nowojorskich WNYC i WQXR, a firma „Koch Classics” wydała płytę Niny Sapiejewskiej z muzyką Fryderyka Chopina. W 1993 artystka otrzymała nagrodę Prezydenta Rady Miejskiej Nowego Jorku za działalność artystyczną.
Ewa Maria Wójcik
Urodzona w Waszyngtonie, od dzieciństwa interesuje się teatrem, filmem, poezja, a także gra na skrzypcach. Będąc uczennicą szóstej klasy French-American School of New York, do której uczęszczała przez dziesięć lat, zajęła I miejsce za recytację bajek La Fontaine’a w Konkursie Recytatorskim w Nowym Jorku. Ewa Maria pogłębiała swoje zainteresowania teatrem na kursach w Studium Aktorskim Stella Adler w Nowym Jorku oraz podczas nauki w Mamaroneck High School, gdzie zdała maturę. Dalszą edukację artystyczną kontynuowała przez dwa lata w nowojorskiej szkole teatralnej The American Musical and Dramatic Academy. Następnie studiowała przez rok w Hunter College, a kolejne dwa lata w Fordham University w Lincoln Center w Nowym Jorku, gdzie w 2009 roku otrzymała tytuł „Bachelor of Arts”. W 2013 roku uzyskała tytuł magistra aktorstwa Royal Central School of Speech and Drama w Londynie.
Aktorka zajmuje się także działalnością pedagogiczną w języku francuskim oraz przygotowuje sztuki teatralne z młodzieżą i dziećmi. Ewa Maria posługuje się biegle językiem angielskim, polskim i francuskim. Do artystycznej działalności Ewy Marii Wójcik należy również zaliczyć recitale poetyckie – recytacje poezji romantycznej w języku polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i portugalskim.
Program koncertu:
Recital romantyczny muzyka i poezja
Nina Kuźma-Sapiejewska- fortepian
Ewa-Maria Wojcik – recytacja
Adam Mickiewicz
“Stepy Akermańskie” – Sonety Krymskie
Fryderyk Chopin
Nokturn F-Dur op.15 nr.1
Mazurek C-Dur op. 24 nr.2
Mazurek a-moll op.17 nr.4
Mazurek D-Dur op.33 nr.2
Juliusz Słowacki
“Gdy noc głęboka wszystko uśpi i oniemi…”
Fryderyk Chopin
Nokturn c-moll op.48 nr.1
Cyprian Kamil Norwid
“Fortepian Chopina” fragmenty
Fryderyk Chopin
Ballada g-moll op.23
Adam Mickiewicz
Sonet “Do Laury”
Ignacy Jan Paderewski
“Chant d’Amour”
Adam Mickiewicz
Sonet “Ranek i Wieczór”
Ignacy Jan Paderewski
Nokturn B-Dur
Adam Mickiewicz
“Cisza morska” – Stepy Akermańskie
Karol Szymanowski
Etiuda b-moll op.4 nr.3
Adam Mickiewicz
“Bajdary”
Fryderyk Chopin
Scherzo b-moll op.31
Adam Mickiewicz
“Hej radością oczy błysną…”
Fryderyk Chopin
Polonez As-Dur op.53