„Przy kawie o teatrze” – w czasach, gdy tak wielu, tak bardzo tęskni za teatrem i sceną zapraszamy do oglądania przedstawień w sieci. Wszyscy wiemy, że to nie to samo co „żywy aktor” na scenie, ale dziś musi nam to wystarczyć. Propozycje i recenzje najciekawszych przedstawień teatralnych dostępnych online – przygotuje dla Państwa Alicja Celmer.
Kto nie zna „Moralności pani Dulskiej”? Zapraszam na interesujący spektakl z 2013 roku w reżyserii Marcina Wrony, w doborowej obsadzie współczesnych polskich aktorów, ze zdjęciami Jana Holoubka.
Marcin Wrona unowocześnia rodzinę Dulskich. Robi to jednak stopniowo. W pierwszej części widzimy tradycyjny salon z początku XX wieku. Wystrój wnętrz i kostiumy odpowiadają czasom kiedy to Gabriela Zapolska sztukę napisała. Rzecz dzieje się w domu mieszczańskim, gdzie pod przykrywką obłudy i za cenę tak zwanego świętego spokoju mają miejsce wydarzenia kompromitujące i obnażające hipokryzję głównej bohaterki oraz jej otoczenia. Pani Dulska ma bardzo wysokie mniemanie o własnej moralności, co nie przeszkadza jej tolerować romansu syna ze służącą, we właściwy tylko sobie sposób prowadzić interesy kamienicy i rodziny. Jest apodyktyczna, nie znosi sprzeciwu. Jej postać to synteza negatywnych cech drobnomieszczańskich, typ ponadczasowy, występujący również współcześnie. Fantastyczny zabieg reżysera polegający na wprowadzeniu kolejnych dwóch stref czasowych, które odczytałam jako lata 60-te XX wieku oraz współczesność, daje nam obraz pani Dulskiej jako typu kobiety, który w każdej epoce świetnie daje sobie radę. I niestety funkcjonuje do dzisiaj.
Spektakl perfekcyjnie przygotowany. Obejrzymy kapitalne role Magdaleny Cieleckiej jako Dulskiej, Dominiki Kluźniak w roli Juliasiewiczowej, Jakuba Gierszała w roli Zbyszka, Agaty Buzek jako Lokatorki. W roli Felicjana Dulskiego wystąpił Robert Więckiewicz. Jednak to ręka reżysera sprawia, że tekst mający już ponad sto lat, znany głównie jako lektura szkolna, nabiera nowego, współczesnego przekazu.