„Przy kawie o teatrze” – w czasach, gdy tak wielu, tak bardzo tęskni za teatrem i sceną zapraszamy do oglądania przedstawień w sieci. Wszyscy wiemy, że to nie to samo co „żywy aktor” na scenie, ale dziś musi nam to wystarczyć. Propozycje i recenzje najciekawszych przedstawień teatralnych dostępnych online – przygotuje dla Państwa Alicja Celmer.
Adolf Nowaczyński – pisarz, poeta, dramaturg, satyryk i publicysta – był również działaczem politycznym i społecznym. Budzący kontrowersje, wielbiciel Wyspiańskiego, barwna postać 20-lecia międzywojennego jest autorem sztuki pt. „Komedia amerykańska”, którą dziś proponuję obejrzeć. Nowaczyński opisał Amerykę choć nigdy w Ameryce nie był. Od czego jest jednak licentia poetica? Adaptacji tekstu dokonał i całość wyreżyserował dla potrzeb Teatru Telewizji w 1996 roku niejaki Jules Mac Hoolskee czyli Juliusz Machulski.
Przenosimy się do Chicago, do roku 1931. Poznajemy polską rodzinę Szczęśniaków. Gościem seniora rodu jest sam autor Adolf Nowaczyński. Papa Szczęśniak dorobił się sporego majątku, jego dorosłe dzieci również nieźle sobie radzą. Najstarszy syn Walenty żonaty z Polką Lilianą prowadzi własny biznes. Jedyna córka, bystra i piękna, jest ulubienicą ojca. Tylko o młodszym synu jakoś się w rodzinie nie wspomina. Życie na emigracji toczy się od biznesu do biznesu, od haraczu do haraczu. Mówi się o polityce, gangsterach, spektakularnych bankructwach instytucji finansowych. Niczego się nie ukrywa przed przybyszem ze starej Europy. Znudzone kobiety pragną ekscytacji, starsi panowie spokoju. Polska emigracja zobrazowana w krzywym zwierciadle.
Ten spektakl ma obsadę aktorską gwarantującą dobrą zabawę. W roli autora Paweł Wawrzecki, córki – Małgorzata Kożuchowska, synowej – Ewa Ziętek, syna i męża Leon Charewicz. Do tego Witold Pyrkosz, Piotr Szwedes, Ewa Gawryluk i Cezary Żak. Jako papa Szczęśniak – Jan Machulski.