„Przy kawie o teatrze” – w czasach, gdy tak wielu, tak bardzo tęskni za teatrem i sceną zapraszamy do oglądania przedstawień w sieci. Wszyscy wiemy, że to nie to samo co „żywy aktor” na scenie, ale dziś musi nam to wystarczyć. Propozycje i recenzje najciekawszych przedstawień teatralnych dostępnych online – przygotuje dla Państwa Alicja Celmer.
Tym razem zachęcam do obejrzenia spektaklu pt.”Nora” Henryka Ibsena, w reżyserii Macieja Englerta, w realizacji telewizyjnej Joanny Wiśniewskiej, ze scenografią Marka Lewandowskiego.
Henryk Ibsen to najwybitniejszy twórca realizmu psychologicznego, żaden inny dramatopisarz skandynawski nie wywarł tak silnego wpływu na rozwój teatru współczesnego. W swoich dramatach poruszał tematykę społeczno-obyczajową, tworzył realistyczne sceny pokazujące zakłamanie mieszczańskiego świata drugiej połowy XIX wieku.
Całość rozgrywa się w ciągu trzech dni. Poznajemy głównych bohaterów, szczęśliwych małżonków tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Rodzina co prawda miała powód do zmartwień, ponieważ pan domu był poważnie chory, jednak po rocznym pobycie we Włoszech wszystko wróciło do normy. Co więcej przyszłość wydaje się być zagwarantowana, szykuje się awans naszego bohatera na dyrektora banku. Pozornie małżonkowie żyją poprawnie, przyjmują gości, biorą udział w balu. Małżonka, tytułowa Nora nie wydaje się jednak być szczęśliwą, a jedynie, jak sama mówi wesołą. Między małżonkami istnieje tajemnica, którą Nora kryje ciągłymi kłamstwami, drobnymi oszustwami.Wydaje się, że bohaterka bardzo lubi pieniądze i jest finansowo zależna od swojego męża tymczasem zdarza się coś, co zmienia ją całkowicie i odmieniona postanawia opuścić dom, dzieci i męża. Staje się bardziej świadoma siebie, swoich potrzeb, staje się człowiekiem.
W obsadzie czołówka polskich aktorów drugiej połowy XX wieku.W roli Nory wystąpiła urocza i delikatna Marta Lipińska, męża Torwalda wcielił się młody i przystojny Jan Englert. Ponadto zobaczymy jeszcze Elżbietę Kępińską, Tadeusza Janczara i Władysława Kowalskiego.
„Nora” Macieja Englerta to klasyczny teatr w tradycyjnej scenografii z udziałem świetnych aktorów i nie szkodzi, że spektakl powstał pod koniec ubiegłego wieku. Dzięki zapisowi sprzed 45 lat możemy podziwiać doskonałą formę, artyzm wykonawczy i młodość aktorów również dzisiaj występujących w teatrze. To właśnie magia Teatru Telewizji.
Link do spektaklu:
Link do opisywanego spektaklu