Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

DKF: Projekcja filmu oraz spotkanie przy ognisku

20 września 2018 (czwartek) godz. 20:00

| wstęp wolny
wilcze (2)

48 min. / przyrodniczy / Słowacja

We wrześniu zapraszamy na wieczór z Dyskusyjnym Klubem Filmowym, w przyjaznych progach Centrum Edukacji Ekologicznej (ul. Nad Torem 1). Tym razem zapraszamy na projekcję dokumentu przyrodniczego „Wilcze Góry”. Jest to opowieść o jednym z ostatnich dzikich miejsc w Europie, gdzie każde stworzenie ma swoją rolę w wiecznym cyklu życia i śmierci. Ziemia ta w przeszłości znana była jako „Góry Wilka”. Po projekcji spotkamy się przy ognisku, w planach mamy pieczenie i konsumpcję kiełbasek oraz miłe spotkanie w towarzystwie stałych i nowych dkf-owych widzów. Prosimy ubrać się ciepło, zabrać koce i dobry nastrój. Do zobaczenia.

Przez trzy lata słowacki filmowiec Erik Baláž wraz z przyjaciółmi Karolem Kaliskym i Józefem Fiałą wędrowali przez góry i lasy Bieszczad (i szerzej Karpat) po trzech stronach granicy polskiej, słowackiej i ukraińskiej. Szukali nieuchwytnych wilków i innych niezwykłych zwierząt zamieszkujących to terytorium. Odkryli świat niemal nietknięty przez człowieka.

wilcze2 (2)

Starożytni ludzie niegdyś czcili wilka żyjąc obok w poszanowaniu przyrody. Niestety późniejsze stulecia przyniosły liczne polowania na te zwierzęta, co doprowadziło niemal do wyginięcia gatunku. Człowiek przywłaszczał sobie coraz większe połacie ziemi w efekcie czego tylko najbardziej odporne rośliny i zwierzęta przetrwały tę agresję. Dzisiaj zespół Erika rejestruje cenny portret dzikiej przyrody, jakby odrodził się z popiołów i odkrywa ten unikalny ekosystem.

wilcze3 (2)

Filmują gigantyczne żubry, które niegdyś wędrowały po ogromnej dziczy, bobry budujące tamy i baseny, aby mogły tam zamieszkać płazy i owady. Są też jelenie podczas godów, dzięcioły, salamandry oraz malowniczy San. Jednym słowem cała fauna i flora trwająca w codziennym wysiłku o przetrwanie. Wśród nich filmowcom udało się złowić okiem obiektywu  przebłyski wilka – najbardziej nieuchwytnego ze wszystkich.

wilcze1 (2)

Ten film oferuje podróż do czasów, kiedy europejska dzicz była prawdziwie dziką i żywą organiczną istotą. Daje także szansę spojrzeć w oczy stworzeniom, z którymi kiedyś żyliśmy w naszej wspólnej przeszłości. To jest życie w „Wilczych Górach”.

wilcze6 (2)

Szczegóły

Data:
20 września 2018 (czwartek)
Czas:
20:00
Koszt:
wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:

Miejsce

Centrum Edukacji Ekologicznej

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 69 68 901
Email:
ewelina@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl