Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert Niedzielny „Śpiewnik Fryderyka Chopina”

20 października 2019 (niedziela) godz. 12:00

| 19 zł

Dzieła wybitnego polskiego poety fortepianu od wieków inspirują artystów wszystkich dziedzin sztuki. Zgromadzone liryki bezpośrednio nawiązujące do twórczości Mistrza zaśpiewają przy akompaniamencie fortepianu Rafała Tworka dwie wokalistki: Małgorzata Musialik i Katarzyna Witkowska. Podczas koncertu usłyszymy interpretacje wokalne kompozycji Chopina do tekstów takich poetów, jak: Wojciech Młynarski czy Jeremi Przybora.

Tworek Rafał Tworek  Pianista, kompozytor, aranżer. Urodził się w 1979 roku w Bydgoszczy. Pochodzi z Solca Kujawskiego gdzie w wieku 4 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Rafał Tworek jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ireny Skabar Galon. Ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, na wydziale instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Jerzego Sulikowskiego. Jest również absolwentem Akademii Muzycznej im Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie fortepianu jazzowego prof. Włodzimierza Nahornego, które ukończył z wyróżnieniem. Umiejętności pianistyczne doskonalił na kursach mistrzowskich u profesorów takich jak Lee Kum Sing, Ewa Pobłocka, Jerzy Sulikowski, Desire N’Kaoua i Andrzej Jasiński. Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2011 roku brał udział w nagraniu Płyty MUSICA NOVA POMORZA I KUJAW wykonując utwór Sławomira Opalińskiego na fortepian i elektronikę, zatytułowany Inside. Na gruncie muzyki klasycznej i filmowej występował z orkiestrami Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Gorzowskiej i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W zakresie muzyki współczesnej i elektroakustycznej współpracował z Markiem Chołoniewskim, natomiast na gruncie muzyki filmowej z kompozytorami takimi jak Jan A.P. Kaczmarek i Henryk Kuźniak. Na polu muzyki jazzowej występował z Ewą Bem, Ewą Urygą, Karen Edwars, Januszem Szromem, Anną Serafińską, Olgą Bończyk, Kubą Badachem, Maciejem Sikałą, Marcinem Gawdzisem i ElJazz BigBandem. Rafał Tworek jest współtwórcą zespołu Tango Cancion wykonującego muzykę argentyńską, który zrealizował swój projekt w Filharmonii Pomorskiej z Capellą Bydgostiensis. Swoje zainteresowania muzyczne skierował w ostatnim czasie w stronę fortepianu preparowanego i amplifikowanego. Autorskie kompozycje wykorzystujące tak zmodyfikowane brzmienie instrumentu znajdą się na płycie nagrywanej w Trio Jazzowym, która ściśle wiąże się z pisaną w obecnym czasie pracą doktorską. W kontekście muzyki religijnej jest twórcą projektu Rafał Tworek Quintet, który ujmuje motywy muzyki sakralnej w świecie improwizacji jazzowej. Pierwsza płyta tego zespołu nagrywana będzie w na początku 2018 roku i znajdą się na niej pieśni ewangelickie i rzymsko-katolickie w autorskich aranżacjach. Zadebiutował również jako kompozytor na Festiwalu Nowa Muzyka Bydgoszcz 2016. Odbyło się wtedy prawykonanie autorskiej kompozycji zatytułowanej Grań na fortepian preparowany i amplifikowany z elektroniką.

Witkowska fotoKatarzyna Witkowska, urodzona w 1990 roku – magister sztuki muzycznej, absolwentka Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Poznaniu z tytułem aktor scen muzycznych. Latami związana z poznańskim Studiem Teatralnym „Próby” przy Centrum Kultury Zamek. Aktualnie aktorka bydgoskiego teatru improwizowanego „wymyWammy” działającego przy Miejskim Centrum Kultury. Od 2016 roku założycielka Teatru Bajecznego – bydgoskiego objazdowego teatru dla dzieci, gdzie czynnie reżyseruje muzyczne, edukacyjne spektakle oraz występuje  dla najmłodszych na terenie kraju. W 2017 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Bydgoszczy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za upowszechnianie kultury teatralnej. W tym samym roku zdobyła stypendium dla osób zajmujących się twórczością artystyczną na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

Musialik

Maciej Józefowicz – wystawa grafiki

Maciej Józefowicz – grudziądzanin z urodzenia i wyboru. Tworzy grafikę głównie wklęsłodrukową: akwaforty, akwatinty, czasem suchą igłę czy miękki werniks. Od 1995 roku członek Związku Polskich Artystów Plastyków – Okręg Toruński. Przez prawie trzydzieści lat był instruktorem grafiki w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.

Natura jako podstawowy punkt odniesienia dla człowieka, od zawsze była ważną inspiracją dla wielu artystów – w małości swojego istnienia, człowiek podziwia piękne widoki, zachwyca się bogactwem form przyrody i świata, ale także czerpie inspiracje. W twórczości Macieja Józefowicza możemy znaleźć wiele prac przedstawiających fragmenty architektury, pejzaży i detali przyrody. W pracach interesujące jest również to, że tematyczny realizm podąża tu delikatnie w stronę abstrakcji, nie gubiąc uroku i uczuć drzemiących w „portretowanym” otoczeniu, Można by powiedzieć, że widać w tych pracach pasję i serce artysty, dla którego plastyka jest sposobem na życie. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. Wielokrotnie był za swoją twórczość nagradzany.

Dorobek artystyczny

Wystawy indywidualne: Grudziądz, Bydgoszcz, Toruń, Golub-Dobrzyń, Augustów, Skawina, Ostróda, Iława, Inowrocław, Świdwin, Heidenau (Niemcy).

Wystawy zbiorowe: Ogólnopolskie Spotkania Plastyczne w Stargardzie Szczecińskim, Międzynarodowa Wystawa Małych Form Grafiki w Łodzi, Ogólnopolska Wystawo Grafiki i Rysunku „Erotyk” w Słubicach i Gorzowie, Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim, Międzynarodowe Biennale w Technikach Metalowych „Cuprum” w Lubinie, Ogólnopolskie Biennale Grafiki w Katowicach, Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie, Międzynarodowa Wystawa Ekslibrysu „Eros” w Saint Nik/aas w Belgii, Internationale Grafik Biennale w Maastricht Holandia. Międzynarodowe Triennale Grafiki w Kochi Japonia, Prezentacje Plastyczne w Syke, Delmenhorst, Getyndze, (Niemcy).

Nagrody i wyróżnienia: Międzynarodowa Wystawa Ekslibrysu w Aoście Mochy (1991).

Fundacja Pomocy Dzieciom Śląska, Instytut Kultury Polskiej w Berlinie, Niemcy (1993); Ogólnopolska Wystawa Instruktorów Plastyki w Rzeszowie; Wystawa Pokonkursowa Okręgu Toruńskiego ZPAP – „Dzieło roku 1995”; Malarstwo i Grafika Regionu Toruńskiego (1997); IV Annale ZPAP – Toruń; Wystawa Pokonkursowa Okręgu Toruńskiego – ZPAP „Dzieło roku 1998″, Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2005); Wystawa pokonkursowa Okręgu Toruńskiego ZPAP – „Dzieło Roku 2009”; Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. Moja odbitka – mój świat; Wystawa pokonkursowa Okręgu Toruńskiego ZPAP – „Dzieło roku 2014/2015″ – nagroda Prezydenta Miasta Torunia.

Szczegóły

Data:
20 października 2019 (niedziela)
Czas:
12:00
Koszt:
19 zł
Wydarzenie Kategorie:
,

Miejsce

Teatr
Teatralna, 1
Grudziądz, 86-300 Polska
Telefon:
56 46 234 76
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 46 234 76
Email:
oliwia@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl