Szanowni Państwo,
W związku z zaleceniem dotyczącym ograniczenia przemieszczania się osób po 70. roku, zdecydowaliśmy się na transmisję Koncertu za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz kanału YouTube. Na koncert można oczywiście przybyć tradycyjnie do Teatru.
Serdecznie zapraszamy przed monitory swoich komputerów oraz do Teatru punktualnie o godz. 12:00. Transmisję on-line na żywo transmitować będą dla Państwa Media Qltura.
VIO-DION DUO to fuzja dwóch skrajnie różnych instrumentów. Z jednej strony skrzypce – instrument o wieloletniej tradycji, predestynowany do gry linearnej, z drugiej zaś akordeon – stosunkowo „młody”, stworzony do gry wielogłosowej. Malwina i Krzysztof Lutrzykowscy występują razem od 2011 roku. Są absolwentami Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, gdzie w 2017 roku oboje uzyskali tytuł Doktora Sztuk Muzycznych.
VIO-DION DUO jest laureatem Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Duet wielokrotnie zdobywał najwyższe laury podczas międzynarodowych konkursów w Kanadzie, Chorwacji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Słowacji, Słowenii, czy na Litwie.
Artystów tworzących VIO-DION DUO połączyło zamiłowanie do muzyki współczesnej, czego owocem jest dwupłytowy album Modern Works for violin and accordion.
Podczas koncertu będzie można usłyszeć niezwykle ciekawy i rzadko wykonywany w Polsce repertuar na skrzypce i akordeon. W programie znajdą się m.in. wirtuozowskie utwory współczesne, ale nie zabraknie też muzyki znanej i lubianej – kojarzonej z takim właśnie zestawieniem instrumentów.
http://www.viodionduo.com/pl/
Wernisaż wystawy fotograficznej Ewy Grzeszczuk pt. „W DRODZE”.
Teksty Haiku – Alicja Mojko.
Ewa Grzeszczuk – „Swoje pasje dzieli pomiędzy twórczość plastyczną, wokalną, próby aktorskie, fotografię i podróże. Przygląda się światu i ludziom, a poprzez różnorakie akty artystycznej kreacji wyraża siebie… W twórczości plastycznej czyni to poprzez grafikę, rysunek i pastel. Przez wiele lat była wokalistką grudziądzkiego zespołu „W drodze” śpiewającego poezję. Pisze wiersze, reżyseruje i wykonuje monodramy. Przez pięć lat współpracowała z Teatrem Sceny Poezji „Ja i Oni”. Po rozwiązaniu Teatru stworzyła w Bursie Szkolnej w Grudziądzu Szkolny Teatr Pantomimy ”MO-MI-M-A”. Obecnie organizuje i aranżuje wystawy w Galerii Akcent i w foyer Centrum Kultury Teatr. Ostatnią pasją Ewy jest fotografia, która zrodziła się z zamiłowania do podróży. Najczęstszym tematem jej zdjęć są portrety, architektura i podpatrywanie natury z bliska. Jest dobrym obserwatorem, a jej „ostrość” spojrzenia przedstawiają zdjęcia prezentowane na wielu wystawach zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Ostatnio skupia się na projekcie pt. RDZAWKI. Są one realizacją ciekawego pomysłu na cykl zdjęć, a może w ogóle pomysłu na fotografowanie. Zdjęcia są metaforami, zdają się wykładnią stosunku autorki do rzeczywistości. Poprzez wybór obiektu, czy osoby portretowanej autorka uzewnętrznia swoją postawę: patrzy uważnie, wnikliwie, z czułością… Jest otwarta, ale też wie, co chce znaleźć…”.
/Jerzy Rochowiak/
Wystawę fotograficzną wzbogacą Słowa Haiku Alicji Mojko.
Alicja Mojko – podróżnik po przestrzeniach teatralnych, geograficznych, poetyckich, a przede wszystkim – duchowych. Teatralne podróże to: Teatr Snów, Teatr Lustra Strona Druga i Teatr Barakah. Podróże poetyckie: tomik KRZYKI – ŚWIATY ODBITE – wystawa obrazów i wieczór autorski podczas FIL-u 2006 r. – haiku – także te, przywożone z kolejnych wypraw – dużo wierszy rozsianych po przeróżnych kartkach i karteczkach – instalacja tybetańska na wystawie ANIOŁ NIEMOŻLIWY w Dworku Artura. Podróże geograficzno-duchowe: 2003 – Indie – Międzynarodowe Seminarium Krija Jogi w Asramie Balighai Delhi, Kalkuta, Puri, Konarak, Chenai, Mamallapuram, Pondicherry, Auroville; 2006 – Chiny, Tybet (wspólnie z Joanną Różycką-Różą) Pekin, Lhasa, baza pod Mt Everest i KORA wokół Mt Kailash; 2008 – Wietnam, Kambodża, Tajlandia (wspólnie z Joanną Różycką- Różą) pobyt w buddyjskim Klasztorze w Da Lat, Angkor i Bangkoku; 2009 – Wyspy Kanaryjskie, Seminarium Krija Jogi w Teneryfie – Wietnam – wędrówka po buddyjsko-tybetańskich przestrzeniach Indii Bodhgaya, Klasztor w Dolanji i Daramshala; 2010 – Nepal; 2012 – Camino de Santiago.