Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert Wielkopostny

25 marca 2018 (niedziela) godz. 19:00

| wstęp wolny
PLAKT-WIELKOPOS18-druk-page-001 (2)

Centrum Kultury Teatr kolejny już raz zaprasza mieszkańców Grudziądza na Koncert Wielkopostny. Tradycyjnie spotkamy się we wnętrzach Bazyliki Kolegiackiej św. Mikołaja Bpa, gdzie wyjątkowa akustyka sprawia, że dźwięki, których w niej słuchamy, nabierają niepowtarzalnej mocy. W tym roku w Grudziądzu wystąpi zespół kameralny Multicamerata, który już od blisko 9 lat czaruje swoim profesjonalizmem zarówno polską jak i zagraniczną publiczność oraz chór Alla camera. O oratorską oprawę Koncertu zadba aktorskie małżeństwo – Maja Barełkowska–Cyrwus oraz Piotr Cyrwus, wspólnie recytując poezję, która swoim nastrojem wprowadzi nas w atmosferę Wielkiego Tygodnia oraz nadchodzących świąt Wielkiej Nocy.

Zespół Kameralny MULTICAMERATA

W roku bieżącym mija 27 lat od kiedy toruńska MULTICAMERATA rozpoczęła swoją działalność artystyczną. Nazwa MULTICAMERATA wywodzi się z idei wykonywania utworów na zmienną liczbę wykonawców; począwszy od występów solowych, na orkiestrze kameralnej skończywszy.

Od początku istnienia zespół niezwykle aktywny artystycznie. Koncertował na wielu prestiżowych scenach w kraju, m.in.: w Zamku Królewskim i Filharmonii Narodowej w Warszawie, Auli Adama Mickiewicza i w Teatrze Wielkim w Poznaniu, w Gdańskim Ratuszu, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, jak i w 21 krajach kontynentu europejskiego –   na Litwie, Łotwie, w Estonii, Rosji, Finlandii, Włoszech, Danii, Szwecji, Niemczech,  Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii.

Do najważniejszych projektów artystycznych  MULTICAMERATA zalicza:

– tournee po Polsce i Włoszech z okazji 520 urodzin Mikołaja Kopernika, 450 rocznicy pierwszego wydania jego dzieła „De Revolutionibus” oraz 450 rocznicy śmierci astronoma (1993)

– organizacja Festiwalu Krajów Bałtyckich  PROBALTICA, podczas którego w  24 edycjach wzięło udział ponad 7.000 profesjonalnych artystów ze wszystkich krajów bałtyckich

– cykl koncertów, wystaw i spotkań pod nazwą Europejska Akademia Sztuki, prezentujących muzykę, literaturę i sztuki plastyczne krajów Europy (2007)

–  w ramach obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej europejskie tournee koncertowe wraz ze szwedzkim zespołem Gotlands Blasarkvintett, pod patronatem Ministra Spraw Zagranicznych RP, Szlakiem ORP Orzeł, obejmujące swymi koncertami miejsca, które znalazły się na szlaku okrętu w 1939 roku: w Polsce, Holandii, Szkocji, Estonii i Szwecji (2015)

– europejskie tournee Chopin i jego przyjaciele w Holandii, Niemczech, na Litwie, Słowenii i  w Austrii (2010)

Dwadzieścia sześć lat prężnej działalności MULTICAMERATY przyniosło zespołowi niezliczenie wiele spotkań z ludźmi nauki i sztuki oraz współpracę z najwybitniejszymi artystami takimi, jak: z Polski – Piotr Paleczny, Marek Drewnowski, Wojciech Waleczek i Waldemar Malicki; z zagranicy –  Ilja Scheps z Niemiec, Adam Skoumal z Czech, Anę Sinkovec ze Słowenii, Zivile Karkauskaite z Litwy, Yuko Kawai z Japonii, i Milica Vickovic z Mołdawii.

Henryk Giza
Pomysłodawca, założyciel, dyrektor naczelny i artystyczny,
organizator ponad tysiąca koncertów MULTICAMERATY i kontrabasista zespołu

Chór Alla camera
Chóru Alla camera. Zespół powstał w styczniu 1987 roku, zaś działalność koncertową zapoczątkował w marcu tego samego roku. Jest chórem mieszanym, w którym śpiewają uczniowie grudziądzkich szkół średnich, studenci, oraz osoby pracujące. Pomysłodawcą i założycielką chóru była Anna Janosz – wieloletni dyrygent zespołu. Opiekę nad chórem sprawuje Centrum Kultury Teatr, a także Urząd Miejski w Grudziądzu. Alla Camera od początku swego istnienia do dnia dzisiejszego nieprzerwanie czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym swojego miasta i regionu. Jest pomysłodawcą i gospodarzem koncertów, które na stałe weszły w kalendarz kulturalny Grudziądza, m.in.: koncertu noworocznego, koncertu wielkopostnego, czy wieczoru kolęd. Chór uczestniczy również w konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Koncertował m.in.: we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Bułgarii, Węgrzech, Finlandii i na Litwie. Od stycznia 2014 roku pierwszym dyrygentem zespołu jest Mateusz Iwanowski.

W czerwcu 2017 roku chór wywalczył srebrną wstęgę, oraz był najlepszy w kategorii chórów kameralnych, na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Ejszyszkach k. Wilna.

Mateusz Iwanowski dyrygent chóru Alla camera.

W roku 2011 ukończył studia licencjackie w dziedzinie dyrygentury chóralnej oraz edukacji muzycznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Edukację kontynuował na Akademii Muzycznej, im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu i w roku 2013 uzyskał tytuł magistra w dziedzinie dyrygentury chóralnej. W lipcu 2014 roku ukończył Podyplomowe Studia Emisji Głosu na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Laureat II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie dla młodych dyrygentów w Słupsku, nagrodzony przez chóry uczestniczące tytułem najlepszego dyrygenta konkursu, dwukrotny stypendysta naukowy Rektora Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, stypendysta Prezydenta Grudziądza w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki.

 

 

aaa

Maja Barełkowska – Cyrwus – recytacja poezji

Aktorka jest absolwentką krakowskiej PWST. W 1984 r. debiutowała w spektaklu „Terapia grupowa tylko dla Panów wstęp osobom płci żeńskiej surowo wzbroniony” wg Sławomira Mrożka, w reż. Jerzego Jarockiego na scenie Teatru Starego im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. W 1985 r. za rolę Maszy w spektaklu „Trzy siostry” Antoniego Czechowa otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą przyznaną przez Międzynarodowe Forum Młodej Krytyki na Przeglądzie Szkół Teatralnych w Łodzi. Występowała na deskach Teatru Polskiego w Warszawie, Teatru im. Stefana Jaracza, Teatru STU ( współpraca ta trwa do dziś), Teatru Ludowego w Krakowie. Od 2015 roku ponownie jest aktorką Teatru Polskiego im. A. Szyfmana w Warszawie. Obecnie gra m.in. w spektaklach „Quo vadis” w reż. Janusza Wiśniewskiego czy „Miny polskie” w reż. Mikołaja Grabowskiego. Można ją oglądać również w Teatrze STU:  w „Wariacie i Zakonnicy” Witkacego (spektakl jest grany już ponad 20 lat), w „Hamlecie” Williama Szekspira czy w „Biesach” Fiodora Dostojewskiego. Wszystkie spektakle wyreżyserował Krzysztof Jasiński. W Teatrze Telewizji można ją było oglądać w spektaklach „Anatol” Arthura Schnitzera w reż. Bogdana Hussakowskiego, „Śmierć” Woody Allena w reż. Waldemara Śmigasiewicza, „Doktor Halina” Grażyny Treli i Marcina Wrony w reż. Marcina Wrony.

W filmie zadebiutowała u Krzysztofa Kieślowskiego główną rolą Majki w „Dekalogu VII”. Ostatnie prace filmowe to m.in. „Demon” Marcina Wrony czy „Studniówka” Alessandro Leone.

Szerszej publiczności znana z seriali „Klan”, „Majka” czy „Na Wspólnej”.

bbb

 Piotr Cyrwus – recytacja poezji

Po ukończeniu krakowskiej PWST  (1985) występował w Teatrze Polskim w Warszawie (1985-86), im. Stefana Jaracza w Łodzi (1986-89), STU w Krakowie (1989-92). W latach 1992-2009 występował w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Od roku 2011 aktor Teatru Polskiego w Warszawie (obecnie w repertuarze m.in. „Emigranci” Sławomira Mrożka, reż. Piotr Cyrwus; „Szkoda, że jest nierządnicą” Johna Forda, reż. Dan Jemmett). Występuje także gościnnie na innych scenach: IMKA w Warszawie („Polowanie na łosia” Michała Walczaka), w Teatrze Kamienica („Jak się kochają w niższych sferach” Alana Ayckbourn w reż. Grzegorza Chrapkiewicza), w Teatrze  STU ( „Firma dziękuję” Lutza Hubnera w reż. Marka Gierszała, „Wariacje Tischnerowskie” reż. Artur „Baron” Więcek). Zagrał głównego bohatera w głośnym spektaklu Teatru TV „Do piachu” wg Tadeusza Różewicza w reż. Kazimierza Kutza. Później jeszcze spotkał się z Kutzem podczas realizacji spektakli telewizyjnych, m.in.: „Noc Walpurgii albo kroki komandora” (1991) oraz na planie filmu „Śmierć jak kromka chleba”. Zagrał m.in. w filmach „Cwał” Krzysztofa Zanussiego, „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy.

W ostatnim czasie Piotr Cyrwus wziął udział w produkcjach „Fanatyk” Michała Tylki  czy „Mafia dla psa”, które cieszą się popularnością w sieci. Od 20 lat ma w repertuarze monodram „Zapiski oficera Armii Czerwonej„ wg. Sergiusza Piaseckiego w reż. Tomasza Obary oraz spektakl „Emigranci” Sławomira Mrożka, który sam wyreżyserował (w 2017 odbyła się jego emisja w Teatrze TV).

Szerokiej publiczności znany jest z roli Rysia w serialu „Klan”, a ostatnio z serialu ”Na wspólnej”.

Szczegóły

Data:
25 marca 2018 (niedziela)
Czas:
19:00
Koszt:
wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:

Miejsce

Bazylika Kolegiacka św. Mikołaja Bpa
ul Kościelna 1
Grudziądz,

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 46 234 76
Email:
ewelina@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl