Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Pętla – spektakl dla młodzieży ODWOŁANY

15 kwietnia 2020 (środa) godz. 11:00

| 15zł
1-6

W związku z przedłużonym zakazem działalności instytucji kulturalnych Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu odwołuje imprezy zaplanowane na najbliższe tygodnie. Nasza instytucja zamknięta będzie do odwołania.

Zwroty biletów na odwołane imprezy obywać się będą – dopiero gdy sytuacja się unormuje i kasy wrócą do normalnej pracy.

Reżyseria: Zbigniew Kulwicki

Premiera:
IX 2015
Reżyseria:
Zbigniew Kulwicki
Obsada:
Zbigniew Kulwicki – Kuba
Adam Szczerbaty– sąsiad, barman
Witold Murański – mężczyzna z baru
Oliwia Kołecka – nastolatka I
Bartosz Bagniewski – nastolatek II

Pijak jest wdzięcznym tropem literackim filmowym i teatralnym. W przepitej duszy znajdziemy słabość i samotność. Gdzieś między pijacką rozpaczą i pijacką wiarą będzie sterczał, wbity trochę na bakier w los, groteskowy komizm. Jest pijacka odwaga, pijacki romantyzm, pijacka rutyna. Czasem z tego bagna upodlenia wypełznie pełen pokory, otrzeźwiały feniks. Częściej jednak skrupulatnie zalewane z flaszki bagno staje się pijackim sanktuarium cierpienia, od którego wara każdemu, kto chciałby pijakowi podać rękę.

Właśnie w przestrzeń pijackiej duszy pozwala zaglądnąć „Pętla” w reżyserii Zbigniewa Kulwickiego. Spektakl, który powstał na scenie Centrum Kultury Teatr, nawiązuje do znanego opowiadania Marka Hłaski oraz do nakręconego na jego podstawie filmu pod tym samym tytułem, ze świetną rolą Gustawa Holoubka.

Bohater podejmuje ostatnią walkę z nałogiem. Czy w obliczu ostatecznej przegranej jest uczciwy wobec samego siebie? Czy tzw. życzliwi ludzie potrafią wyciągnąć pomocną dłoń? Czy napotkany inny pijak, to odbicie w lustrze, podszept diabła, czy chichot podłego losu? I jeszcze jedno: czy pijackie bagno to dramat jednej taplającej się w nim pijanej duszy? Bo może pijak, czy tego chce, czy nie, topi ze sobą cały swój świat, a banalne zło nakarmione jednym upadkiem, czyha na kolejną ofiarę, którą ma – całkowicie bezbronną – na wyciągnięcie ręki.

Brawurowo zagrana przez samego reżysera spektaklu główna postać pozostaje w świadomości widza na długo. Spora dawka emocji i bardzo prawdziwy obraz problemu, który tak często mamy na wyciągnięcie ręki, może w gronie najbliższych. Ale może lepiej tego nie widzieć…

Szymon Gurbin

Szczegóły

Data:
15 kwietnia 2020 (środa)
Czas:
11:00
Koszt:
15zł
Wydarzenie Kategoria:

Miejsce

Teatr Scena Kameralna
ul. Teatralna 1
Telefon:
56 46 234 76

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 46 234 76
Email:
szymon.r@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl

20201218_140435_0000 (2)