Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Łączy nas pasja” wystawa prac Justyny Gross i Dariusza Aniszewskiego ON-LINE

12 listopada 2020 (czwartek) godz. 18:00

| wstęp wolny
para1a

Justyna i Dariusz poznali się w 2018 roku w Galerii Akcent podczas wernisażu prac grudziądzkich artystów. Szybko odkryli w sobie pokrewne dusze. Zbudowali relację na fundamencie z przyjaźni. Połączyła ich miłość do plenerów, pasja tworzenia i ogromna wrażliwość. To Dariusz po raz pierwszy nazwał Justynę artystką, pomógł jej uwierzyć w siebie. Justyna zaczarowała rzeczywistość, stworzyła dom.

my10fb

W 2019 roku artyści odwiedzili w Sopocie Antoniego Żabczyńskiego, miłośnika sztuki, marszanda,  posiadacza największej kolekcji prac Dariusza. Partnerka pana Antoniego podziwiając nowe akwarele, wskazała jedną z nich i powiedziała: „Gdy tę malowałeś, obok była Justynka”. Rzeczywiście zgadła.  Był to leśny pejzaż ze wspólnego pleneru. Podobno wyróżniły go barwy, szczególnie ciepły fiolet i radosne światło. Justyna i Darek zaczęli się zastawiać, czy wzajemna obecność wpływa na ich pracę, czy inaczej postrzegają rzeczywistość. Tak powstał pomysł na projekt artystyczny „Łączy nas pasja”. Wszystkie obrazy i fotografie powstały podczas wspólnych plenerów w Morawach, Wałdowie Szlacheckim, Wandowie i Sztynwagu. Artystyczne duety okraszone poezją będzie można zobaczyć w Galerii Akcent, tam gdzie się wszystko zaczęło.

Jak to jest patrzeć na ten sam zachód słońca? Widzę kolory jego oczami, doceniam magię światła. On odkrywa, poprzez detale, znany już pejzaż od nowa. Skąpani w fiolecie, otuleni czerwienią, chłoniemy ciszę, przerywaną biciem naszych serc.

 

Justyna Gross

          Promcio2  Justyna Gross swoją przygodę z fotografią rozpoczęła od pisania. Pierwszy aparat cyfrowy kupiła, by profesjonalnie ilustrować swojego bloga. Pisała w tym czasie recenzje książek,własne opowiadania i felietony. W pewnym momencie obserwacja świata przez obiektyw stała się jej pasją i receptą na wszelkie troski. Najszczęśliwsza jest w plenerze, poszukując niezwykłych detali pod stopami. Najcenniejszy dla artystki jest sam proces tworzenia, a najbliższe jej wrażliwej duszy są makrofotografia i portret. Nie porzuciła pisania. Prezentowanym na wystawach obrazom, zawsze towarzyszy poetyckie słowo. Pierwsza autorska wystawa Justyny Gross w Centrum Kultury Teatr zatytułowana „Świetlista lekkość bytu” była sukcesem i zebrała pozytywne recenzje. Justyna Gross prezentowała swoje prace również w duecie artystycznym z Ewą Grzeszczuk w Galerii Akcent w Grudziądzu podczas wystawy „Po drugiej stronie lustra”, oraz na licznych wystawach zbiorowych. Niebawem po raz pierwszy, w Wąbrzeźnie, zaprezentuje ponad dwadzieścia czarno-białych portretów. Prace Justyny Gross zdobią ściany gabinetów lekarskich, firm oraz prywatnych domów. Są często wykorzystywane w sztuce użytkowej, na torbach, plecakach, czy poduszkach.

Dariusz Aniszewski

Darek1fbUrodził się w 1972 roku w Szczecinie. Dorastał w Gdańsku wśród obrazów ojca Zenona Aniszewskiego. Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. Następnie studiował w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, gdzie w 1997 roku pod kierunkiem rektora  Antoniego Fałata i profesora Andrzeja Sadowskiego zdobył dyplom. Obecnie mieszka w miejscowości Morawy w gminie Gardeja. Ulubionymi technikami artystycznymi Dariusza Aniszewskiego są akwarela, rysunek tuszem, pastel oraz malarstwo olejne. Obok malarstwa największą pasją artysty są konie. To je poza pejzażem maluje najchętniej. Uwielbia plener, maluje wszystko co go otacza i zachwyca, zarówno przyrodę, jak i architekturę miast. Szczególnie upodobał sobie pracę akwarelami w zimowym plenerze, kiedy to ujemna temperatura tworzy na dziełach charakterystyczne efekty, zwane przez Dariusza „mrozizmami”. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Gdańsku, Sopocie, Krakowie, Milanówku, Grudziądzu i Gardei. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, a prawdziwi miłośnicy twórczości Dariusza Aniszewskiego mogą pochwalić się imponującymi kolekcjami jego dzieł.

 

Fotorelacja z wernisażu

Relacja video z wernisażu

Szczegóły

Data:
12 listopada 2020 (czwartek)
Czas:
18:00
Koszt:
wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:

Miejsce

Klub Akcent
ul. Wybickiego 38
Telefon:
56 46 210 24

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 46 234 76
Email:
oliwia@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl