Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wieczór poetycko-muzyczny z okazji jubileuszu 50.lecia pracy twórczej Józefa Plessa

8 września 2022 (czwartek) godz. 18:30

| wstęp wolny
Józef Pless foto Aleksandra Sędek

W ubiegłym roku z okazji 70.tych urodzin oraz jubileuszu 50.lecia pracy twórczej Józefa Plessa poety i prozaika, ukazał się tomik zatytułowany „Wiersze 1970-2020″. Zarówno wydawnictwo jak i jubileusz są doskonałym pretekstem do spotkania z autorem i jego twórczością, gdzie na scenie towarzyszyć mu będą partnerka życiowa Joanna Kasperska oraz przyjaciółka Ewa Grzeszczuk (poezje).

Najnowsze wydawnictwo Józefa Plessa, to jak przyznaje sam autor, materiał podsumowujący jego wieloletnią działalność poetycką.

Prezentuję moją drogę od czasu młodzieńczego buntu lat 70.tych XX wieku, przeciw opresyjnemu PRL-owi, poprzez odkrywanie przyjaźni, miłości i założenia rodziny, aż po dzisiaj.”

W tomie zamieszczono wiersze, które napisałem podczas licznych podróży po wszystkich kontynentach naszego pięknego świata….”

 


 

20220822_124245

 

Józef Pless – urodził się w Grudziądzu, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. To właśnie w naszym mieście napisał swoje pierwsze wiersze. W czasie wieczoru poetycko-muzycznego w Klubie Akcent, poezja Szanownego Jubilata zabrzmi w interpretacji przyjaciół i samego autora. Serdecznie polecamy ten wieczór, który z pewnością wypełniony zostanie nostalgią, wspomnieniami i piękną poezją.

Poeta, prozaik, animator wydarzeń kulturalnych. Zainicjował partnerstwo pomiędzy Związkiem Literatów Polskich w Warszawie i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich w Szczecinie z Lübecker Autorenkreis und seine Freunde e.V. (Stowarzyszenie Pisarzy Niemieckich i ich Przyjaciół w Lubece).

W 1988/1989 roku mieszkał w Berlinie Zachodnim by później osiedlić się w Lubece/Niemcy.

W 1978 roku w Grudziądzu założył Teatr Poezji „Ja i Oni”, który zakończył działalność w chwili jego wyjazdu z Polski. W Teatrze był reżyserem, scenarzystą, scenografem i aktorem.

W tym samym czasie publikował wiersze w polskich czasopismach literackich.

Wydał dotąd dziewięć tomików: „Partner tancerki czarnej“ (Lubeka 1996), „Obraz wyschniętych wód“ (Grudziądz 1998), „Pół na Pół” (Kraków 2001), „Codzienna lekcja historii” (Warszawa 2003) i „Lubeckie paciorki do syna’’ (2008 Warszawa – Petrykozy), „Madonny cudami słynące” Norbertinum Lublin 2010 i „Pro i Kontra” Nowy Świat Warszawa 2015 oraz w Niemczech ” Das Bild der ausgetrockneten Gewässer” (Obraz wyschniętych wód) Edition Museum Rade am Schloss Reinbek im Verlag Hans – Jürgen Böckel (Hamburg 2003) i w 2021 jubileuszowy tom pt. Józef Pless Wiersze 1970-2020.

Ponadto wydał cztery książki prozą: „Jaki tam ze mnie Volkswagen” Nowy Świat Warszawa 2006, „O Wojtku Siemionie” Print Partner Jakon SA Warszawa 2008, „Wieża Malowana” PIW Warszawa 2011 i nagrodzony w 2013 wyróżnieniem za najpiękniejszy album roku „Andrzej Sadzio Sadowski Scenograf” napisany wspólnie z Joanną Kasperską-Sadowską, wydany przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 2013 roku.

Jego utwory są publikowane w antologiach oraz czasopismach literackich. Tłumaczył poezję niemiecką na język polski i odwrotnie. Współpracował z czasopismami literackimi w Japonii, Niemczech, Francji, Anglii, na Litwie i w Polsce.

Jest laureatem nagród literackich w Polsce i w Niemczech. Prezentował swoją twórczość w Europie. Wielokrotnie brał udział w Warszawskiej i Ciechanowskiej Jesieni Poezji, Maju Poetyckim w Wilnie, Międzynarodowej Jesieni Poezji w Poznaniu, Międzynarodowej Jesieni Literackiej Pogórza i Międzynarodowej Sesji „Literatura Pogranicza Polski, Słowacji i Ukrainy oraz Krajów Ościennych”. Brał udział w Salonach Książki w Paryżu, Brukseli i Budapeszcie. Z Wojciechem Siemionem odbywał spotkania autorskie oraz uczestniczył w corocznych Międzynarodowych Dniach Sarbiewskiego na Mazowszu. W Lubece prowadził Salon Literacko-Muzyczny Józefa Plessa.

Jego wiersze zostały przetłumaczone na m.in. japoński, angielski, francuski, niemiecki, węgierski i czeski.

Był członkiem:
° Związku Pisarzy Polskich Na Obczyźnie – Londyn
° A.P.A.J.T.E. Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Paryżu
° Fundacji Artystycznej Pegasus – Hamburg
° Związku Literatów Polskich w Ciechanowie (członek honorowy)
° Academii Europaea Sarbieviana Sektion Jacob Balde Sitz Lübeck Deutschland (prezes zarządu)

Jest członkiem:
° Academii Europaea Sarbieviana – Sarbiewo / Polska (współzałożyciel),
° Stowarzyszenia Autorów Niemieckich i ich przyjaciół w Lubece (członek zarządu)

 


 

Joanna Kasperska jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie. Przez 22 lat grała z powodzeniem w teatrach warszawskich. Zagrała też w wielu, nie tylko polskich filmach, począwszy od debiutu, jeszcze w czasie studiów. Była to główna rola Zinajdy w filmie Pavoncello, w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. Najbardziej znane jej role to te w filmach: Nie lubię poniedziałku, Zaklęte rewiry, Polskie drogi, Kariera Nikodema Dyzmy, Kuchnia polska, M jak miłość. W sumie zagrała w około 60 filmach. Znana jest też z roli Baski, w radiowych Jezioranach, którą gra nieprzerwanie od ponad 40 lat.

Od lat 90. pracuje też jako dyplomowany przewodnik wycieczek zagranicznych, co daje jej niemałą satysfakcję. Z zagranicznymi turystami promuje Polskę, a z polskimi objeździła niemal cały świat.

Obecnie współpracuje z Józefem Plessem, promując jego twórczość i redagując jego książki. Wspólnie napisali i wydali album o twórczości wybitnego scenografa teatralno- operowego, Andrzeja Sadowskiego. Poza tym obydwoje urządzają koncerty poświęcone wybitnym artystom, takim jak poeta Edward Stachura, aktor Wojciech Siemion, czy skrzypek Piotr Janowski. Zasiadają też jako jurorzy w różnych szkolnych konkursach poetyckich i teatralnych.

IMG-20180815-WA0001

IMG-20190602-WA0011


 

Ewa Grzeszczuk

„Swoje pasje dzieli pomiędzy twórczość plastyczną, wokalistykę, próby aktorskie, fotografię i podróże. Przygląda się światu i ludziom, a poprzez różnorakie akty artystycznej kreacji wyraża siebie… W twórczości plastycznej czyni to poprzez grafikę, rysunek i pastel. Przez wiele lat była wokalistką grudziądzkiego zespołu „W drodze” śpiewającego poezję. Pisze wiersze, reżyseruje i wykonuje monodramy. Przez pięć lat współpracowała z Teatrem Sceny Poezji „Ja i Oni” prowadzonym przez Józefa Pless. Stworzyła też w Bursie Szkolnej w Grudziądzu Szkolny Teatr Pantomimy ”MO-MI-M-A”. Obecnie organizuje i aranżuje wystawy w Galerii Akcent i w foyer Centrum Kultury Teatr. Ostatnią pasją Ewy jest fotografia, która zrodziła się z zamiłowania do podróży. Najczęstszym tematem jej zdjęć są portrety i architektura. Jest dobrym obserwatorem, a jej „ostrość” spojrzenia przedstawiają zdjęcia prezentowane na wielu wystawach zarówno indywidualnych, jak i zbiorowych. Ostatnio skupia się na ciekawym projekcie pt. RDZAWKI. Są one realizacją ciekawego pomysłu na cykl zdjęć, a może w ogóle pomysłu na fotografowanie. Zdjęcia są metaforami, zdają się wykładnią stosunku autorki do rzeczywistości. Poprzez wybór obiektu, czy osoby portretowanej, autorka uzewnętrznia swoją postawę: patrzy uważnie, wnikliwie, z czułością… Jest otwarta, ale też wie, co chce znaleźć…”.

/Jerzy Rochowiak/

ewa21


Sponsorem uroczystości jest Winna Butla.

Logo_winnabutla_okr¦ůg+ée_r-1

 

Szczegóły

Data:
8 września 2022 (czwartek)
Czas:
18:30
Koszt:
wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:

Miejsce

Klub Akcent
ul. Wybickiego 38
Telefon:
56 46 210 24

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 46 234 76
Email:
oliwia@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl