Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Z dala od orkiestry” – film dokumentalny

15 listopada 2018 (czwartek) godz. 19:00

| wstęp wolny
DSC_0021 (Medium) (2)

„Z dala od orkiestry” – film dokumentalny upamiętniający życie wybitnego patrioty, historyka literatury, poety, publicysty i pisarza, ambasadora sprawy polskiej we Francji – profesora Zygmunta Lubicz Zaleskiego, w reżyserii laureata Paszportu Polityki – Rafaela Lewandowskiego.

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do odkrywania ciekawych postaci z historii naszego kraju w związku z tym zapraszamy Państwa na pokaz specjalny dokumentu Z dala od orkiestry. Zapraszają: Fundacja im.  Zygmunta Zaleskiego oraz CK Teatr.

2018 jest rokiem wyjątkowym, w którym Polska obchodzi 100-lecie odzyskania Niepodległości. Z tej okazji, Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego zachęca do refleksji nad polską tożsamością narodową, przypominając osoby kluczowe dla jej zachowania w czasach, gdy naszej Ojczyzny nie można było znaleźć na mapach Europy. Jedną z takich osób jest Zygmunt Lubicz Zaleski, który poświęcił życie na rzecz krzewienia polskiej kultury dzięki swojej pracy twórczej, naukowej i dyplomatycznej.

W ramach projektu Z dala od orkiestry zorganizowanych zostało około 50-u wydarzeń kulturalnych w całej Polsce, w tym również w Grudziądzu.

W programie wydarzenia znalazły się:

  • Wernisaż wystawy Zygmunt Lubicz Zaleski biografia
  • Prelekcja biograficzna na temat życiorysu prof. Zygmunta Lubicz Zaleskiego
  • Pokaz wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego Z dala od orkiestry w reżyserii

laureata Paszportu Polityki – Rafaela Lewandowskiego

Podsumowaniem wieczoru i okazją do spotkania w miłym gronie będzie zaproszenie wszystkich gości na bankiet.

O filmie:

Dokument opowiada historię Zygmunta Lubicz Zaleskiego (1882—1967) – poety, pisarza, tłumacza, krytyka literatury, sztuki, muzyki, doktora filozofii i literata. Zmuszony do emigracji z powodów politycznych, w 1914 roku rozpoczął ożywioną działalność jako wykładowca języka polskiego we Francji. Zapoczątkował wykłady, które stały się zalążkiem pierwszej polonistyki we Francji. Po wybuchu wojny zaangażował się w Polski Ruch Oporu we Francji, stanął na czele Polskiego Czerwonego Krzyża niosącego pomoc uchodźcom oraz został prezesem Towarzystwa Opieki nad Polakami. Aresztowany 19 marca 1943 przez Włochów i wydany Niemcom po okrutnych przesłuchaniach zostaje wywieziony do obozu w Buchenwaldzie. Po wojnie i powrocie z obozu postanawia pozostać z rodziną we Francji, gdzie organizuje akcję pomocy dla polskiej młodzieży uniwersyteckiej znajdującej się na emigracji. Był bardzo czynnym literatem, wykładowcą uniwersyteckim, sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Działał na wielu płaszczyznach: społecznej, politycznej, naukowej propagując kulturę i dobre stosunki polsko-francuskie. Zaleski przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom, był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji.

Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego (Zygmunt Zaleski Stichting)

Założona w 1990 roku przez Romana Zaleskiego, Fundacja Zygmunt Zaleski Stichting, od prawie 30 lat wspiera i promuje polską kulturę w kraju i za granicą. Jest mecenas m.in. Biblioteki Polskiej w Paryżu, której ofiarowała już kilka milionów euro, umożliwiając tym samym niezbędne remonty budynku i zabezpieczenie bezcennych księgozbiorów i dzieł sztuki. Fundacja wspiera także publiczne instytucje kulturalne w Polsce – podarowała Zamkowi Królewskiemu w Warszawie dwa XVIII-wieczne kobierce a w roku 2000, Zamkowi Królewskiemu w Krakowie XVI-wieczny arras. Od 20 lat wspiera również Stowarzyszenie Animato, które zajmuje się rozpoznawaniem utalentowanych pianistów, organizuje bezpłatne koncerty i konkursy pianistyczne o międzynarodowej randze.

Szczegóły

Data:
15 listopada 2018 (czwartek)
Czas:
19:00
Koszt:
wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:

Miejsce

Klub Akcent
ul. Wybickiego 38
Telefon:
56 46 210 24

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 46 234 76
Email:
ewelina@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl