Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

DKF: Filmy z Festiwalu Górskiego Lądek Zdrój

21 lutego godz. 19:00

| 5zł (przedsprzedaż), 7 zł (w dniu projekcji)
DKF-LUTY19-1

* „Zimowa wyprawa na K2” reż. Dariusz Załuski
* „Loved by All. The story of APA SHERPA” reż. Eric Crosland
Gość wieczoru: Lech Flaczyński (alpinista, himalaista, podróżnik)

„Zimowa wyprawa na K2” reż. Dariusz Załuski

Kraj: Poland (2017)

Język oryginału: polski

Czas trwania: 49min.

Producent: Dariusz Załuski

Reżyseria: Dariusz Załuski

Występują: Andrzej Zawada i inni

2

Spektakularny dokument odsłaniający kulisy pierwszego zimowego ataku na drugi szczyt Ziemi – K2. Darek Załuski wykorzystuje unikalne i niepublikowane dotąd ujęcia filmowe, archiwalne zdjęcia i nagrania dźwiękowe aby zrekonstruować losy międzynarodowej wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę. Wyprawa trwała aż 7 miesięcy. 700 tragarzy, 33 członków załogi, 15 wspinaczy. Próbują zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami niedostępnego szczytu. Zimowe K2 to walka ze śmiertelnym zimnem, huraganowym wiatrem, nawałnicami śnieżnymi, odmrożeniami i skrajnym wyczerpaniem. Walka człowieka z naturą.

O reżyserze

Dariusz Załuski jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Zaczął się wspinać w Tatrach, potem jeździł na wyprawy w Karakorum i Himalaje. Na swoim koncie ma wejścia na Hagshu (Himalaje Zanskaru – pierwsze wejście), Aconcaguę, Mt McKinley, Ama Dablam, Gasherbrum II (1997 i 2006), Cho Oyu (2000), Lhotse (2001), Everest (2006 i 2012), K2 (2011). Brał udział w zimowych wyprawach na Nanga Parbat (1997/98), Makalu (2000/2001), K2 (2002/2003), Shisha Pangma (2003/2004 i 2004/2005) i Nanga Parbat (2006/2007). Filmowiec – amator, swoje filmy realizuje sam – od zdjęć po montaż. Film o Annie Czerwińskiej „Przypadki pani Ani” (2001) zdobył wyróżnienia na licznych festiwalach filmów górskich. Nakręcone przez Darka materiały z wypraw na Nanga Parbat i K2 zostały wykorzystane w filmach i relacjach telewizyjnych. Kolejne filmy: „Ciao Martina”, „Shisha in Winter”, „Everest. Przesunąć horyzont”, „Annapurna na lekko” i „Two on K2” także były wyróżniane nagrodami na wielu festiwalach. Większość jego filmów była emitowana na antenie Planete.

„Loved by All. The story of APA SHERPA” reż. Eric Crosland

Wyróżnienie Jury Kraj: Canada (2018)

Język oryginału: Nepali

Czas trwania: 14min.

Producent: Malcolm Sangster

Reżyseria: Eric Crosland

Zdjęcia: Leo Hoorn

Dźwięk: Steve Henderson

Montaż: Jay MacMillan

Występują: Apa Sherpa, Pemba Sherpa, Mingma Sherpa

1

Wiosną każdego roku szczyt Mount Everestu przyciąga ludzi z całego świata. W jego cieniu żyją Szerpowie, twardzi i niezwykle religijni ludzie. Pomimo pieniędzy napływających w ich rejon w związku z wyprawami na najwyższy szczyt świata, Szerpowie nadal żyją skromnie i ubogo, bez dostępu do edukacji. Apa Sherpa, chłopak pochodzący z regionu Khumbu, wszedł na Everest 21 razy. Pracę tragarza w górach wysokich rozpoczął w wieku 12 lat. Podobnie jak wielu innych Szerpów, zostawiał rodzinę na całe miesiące, ryzykując życiem, wnosząc na górę ciężki sprzęt wyprawowy. Jako założyciel Apa Sherpa Foundation, pragnie on stworzyć dla swoich ludzi inną przyszłość. Jak mówi Apa, „bez edukacji nie mamy żadnego wyboru”.

NAGRODY

Best Film Mountain Culture – Vancouver International Film Festival

http://www.festiwalgorski.pl/lista-filmow-ladektour-2018/

Szczegóły

Data:
21 lutego
Czas:
19:00
Koszt:
5zł (przedsprzedaż), 7 zł (w dniu projekcji)
Wydarzenie Kategoria:

Miejsce

Teatr
ul. Teatralna 1
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 69 68 901
Email:
ewelina@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl