ŻANETA CHŁOSTOWSKA-SZWACZKA – malarstwo
Tytuł wystawy: WO-MAN
Kwartet VIRTUOSO to muzyczne perpetuum mobile zbudowane na bogactwie doświadczeń, długoletniej współpracy, a przede wszystkim tożsamości temperamentów. Jego zadaniem jest dostarczać emocji na najwyższym poziomie artystycznym, nierzadko okraszonych dużą dawką humoru.
„Zdając sobie sprawę, że przeciętność w sztuce jest rzeczą nie do wybaczenia, nieustannie doskonalimy swój warsztat, biorąc udział w kursach mistrzowskich, czy też kontynuując naukę na studiach podyplomowych. Dla nas bowiem ważne jest nie to co mamy, ale to, co możemy zrobić z tym, co mamy.”
Skład:
MICHAŁ KWAŚNIAK – I skrzypce
Nieokiełznany czynny wulkan energii i talentów. Nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do erupcji. Pasjonat sztuki, także kulinarnej. Bezkonkurencyjnie ugotuje wszystko, zaspokajając najwybredniejsze podniebienia.
PRZEMYSŁAW NAWROCKI – II skrzypce
Dysponent nieposkromionego apetytu na wszelką sztukę. Jak przystało na konesera, selekcjonuje co najlepsze, by potem częstować innych. Żarliwy kibic piłki nożnej, w końcu na boisku też grają…
KAROL PIECHOWIAK – -altówka
Muzyczny gejzer, pełen optymizmu i zdolności. Wybucha tylko pozytywną energią. Między wybuchami pochłania mnóstwo książek.
ŻANETA CHŁOSTOWSKA-SZWACZKA – malarstwo
Tytuł wystawy: WO-MAN
Żaneta Chłostowska – Szwaczka (ur. 1983 r. Zielona Góra)
Ukończyła malarstwo w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2009 uzyskała dyplom w pracowni prof. Jana Gawrona.
Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Jej prace znajdują się w polskich i zagranicznych kolekcjach.
Jest współzałożycielem Grupy Artystycznej „INICJATYWA Twórcza 29 Lutego”. Uprawia malarstwo, mozaikę oraz rzeźbę. Jej obrazy to próba uwolnienia malarstwa figuratywnego w kierunku konceptualizmu pojmowanego jako intelektualny proces twórczy.
Tekst o wystawie:
WO-MAN czyli „rozmowa poprzez sztukę”
a więc dialog, w którym mamy szansę opowiedzieć się po którejś ze stron. Stron kulturowego i cywilizacyjnego sporu, gdzie stereotypy kulturowe, poglądy przydzielające role w społeczeństwie nie ze względu na zdolności lecz płeć często krzywdzą kobiety i marnują ich potencjał.
Kobiety tajemnicze, melancholijne, magicznie inne a czasem surrealistyczne, oderwane od rzeczywistości. Każdy z tych „niekompletnych portretów” jest absolutnie kompletną emocjonalną całością. Emocje te skrywane za nieobecnymi oczami intrygują nas i niepokoją. Dlaczego jednak są skrywane i dlaczego musimy się ich domyślać? Powodem jest to, iż rozmowa twarzą w twarz jest często bardzo trudna a czasami wręcz niemożliwa. Ponieważ oczy są „zwierciadłem duszy”, zdradzają nasze najskrytsze myśli, emocje, intencje czasami rozsądniej jest je ukryć ażeby emocje nie przekształciły się w otwarty konflikt. Dochodzi więc do swoistego wycofania się. Ale wycofanie to nie jest rezygnacją lecz stworzeniem szansy do intelektualnego wysiłku i kontynuowania dialogu, „rozmowy poprzez sztukę”. Proces jaki zachodzi za skrywanymi oczami… jest tajemnicą jakiej powinniśmy poszukiwać i spróbować zrozumieć w tych obrazach.