Ładowanie Wydarzenia

« Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Orkiestry dęte – koncert

2 maja godz. 17:00

| wstęp

Orkiestra Dęta Ogniska Pracy Pozaszkolnej

Orkiestra została powołana w 2008 roku pod nazwą Grudziądzka Orkiestra Dęta. Po kilku miesiącach intensywnej pracy – 2 i 3 maja odbyły się pierwsze publiczne występy podczas uroczystości święta flagi oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W szeregach orkiestry znajdują się doświadczeni muzycy, ale także tacy, którzy przygodę z instrumentem i nutami zaczęli właśnie w tej orkiestrze. Niektórzy członkowie orkiestry nauczyli się od podstaw czytania nut i gry na instrumencie. Zaczynali od marszy, jednym z pierwszych utworów, który znalazł się w ich repertuarze był hymn Polski. Dziś ćwiczą wytrwale poszerzając muzyczną ofertę o kolejne, coraz ciekawsze kompozycje, wśród których są m. in. światowe przeboje, do grania koncertowego.

grudziądzka orkiestra 1 grudziądzka orkiestra 2 grudziądzka orkiestra 3 grudziądzka orkiestra

Orkiestra Dęta OPP przez 11 lat swej działalności zdobyła w mieście uznanie oraz grono swoich zagorzałych wielbicieli.

Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury powstała z inicjatywy władz miejskich i dyrekcji Młodzieżowego Domu Kultury w 1972 r.  W czasie 47-letniej historii orkiestra odniosła wiele sukcesów. Niespełna w dwa lata po rozpoczęciu działalności, czyli już w 1974 roku, orkiestra została wyróżniona nagrodą główną na Przeglądzie Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu, otrzymując Puchar Ministra Oświaty i Wychowania, a w 1975 r. Puchar Kuratorium Okręgu Szkolnego w Bydgoszczy. Na Festiwalach Orkiestr Dętych Pomorza Środkowego w Sławnie zespół zdobył Złotą /1980/ i trzykrotnie Srebrną Buławę /1984, 1985, 1995/ oraz kilkakrotnie nagrodę publiczności, a w 1981 roku Szarfę Tambourmajora. Od 1996 roku ozdobą orkiestry jest dziewczęca grupa taneczna „Mażoretek”, towarzysząca jej podczas przemarszów i koncertów. W 1997 roku powołano do życia Stowarzyszenie Kulturalne PUZON, wspierające działalność zespołu. Obecnie funkcję prezesa pełni Jan Ziemlewski – wieloletni członek zespołu.

Od 1997 roku Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury jest gospodarzem Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych w Chełmnie. Obecnie grupa koncertowa liczy około 50 osób. Swoimi występami urozmaica imprezy miejskie, uroczystości państwowe, lokalne i kościelne. Repertuar orkiestry jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Od 47 lat zespół wzbogaca życie kulturalne zarówno mieszkańców Chełmna i okolic, jak i całego regionu. Przyczynia się nie tylko do poznania kultury i tradycji narodowych, ale również kształtuje wrażliwość i smak estetyczny młodzieży, dając możliwość rozwijania zainteresowań i talentów artystycznych.

 

3 maja 2017_f 31 3 maja 2017_f 38 koncert 3 maja 2017_4 koncert 3 maja 2017_6

Szczegóły

Data:
2 maja
Czas:
17:00
Koszt:
wstęp
Wydarzenie Kategoria:

Miejsce

Park Miejski im. Piotra Janowskiego

Organizator

CK Teatr w Grudziądzu
Telefon:
56 69 68 901
Email:
ewelina@teatr.grudziadz.pl
Strona internetowa:
www.teatr.grudziadz.pl